277. „Militarne” zdobycze – Dodge WC63 i ZIS 3

 Ten blog, to blog nie tylko o modelach samochodów, ale też blog o ponad 100-letniej historii motoryzacji. Jak już kiedyś na nim pisałem:

„Na historii motoryzacji szczególne piętno odcisnęła Druga Wojna Światowa. W trakcie jej trwania, w całej Europie (i nie tylko) właściwie produkcja samochodów osobowych została zawieszona, zaś fabryki przestawiono na produkcję zbrojeniową. Moja kolekcja, przy pomocy której staram się w jakiś sposób dokumentować historię, też to odzwierciedla. W kolekcji jest spora grupa pojazdów przedwojennych i naprawdę duża grupa pojazdów powojennych, ale dokumentacja historii byłaby niepełna, gdyby zabrakło w niej modeli najpopularniejszych, czy też ciekawych pojazdów właśnie z okresu Drugiej Wojny Światowej.” 

Przy innej okazji (prezentacji modelika Dodge WC54) pisałem:

„W czasie wojny firma Dodge wyposażyła armię USA w całą serię udanych lekkich, terenowych samochodów ciężarowych serii WC (Weapon carrier) . Oparte o tę samą bazę pojazdy miały ładowność 3/4 tony (wersje z napędem 4×4) lub 1 i 1/2 tony (wersje z napędem 6×6). W serii był cały szereg pojazdów o różnym przeznaczeniu i innych oznaczeniach. Między innymi: WC 51 (łazik pickup z napędem 4×4), WC 54 (prezentowana tu sanitarka), WC 63 (lekka ciężarówka z napędem 6×6) oraz WC 56 (łazik z napędem 4×4, z uwagi na typ nadwozia zwany potocznie „komandorką”).

Jeszcze w latach 60-tych pojazdy takie można było spotkać na polskich ulicach i to wcale nierzadko. Mi najbardziej zapadły w pamięć 2 modele: WC 54 i WC 63. Oba zapamiętałem dobrze z czasów dzieciństwa. W Żyrardowie gdzie owe dzieciństwo spędziłem, często widywałem te samochody i bardzo dobrze je rozpoznawałem. Nie wiedziałem chyba jeszcze wtedy, jakiej marki są te samochody, ale w pamięć wryły mi się ich charakterystyczny kształt przodu, a w przypadku WC 54 ciekawie wkomponowane w nadwozie koło zapasowe. Z kolei WC 63 zapamiętałem jako samochód strażacki. W latach 60-tych pojazd taki (obok naszych Starów 20) stał w remizie Zakładowej Straży Pożarnej Zakładów Lniarskich w Żyrardowie. Kiedy był czasem wystawiany na placyk przed remizą, mogłem go jako kilkuletni chłopiec podziwiać. Później (jeszcze chyba w latach 70-tych) strażackie Dodge WC 63 można było spotkać w wielu wiejskich remizach Ochotniczych Straży Pożarnych. ………..

„Modelik Dodge’a WC 63 wyszedł kilka lat temu w „nowej” już wspomnianej tu serii, tej samej, z której pochodzą pokazywane tu (nie tak dawno) modele czołgu Pz.Kpfw IV i ciągnika Sd.Kfz 9 oraz amerykańskiego transporter M16 MGMC. Modelik widziałem na giełdzie, ale nie dość, że kosztował ponad 60 złotych, to nie przypadł mi do gustu, bo wyglądał dość dziwnie i moim zdaniem wymagałby sporej przeróbki, dlatego go sobie odpuściłem.”

To ostatnie zdanie nie do końca okazało się prawdziwe. Kiedy półtora roku temu wylicytowałem na Allegro modelik Dodge’a WC54, zacząłem zastanawiać się nad ewentualnym zakupem Dodge’a WC63. 

Doszedłem do wniosku, że co prawda modelik będzie wymagał sporej przeróbki, to jednak jest to model auta naprawdę  ciekawego i dobrze uzupełniłby moje „militarne” zbiory. W kolekcji, po solidnym „zastrzyku” jaki w zakresie takich modeli dostała ona w roku 2015, miałem po kilka modeli pojazdów różnych armii z okresu  Drugiej Wojny Światowej. Jednak wciąż najmniejszą grupą były w niej pojazdy armii USA.  

