279. Ubiegłoroczne zdobycze (2016)

Najbardziej oczekiwany wpis w roku, ukazuje się z jeszcze większym opóźnieniem niż ubiegłoroczny. Nie jak zwykle pod koniec stycznia, ale dopiero pod koniec lutego. Cóż, tak bywa . Nie było w ciągu ostatnich miesięcy jakichś spektakularnych wydarzeń, które moje podsumowanie roku by opóźniały. Ot po prostu nie mogłem się jakoś zebrać.  W końcu, w blogosferze jestem już ponad 10 lat. Większość blogów, które odwiedzałem od początku mojej „blogowej” kariery, od dawna „zamilkło” lub w ogóle zniknęło. Odeszło też kilku blogerów. Ten blog wciąż istnieje i choć niezbyt często, to jednak co jakiś czas, coś nowego się na nim ukazuje.

Moje „podsumowanie roku” prezentujące wszystkie ubiegłoroczne „zdobycze” pojawia się tu już  po raz jedenasty.  Poprzednie moje coroczne podsumowania można zobaczyć tu: 2015, 2014, 201320122011, 2010, 2009200820072006.

Rok 2016 był dla mnie i mojej rodziny pod wieloma wzgędani podobny do poprzedniego. Dlatego podobnie jak w latach ubiegłych, znów nie wszystkie modele jakie w ubiegłym roku kupiłem udało mi się na tym blogu zaprezentować.

W listopadzie moja mama skończyła 89 lat i od dwóch lat ma już niestety dość poważne problemy ze zdrowiem. Pod koniec lutego jej prawa noga znów (jak rok wcześniej) zaczęła puchnąć i choć ranka, którą miała w poprzednim roku zagoiła się, na dużym palcu pękła jej skóra i utworzyło się kilka ran podobnych do tej zaleczonej. W marcu od razu pojechałem z nią do chirurga naczyniowego do Luxmedu. Ten sam, bardzo dobry lekarz od razu skierował ją do szpitala w Międzylesiu, gdzie w maju przeszła zabieg udrożnienia tętnicy w chorej nodze. (dokładnie taki sam jak rok wcześniej). Mama długo wracała do zdrowia, wymagała opieki i częstych wizyt. Właściwie dopiero od jesieni nastąpiła wyraźna poprawia.  Teraz mama już lepiej chodzi, a dzięki robieniu właściwych opatrunków, które musiałem jej robić, rany na nodze zupełnie się zagoiły.

W maju córka zdawała maturę. Przeżywała to okropnie, do połowy lipca chodziła i panikowała, że nie wie czy zda. Na początku lipca kiedy ogłoszono wyniki, okazało się, że maturę zdała naprawdę dobrze. Całe szczęście, że rok wcześniej w konkursie plastycznym zdobyła indeks, więc zaoszczędziło to nam emocji związanych z egzaminami wstępnymi. W październiku rozpoczęła studia ma Wydziale Grafiki ASP.

W ubiegłym roku, podobnie jak w roku poprzednim, w związku z koniecznością częstych odwiedzin u mamy, właściwie nie wyjechałem na urlop.  Owszem wziąłem na początku lipca dwutygodniowy urlop, ale pogoda była bardzo zmienna i niepewna. Jeszcze w niedzielę (przed rozpoczęciem właściwego urlopu) wyrwaliśmy się z żoną, na trzy dni do miłego hotelu Molo nad Zalewem Sulejowskim. Po powrocie robiłem w domu różne naprawy i drobne remonty, na które wciągu roku brakuje zazwyczaj czasu.

Poza tym 15 sierpnia byliśmy z żoną na dawno nie odbywanej „pielgrzymce”. Tym razem nie tylko (jak zazwyczaj) do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, ale najpierw do Nałęczowa.  Po koniec  sierpnia i we wrześniu, kiedy pogoda po kapryśnym lecie wreszcie się ustabilizowała, odbyłem  3 całodniowe, niedzielne wycieczki nad oddalony od Warszawy o 80 km Zalew Tatar (pod Rawą Mazowiecką).

Tym razem, inaczej niż w poprzednim roku, kiedy to właściwie „odkrywaliśmy” ten uroczy zakątek „południowego Mazowsza”, zabieraliśmy ze sobą moją mamę. My dwa razy wypożyczyliśmy kajak, a mama leżała na trawniku tuż nad wodą, na przenośnym łóżku, w cieniu brzóz i była wycieczkami zachwycona.

Brak urlopu w pewnym sensie zrekompensowała mi też firma, w której pracuję. Z okazji 20. rocznicy jej utworzenia, 4 czerwca odbyłem krótką, aczkolwiek bardzo udaną wycieczkę integracyjną do Iławy:

Z uwagi na opisane tutaj okoliczności, na blogu, w roku ubiegłym pokazałem na bieżąco tylko część moich świeżych zdobyczy. ”Modelikowo” mogę jednak rok 2016 uznać za naprawdę udany.