Pierwszą akcję jaką chyba rok temu obserwowałem, była aukcja w której został wystawiony modelik niekompletny i chyba lekko uszkodzony. Modelik osiągnął jednak cenę ponad 35 złotych, i choć nadawał się do przeróbki, licytację sobie odpuściłem, bo w modeliku nie było imitacji karabinu maszynowego. Doszedłem do wniosku, że skoro modelik ma stelaż, to bez karabinu będzie wyglądał po prostu głupio. Kolejne aukcje obserwowałem, a na giełdzie modelik się nie pojawiał.

W końcu w ubiegłą sobotę (21 stycznia) kończyła się aukcja, w której postanowiłem wziąć udział. Były jednak dwa problemy:

1. Modelik „wisiał” na Allegro cały tydzień z ceną 31 zł, co nie zostawiało wielkiego „pola manewru”.

2. Tego dnia był Dzień Babci i wypadało jedną z babć odwiedzić.

Ponieważ córka ostatnio intensywnie przygotowuje się do sesji, po dłuższej naradzie postanowiliśmy odwiedzić mamę mojej żony, czyli babcię Sławcię i pojechać do Mińska Mazowieckiego. Rano trwały negocjacje czy jechać, czy nie i o której ewentualnie wrócić, aż w końcu ja zadecydowałem, że do Sławci jedziemy. Przed wyjazdem zajrzałem też szybko na Allegro. Modelik dalej „wisiał” z ceną 31 zł. Zapytałem więc córkę, czy może go ewentualnie zalicytować z Iphona.  

Córka odparła, że problemu nie ma, zresztą kilka miesięcy temu w trakcie jakiegoś wyjazdu „na miasto” córka obserwowała aukcję na Allegro, a ja prowadziłem samochód.

Kiedy wyjechaliśmy już za rogatki Warszawy, poprosiłem ją aby odnalazła aukcję. Córka sprawdziła też, że nikt na razie modelika nie licytuje. Między miejscowościami Konik i Dębe podałem jej login i hasło i poprosiłem, aby się zalogowała, a ja cały czas obserwowałem zegar w samochodzie. Tuż przed Dębem, po pewnym namyśle, na trzy minuty przed końcem aukcji, poprosiłem aby córka „postawiła” na modelik 32 zł. Po chwili zapytałem „i co?” . „Prowadzisz” odparła. To daj 33 zł. Kiedy minęliśmy Dębe poprosiłem „sprawdź, co z tą aukcją”. Odpowiedź brzmiała „wygrałeś”.       

W poniedziałek skontaktowałem się ze sprzedającym i próbowałem umówić się na tańszą opcję przesyłki, jednak nie dogadaliśmy się. We wtorek puściłem przelew, 47 zł (cena wraz z przesyłką). W czwartek po pracy znalazłem w domu avizo. W piątek rano odebrałem paczkę w drodze do pracy.  

Paczkę rozpakowałem paczkę dopiero późnym wieczorem i praktycznie od razu zabrałem się za przeróbkę modelika. Jej efekt widać porównując zdjęcia powyżej.  

Modelika ani w pracy, ani w trakcie popołudniowej wizyty u mamy nie rozpakowywałem, bo w opisie aukcji była informacja, że witrynka jest uszkodzona. Po  rozpakowaniu paczki  i odkręceniu od podstawki, okazało się też, że modelik też jest „po przejściach”. Chociaż  był kompletny, to miał pourywane bolce mocujące burty do skrzyni oraz te z tyłu przy dachu też.   

Na początku trochę się zezłościłem, ale później mi przeszło, bo te wady nie tylko mi nie przeszkadzały, ale i ułatwiły jego rozebranie, bo właśnie oderwane od „paki” burty miałem zamiar przerobić.

Początkowo miałem zamiar obniżyć tylko położenie plandeki, jednak po dokładnych oględzinach zdjęć w Internecie wyszło to wszystko inaczej.  Ale o tym będzie tu nieco dalej. 

Przerobiony modelik moim zdaniem wygląda lepiej, bo w końcu dużo bardziej przypomina  oryginał. Wg znalezionych w Internecie rysunków samochodu, jego szerokość i wysokość były prawie takie same. Kiedy wyjąłem modelik z pudełka, na pierwszy rzut oka wydał mi się w nieco mniejszej niż pozostałe „wojskowe” w tej skali. Dopiero w trakcie przeróbki pomierzyłem go, a jego szerokość okazała się idealna. Prawdziwy samochód miał 82 i 3/4 cala szerokości, co pomnożone przez 25,4 mm daje 2102 mm. Ta ostatnia wartość podzielona przez 43, daje  48,9 mm i dokładnie taka jest szerokość modelika mierzona na skrzyni. Wysokość, powinien mieć modelik praktycznie taką samą. (Wg danych ze wspomnianego rysunku wysokość powinna wynosić 48,7 mm.)

Początkowo miałem zamiar nie ruszać stelaża karabiny maszynowego i zostawić go przymocowanego do dachu modelika tak, jak w oryginale.  

277.Dodge-6x6-01

Do przeróbki zainspirowało mnie jednak to zdjęcie samochodu.  

Tak obszerne przeróbki, aby nie ciągnęły się tygodniami wymagają przede wszystkim doświadczenia.  Cóż nie będę skromny, a wytrawni czytelnicy bloga wiedzą, że w tym zakresie doświadczenie mam całkiem spore. Pomimo tego jednak z każdą taką przeróbką trochę zawsze się „schodzi”. A najwięcej czasu zabiera przeważnie nie sama  „robota”, ale …. myślenie i kombinowanie, czy tak, czy inaczej, co i jak ewentualnie zrobić. Tak było i tym razem.

W piątek wieczorem, a właściwie już w nocy, modelik został właściwie wstępnie przerobiony i złożony. Ale chociaż zeszło się do 4 nad ranem, efekt był niezadowalający i najwięcej czasu straciłem właśnie na „kombinowanie”.   

Przeróbkę zacząłem od oderwania burt od skrzyni.  Dach, a właściwie imitacja plandeki trzymała się jedynie na dwóch prętach przyklejonych do podstawy karabinu maszynowego. Cóż niestety dostępnymi w moim „warsztacie” śrubokrętami nie udało się rozkręcić modelika, którego podwozie jest przykręcone do nadwozia śrubkami z wycięciem o trójkątnym kształcie. Mam co prawda zeszlifowany śrubokręt, którego płaski czubek się kiedyś ułamał i stosuję go do odkręcania tego typu śrubek (są również stosowane w modelach z serii „Opel Collection”), ale tym razem się nie udało. Co za tym idzie, nie miałem dostępu do mocowania przedniego pręta podstawy karabinu do nadwozia. Po krótkim namyśle postanowiłem zatem odciąć oba pręty od podstawy karabinu na górze.

Jednym szarpnięciem ściągnąłem z modelika imitację plandeki wraz z bocznymi burtami. Plandeka była do nadwozia przymocowania nie tylko poprzez burty, ale również w środku skrzyni. Tuż za fotelami był metalowy pręt, a właściwie znana dobrze z innych modelików typowa ośka od kół, która w modeliku nie tylko imitowała trzeci pręt podpierający podstawę karabinu, ale właściwie mocowała imitację plandeki do nadwozia.

Jak napisałem modelik też był uszkodzony (prawdopodobnie  w opakowaniu „zaliczył glebę”). Gdyby nie owa ośka zapewne rozleciał by się, ale dzięki niej, burty trzymały się plandeki, choć tylko z przodu. Pozostałe dwa bolce (środkowy i tylny) były urwane. Kiedy odciąłem przednie zaczepy mocowania burt do plandeki, w ręku zostały mi burty i plandeka wraz z przyklejoną do niej podstawą karabinu. 