Co się w minionym roku udało?

Nie tylko dla mnie ale i dla innych kolekcjonerów modeli aut w skali 1:43, rok 2016 był pierwszym od lat rokiem z rzędu, który nie upłynął pod znakiem „Kultowych Aut PRL”. Był to niestety rok, w którym chyba definitywnie zakończyło się wydawanie wszystkich serii gazetowych z modelikami aut w skali 1:43. Ja z „kultowego szaleństwa”ochłonąłem już kilka lat wcześniej i z serii kupiłem już tylko jeden model wydany „na pożegnanie” – Fiata 1500.   Kolekcja wzbogaciła się jeszcze o kilka modeli popularnych aut, z okresu mojego dzieciństwa i młodości. Jednak modele te kupiłem „okazyjnie” lub „bardzo okazyjnie”, długo po ukazaniu się ich w kioskach, właściwie po bardzo długim namyśle, celem uzupełnienia dotychczasowych zbiorów serii „Kultowe auta PRL”.  

Kolekcja wzbogaciła się za to o kilka modeli, na które długi czas „chorowałem”:  

Na początku stycznia udało mi się wreszcie zdobyć model legendarnego londyńskiego autobusu AEC Regent III. Bardzo się z niego cieszę, bo swego czasu zacząłem nawet rozmawiać z siostrą, która mieszka we Francji na temat zakupu tego modelu we Francji, bo nie sądziłem, że w Polsce uda mi się go kiedykolwiek zdobyć. Bardzo udaną transakcją był też grudniowy zakup modeli Mercedes 170V i Fiat Tipo 2. Modele nie budzą może moich specjalnych emocji, jednak cieszą. 

Po latach poszukiwań udało się też zdobyć kilka modeli klasycznych aut sportowych, istotnych w historii motoryzacji.  I tak, z mojej listy „poszukiwanych” wypadły wreszcie Volovo P 1800 oraz Bugatti T35, którego niestety na blogu nie udało się opisać.  Bardzo cieszy mnie też zdobycie Nissana Fairlady oraz Mazdy RX7

Poza tym do kolekcji doszło kilka modeli aut bardziej współczesnych. Szczególnie zadowolony jestem z zakupu (pod koniec sierpnia na Allegro) Mercedesa klasy E (W213), którego nie udało mi się upolować w trakcie kilkudniowej, służbowej wycieczki do Stuttgatru (odbytej rok wcześniej). Bardzo cieszą mnie także modele Audi A5  oraz Chevrolet Bel Air z serii „Kultowe Wozy Policyjne” która też w ubiegłym roku dość nieoczekiwanie przestała się ukazywać, a z której kupiłem w sumie 2 modele. (Drugi to pokazana na pierwszym zdjęciu niebieska Toyota Land Cruiser FJ40).  

Jak tu już napisałem, rok 2015 był dla mojej kolekcji naprawdę udany, aczkolwiek pod względem zakupów nowości, nie był to rok obfity. W kolekcji pojawiło się 20 nowych modi, o kilka mniej niż w roku 2015. Wydatki były też niższe niż w latach poprzednich. Kształtowały się na poziomie z roku 2013 i poziomu rekordowych z lat 2001 – 2004, jak i poniesionych w roku 2015 nie osiągnęły. W całym roku zamknęły się kwotą 569 złotych, co zważywszy na realną wartość rynkową pokazanych tu modeli, jest raczej kwotą niewygórowaną.

Kolekcja i tak jest już bardzo duża, w mieszkaniu naprawdę zaczyna brakować na nią miejsca, dlatego każdy zakup (podobnie jak i w latach poprzednich) musiał być dokładnie przemyślany. 

 

Co się ubiegłym roku nie udało?

W ostatnim roku, relatywnie mało czasu spędzałem w moim „warsztacie”. Dokonywałem w nim tylko bieżących, doraźnych napraw i przeróbek. Nie udało mi się więc dokończyć rozpoczętych w poprzednich latach większych przeróbek. Nie udało się też zakończyć ciągnących się już latami przeróbek i napraw modeli „rozgrzebanych”. Nie będę ich tu jednak wymieniał, bo ich nazwy wymieniałem już w kilku moich poprzednich corocznych podsumowaniach.

Co prawda na samym początku roku, (kiedy problemy ze zdrowiem mamy udało się opanować) spędziłem w warsztacie trochę więcej czasu. Udało mi się wtedy zrobić jedną z większych przeróbek w historii mojej kolekcji ( była nią przeróbka skrzyni Żuka A11B, którą tu opisałem). Jednak w skali całego roku nie miałem za bardzo czasu na dłuższe wizyty w moim „warsztacie”. Nie udało się zatem nawet rozpocząć planowanej od początku przeróbki polegającej na obniżeniu okien i dachu, kupionego w styczniu modelika AWZ P70 kombi (pokazanego na pierwszym zdjęciu).  