W nocy z piątku na sobotę obniżyłem położenie plandeki o około 2 mm. Po wymontowaniu burt okazało się, że na górze są one zakończone poprzeczką która spaja pionowe pręty podpierające plandekę. Pręty te wystawały ok 2 mm ponad poprzeczkę i były zakończone maleńkimi bolcami które pierwotnie zostały wklejone w otworki po wewnętrznej stronie imitacji plandeki. Modelik musiał zaliczyć dość solidny upadek, bo o ile z tyłu tylko bolce były pourywane, o tyle na środku pourywały się wystające ponad poprzeczkę kawałki pionowych prętów.  Postanowiłem to wyrównać i odciąłem od burt wszystkie wystające ponad górną poprzeczkę kawałki, a od wewnętrznej strony plandeki odciąłem te kawałki, które w niej zostały. Niestety również na dole burty miały pourywane bolce mocujące je z kolei do skrzyni. Po kilku próbach założenia imitacji plandeki na burty, okazało się konieczne „ustabilizowanie” burt na dole.

Z dotychczasowych przeróbek modeli (nie tylko wojskowych) wiem, że plastik, z którego są zrobione niektóre elementy, nie zawsze łatwo się klei. Postanowiłem zatem dorobić brakujące bolce inną metodą. W miejscach, gdzie były urwane nawierciłem otwory o średnicy 1 mm, a następnie „wkręciłem” w nie wykałaczkę wykonaną z niezbyt twardego drewna. Wystający kawałek odciąłem 2 mm poniżej dolnej krawędzi burt i w ten sposób burty „odzyskały” bolce mocujące je do skrzyni. (Na zdjęciu powyżej widać to na jednej z burt, na górze, po prawej stronie.)

Po zamontowaniu burt do skrzyni i nałożeniu na nie plandeki okazało się, że plandeka jest o 2 mm niżej, modelik wygląda lepiej, ale trzeba obsadzić jeszcze podstawę karabinu na odciętych wcześniej prętach. Tu nie było właściwie problemu. Okrągłe nadlewy, w które pierwotnie wchodziły biegnące od nadwozia w górę pręty, miały od góry maleńkie zagłębienia, które wykorzystałem i dokładnie w tych miejscach przewierciłem nadlewy na wylot (wiertłem 1 mm).  Od spodu rozwierciłem naby nieco większym wiertłem, zaś końce prętów „zaostrzyłem” nieco „na stożek” przy pomocy temperówki ze starego ołówka automatycznego, służącej w nim do ostrzenia grafitowych wkładów. Było bardzo późno i nie zrobiłem tego zbyt precyzyjnie, dlatego rozwiązanie nie okazało się najszczęśliwsze, bo co prawda pręty weszły w otworki wykonane w nabach podstawy karabinu, ale połączenie nie było stabilne, (jak w przypadku poprawionego wcześniej mocowania burt do skrzyni).

Niemniej jednak modelik dał się złożyć i wyglądał troszkę lepiej. Plandeka i podstawa karabinu była niżej niż pierwotnie. Rewelacji nie było, dochodziła 3 nad ranem, a ja całą przeróbką byłem już zmęczony. Zacząłem jeszcze tylko kombinować, jak przerobić burty, aby plandeka znalazła się jeszcze niżej (tak jak powinna się znaleźć). Z pozostałych po dorabianiu bolców do dolnej części burt wykałaczek wyciąłem 3 pręty, wcisnąłem je w otwory w które wchodzą bolce burt i na nich położyłem plandekę.

Tym razem modelik „nie wyglądał” . Możliwe, że „próbne” pręty zrobiłem za krótkie, a może dlatego, że zrobiłem tylko 3 i plandeka trochę się przechylała. Zmontowałem więc obniżony o 2 mm modelik po raz kolejny i poszedłem spać. Była sobota 4.30 rano.  

W sobotę, trochę niewyspany, wstałem po 10-tej. Żona wybierała się do dentysty, więc śniadanie trzeba było zrobić szybko. W prawie pustej lodówce znalazłem 2 cieniuśkie plasterki wędzonego boczku, ukroiłem też klika skwarek z przechowywanej w zamrażarce słoniny i na tym szybko usmażyłem jajecznicę. Kilka miesięcy temu kupiłem (dość tani) ciśnieniowy expres do kawy i w weekendy w nim parzę kawę. Usiedliśmy do śniadania, które w weekendy robię ja, a po chwili żona wyszła.  Usiadłem przed komputerem, pooglądałem to i owo, a kiedy się „ocknąłem” było tuż przed 12. Żona nie wracała, ogoliłem się, wziąłem prysznic i postanowiłem wyjść z psem. Kiedy stałem już w drzwiach, usłyszałem charakterystyczny dźwięk otwieranego kodem domofonu. Żona wysiadła z windy i właśnie przed nią się spotkaliśmy. Była piękna słoneczna pogoda, wiec na poranny spacer z psem poszliśmy razem. W drodze powrotnej „zahaczyliśmy” o „nowy” (przeniesiony w związku z budową metra) bazarek. Kupiliśmy na nim tylko wędliny i mały kawałek kiełbasy brockiej na niedzielne śniadanie oraz chleb i wróciliśmy do domu. Żona zrobiła herbatę i zjedliśmy po smacznej kanapce z świeżutkim chlebem. Na obiad znaleźliśmy w zamrażarce kilka „wigilijnych” pierogów (roboty babci Sławci). Doszliśmy więc do wniosku, że nie ma sensu dłużej ich przechowywać, więc zjemy je na obiad. Dochodziła 14. i żona powiedziała, że na chwilkę położy się w sypialni i odpocznie. Tak zrobiła. Ja pokręciłem się chwilkę po mieszkaniu, a w kuchni wpadła mi w ręce witrynka od odebranego dzień wcześniej modelika.

Zgodnie z opisem w aukcji, była uszkodzona. Na jednej z dużych ścianek były dwa niezbyt duże pęknięcia, za to dolna krawędź, którą nasadza się na podstawkę miała dwa wyszczerbienia. Nie były one zbyt duże, jednak jeden kawałek był i można go było ewentualnie przykleić, lecz drugiego podobnego brakowało. Wyszczerbienia były w tym samym rogu, którym modelik prawdopodobnie uderzył w podłoże (zaliczając „glebę”). Obejrzałem witrynkę i doszedłem do wniosku, że najlepiej było by ją po prostu obciąć, tuż nad wyszczerbieniami, czyli obniżyć o jakieś 7 mm.

Przezroczysty plastik, z którego robione są witrynki, nie jest najlepszym do obróbki materiałem. Jest śliski i dość twardy, przez co łatwo pęka. W mojej modelarskiej karierze nie robiłem dotąd takiej przeróbki, ale w „warsztacie” miałem potrzebne do niej narzędzia. Najpierw postanowiłem „wytrasować” linie wzdłuż których trzeba było witrynkę ciąć. Nie chciało mi się jednak szukać odpowiedniej linijki, mierzyć i rysować linie. Postanowiłem uprościć sobie życie i z pudełka z podręcznymi narzędziami modelarskimi wyciągnąłem stary zerownik zapomnianej już marki Skala, (z czasów kiedy to jako młody inżynier zaczynałem moją karierę konstruktora w FSO). Zerownik to nic innego jak mały podręczny cyrkiel, w którym oba ramiona są połączone śrubą z pokrętłem i nią precyzyjnie nastawia się odległość między ramionami. W moim warsztacie używam go od lat do wycinania drobnych okrągłych elementów z tworzyw. Zamiast rysika ma założoną końcówkę z drugą igłą. Odmierzyłem na zerowniku wysokość wyszczerbienia i zacząłem ciągnąć jedną igłą po krawędzi witrynki, drugą na jej szybkach wytrasowałem linię. Robiłem tak kilka razy, aby linia nie tylko była dobrze widoczna, ale i głębsza niż przypadkowa rysa.