Mimo ponawiania prób i podchodów na giełdach i Allegro, nie udało się też w mijającym roku kupić więcej niż 2 modele z mojej ”listy poszukiwanych”. 

Blogowi też poświęciłem mniej czasu niż w latach poprzednich i niestety nie udało mi się regularnie opisywać moich nowych zdobyczy. Właściwie opisałem tylko część nowych nabytków i na blogu powstały kolejne zaległości. Podobnie jak w latach poprzednich, mam jednak cichą nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się przynajmniej w jakiejś części je nadrobić, zwłaszcza, że w tym roku nie planuję zakupu większej liczby nowych modeli, mam zaś za to trochę ciekawych materiałów i zdjęć, które nadają się do zaprezentowania.

 pozdrawiam

 

P.S. 

Ubiegły rok, był też rokiem ogromnych zmian otoczenia mojego miejsca zamieszkania. W marcu został zamknięty „kultowy kiosk”, w którym kupowałem większość prezentowanych tu w ubiegłych latach modeli z serii „Kultowe Auta PRL”. 

Zaraz po „długim majowym weekendzie” teren bazarku, na którym był ów kiosk, został ogrodzony zielonym płotem. Zrobiono to tak szybko, że pewnej soboty, mój zaparkowany przy bazarku samochód za owym płotem został i choć na bieżące, od rana śledziłem jego budowę, miałem problem w wyjechaniem i z pułapki wydostałem się w końcu przez prowizoryczne przejście dla pieszych. Niestety otarłem przy tym nieco lakier tylnych drzwi.

Po tygodniu zniknął również cały bazarek, który odbudowano „na polu” pod moim balkonem.

Teraz z klatki schodowej w moim bloku roztacza się taki oto widok:

Tam gdzie stał „kultowy kiosk” operują teraz inne „potwory”. To nie żurawie, to „samojezdne” pompy do betonu na podwoziach Mercedes-Benz Actros MP2.

A oto i widok w stronę, gdzie była druga część bazarku, a gdzie jeszcze niedawno kupowaliśmy owoce i warzywa:  

Teraz jeżdżą tam betoniarki, prawie takie same, jak ta pokazana w albumie obok – po prawej stronie „gwiazdy  do jazdy – użytkowe”. 

Ten księżycowy krajobraz to widok na budowę ostatniej stacji drugiej linii metra. 

12 myśli w temacie “279. Ubiegłoroczne zdobycze (2016)

 1. Ja nie jestem mocny w podsumowaniach, zawsze sobie powtarzam, że w końcu zrobię takie z prawdziwego zdarzenia i… zawsze kończy się na niczym;) Rzucam zatem okiem na podsumowania kolegów;)

  Pozdrawiam;)

  Polubienie

  1. Ja już robię takie podsumowania od wielu lat i właściwie pisząc kolejne korzystam z poprzednich, aczkolwiek w tym roku też trudno było mi się za nie zabrać.
   pozrdawiam

   Polubienie

  1. Spoko, bazarek jest teraz po drugiej stronie bloku.
   Jest ponoć prowizoryczny (tylko na 3 lata) ale jest na nim ok 100 nowych pawilonów. „Kultowego” kiosku już nie ma, bo była teściowa miłego pana Grzegorza, od którego kupowałem „kultowe” modeliki aut z czasów PRL , zlikwidowała kiosk i poszła na emeryturę, ale zanim to się stało „umarła” również „kultowa” seria, a zanim odbudowano bazarek skończyły się również dwie pozostałe serie z modelami w skali 1:43.

   pozdrawiam

   Polubienie

  1. Ja też się bardzo ucieszyłem. Ale cóż, giełda, to giełda, kiedy jest duża, człowiek lata, ogląda, dostaje „amoku”, zastanawia się czy wziąć to, czy tamto, kombinuje jak nie wydać majątku i wyjść przy tym „na swoje”. A wtedy nie zawsze jest czas, aby zwyczajnie porozmawiać.
   pozdrawiam

   Polubienie

 2. Odnośnie Lotusa to kupiłem go na Allegro, jednak na opakowaniu jest sporo naklejek sklepu TJX Poland sp. z o.o. ul. Marszałkowska 104 122 00-017 Warszawa
  Wygrałem go od osoby prywatnej za 35 zł, natomiast na opakowaniu widnieje przecena na przecenie, aż do 42 zł.
  Pozdrowienia

  Polubienie

  1. Dziękuję za życzenia.
   Ten rok przyniósł już kilka istotnych nabytków, z których na blogu pokazałem tylko jeden.
   Niestety 19 marca zmarła moje mama i od tego momentu nie bardzo mam czas zajmować się kolekcją i blogiem.
   A podsumowania warto robić, bo nawet jeśli się czegoś na blogu nie opisało, zawsze można przypomnieć sobie, co i w którym roku się kupiło.
   pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s