Następnie wyciągnąłem z pudełka nożyk-piłkę zamontowałem do obsadki i zacząłem nacinać nim naroża witrynki, wzdłuż wytrasowanych wcześniej linii. Na ściankach bocznych zastosowałem inną metodę. Powoli i ostrożnie, wzdłuż, a właściwie w miejscu linii, całą powierzchnią piłki rzeźbiłem maleńki rowek. Kiedy ząbki nożyka nie były widoczne, bo schowały się w materiale, posuwałem się do przodu. Kiedy rowek był już wyrzeźbiony na wszystkich ściankach, zaczynałem właściwe piłowanie. Aby witrynka w trakcie piłowania nie pękła, nasadziłem ją na podstawkę modelika, a całość spiąłem dość mocną gumką. Choć na początku wydawało mi się że będzie to praca bardzo żmudna, okazało się, że po nieco ponad godzinie witrynka była gotowa.  

Miałem pewne obawy, czy po obcięciu będzie ona pasować do podstawki. Moje obawy okazały się jednak płonne. Obcięta witrynka doskonale pasuje do podstawki, a przy tym siedzi na niej pewnie i dość ciasno, co jest wielką zaletą, bo doskonale chroni podstawkę z modelikiem przed przypadkowym wypadnięciem.

Zachęcony udaną przeróbką witrynki, zabrałem się z powrotem za modelik, nad którym długo „deliberowałem” poprzedniej nocy. 

Nie zastanawiając się zbyt długo postanowiłem skrócone nieco w nocy burty obciąć od góry. W prawej górnej burcie pionowy pręt z przodu był pęknięty i jego górna część trzymała się tylko na poprzeczce. Początkowo (jeszcze w nocy) miałem zamiar go skleić, jednak tego nie zrobiłem. Zmierzyłem długość oderwanego odcinkai wyszło mi 5,5 mm. Postanowiłem więc pozostałe pręty obciąć na tę samą wysokość. (Na zdjęciu powyżej widać odcięte górne kawałki burt oraz pręt-ośkę mocującą pierwotnie plandekę do skrzyni). 

Tak obniżone burty zamontowałem do skrzyni i ułożyłem na nich plandekę. Modelik wyglądał znacznie lepiej niż podczas nocnych prób. Jednak ponad plandekę wystawały z niego dwa pionowe pręty biegnące do podstawy karabinu. Co z tym zrobić ? Początkowo nie wiedziałem.

Coś mnie tknęło i zanim je obciąłem, usiadłem na chwilę do komputera, aby obejrzeć kilka zdjęć samochodu. Właściwie dopiero wtedy odkryłem, że w samochodzie okrągła obręcz podstawy karabinu była zamocowana wyżej niż powierzchnia plandeki.   

Cóż, nie pozostawało nic innego jak ostatecznie odciąć podstawę karabinu od plandeki i podobnie jak dwie pozostałe naby pod „nogi podstawy”, przewiercić trzecią, wywiercić też dziurkę w zwiniętej części plandeki i jakoś to wszystko zamocować.

Początkowo miałem zamiar zrobić z drutu trzecią, biegnącą od podłogi skrzyni przez zwiniętą część plandeki aż do podstawy karabinu nogę (bo tak było w prawdziwym samochodzie), ale w końcu z tego zrezygnowałem. Postanowiłem wykorzystać gotowe rozwiązania zastosowane w modeliku przez producenta.

W miejsce ośki łączącej plandekę z podłogą wsadziłem obciętą na odpowiednią wysokość wykałaczkę, a między postawę karabinu a zwinięty fragment plandeki dorobiłem „wsporniczek” z odciętego czubka wykałaczki i pomalowałem go na czarno markerem, który akurat miałem pod ręką.  

Kiedy zmontowałem modelik była godzina 18. , ale modelik był już właściwie przerobiony. Wtedy dopiero zorientowałem się, że żona, która po południowym spacerze z psem położyła się „na chwilkę” w sypialni usnęła, więc musiałem ją obudzić, abyśmy w końcu zjedli późny obiad.      

Może się ktoś zastanawiać, po co to wszystko?

Otóż jeszcze przed zakupem modelika, szukałem w Internecie zdjęć samochodu. Dodge serii WC62 (bez wyciągarki z przodu) i WC 63 (z wyciągarką) był autem można by rzec dość popularnym. Obydwu wersji wyprodukowano po ponad 20 tysięcy sztuk. Samochód był używany przez zwycięską armię i w Internecie można znaleźć całkiem sporo zdjęć dobrze zachowanych egzemplarzy. Większość z nich to zwyczajne lekkie ciężarówki. Tylko niektóre były wyposażone w karabin nad kabiną kierowcy, zaś w ogóle nie znalazłem zdjęć wersji, jaką pierwotnie przedstawiał modelik, czyli takiej, w której plandeka była umieszczona znacznie wyżej niż w typowych seryjnych pojazdach.   

Modelik Dodga chodził mi jednak po głowie. „Zasadzałem się” na niego chyba od jakiegoś roku. Od samego początku miałem go zamiar przerobić. W mojej bazie zdjęć modeli, pierwsze „komputerowe” symulacje takiej przeróbki zrobiłem na początku września 2015 roku, a więc zaraz po zakupie sanitarki Dodge WC54

Teraz obydwa modele prezentują się naprawdę fajnie i stanowią ciekawą parę. 

Modelik nie jest ostatecznie skończony, a wymaga jeszcze pewnego dopieszczenia. Mimo, że w sumie obniżyłem go o jakieś 7,5 mm (2 mm w piątek i 5,5 mm w sobotę) wciąż jest odrobinę za wysoki. Powinien mieć ok. 49 mm wysokości, ma 50,5. Wygląda jednak moim zdaniem zdecydowanie lepiej niż pierwotnie i znacznie bardziej przypomina oryginał. Dlatego choć nie wszystko w nim jeszcze poprawiłem, postanowiłem zrobić jego zdjęcia i pokazać na blogu. 

 

A skoro już jestem przy tematyce militarnej, pokażę jeszcze jeden, może nie tak świeży nabytek, na którego prezentację trochę zabrakło mi pomysłu. Teraz właśnie nadarzyła się świetna okazja, aby jedną z moich ostatnich ubiegłorocznych zdobyczy pokazać. 

Jesienią ubiegłego roku, między zakupami Morrisa Mini Van, (którego na blogu nie pokazałem), a zakupem prezentowanego tu ostatnio Audi A5, na początku października wylicytowałem armatę. Nie jest to prawdziwa armata, a  dość stary radziecki chyba jeszcze model armaty z okresu Drugiej Wojny Światowej. Armata ZIS 3 to właściwie rówieśnica prezentowanego powyżej Dodgea. Na uzbrojenie Armii Czerwonej trafiła w 1942 roku.  

Raz na jakiś czas umawiamy się z kolegą na „modelikowe” spotkania przy kawie i ciastkach.  Kolega ma swojej kolekcji od bardzo dawna dwa radzieckie modeliki armat i zawsze w trakcie  naszych spotkań oglądałem je z dużym zainteresowaniem.

Pod koniec ubiegłego lata, na Allegro zaczęły się pojawiać właśnie takie modele. Pierwsze aukcje oglądałem lub przegrywałem. Ostatnią udało mi się wygrać.  

 Armata wraz z przesyłką kosztowała minie całych 21 złotych, więc jej zakup mogę uznać za wyjątkowo korzystny.

 I choć nie jest wykonana tak finezyjnie, jak pokazywane tu inne modele „militarne”, naprawdę mnie cieszy.

Jest to typowa „używka”. Bez opakowania i została chyba przemalowana, ale jest kompletna i niczego w niej nie brakuje. A wg relacji kolegi „skalę jak najbardziej trzyma”.

Nie byłbym sobą, gdybym w niej nie „pogrzebał”. Armata ma oryginalne koła, jednak ich felgi zostały wykonane tak, jakby miały zostać na nich zamontowane „bliźniaki”. Zwęziłem je więc zaraz po zakupie tak, aby zamontowane na nich pojedyncze opony nie wystawały tak bardzo na zewnątrz, jak pierwotnie.

Jakiś czas później (chyba pod koniec listopada, albo na początku grudnia) przy pomocy wierteł i pilników  przerobiłem w niej zakończenie lufy tak, aby była ona „ażurowa” jak w oryginale. Na razie na inne poprawki armaty nie mam czasu. 

 W zestawieniu z Dodgem, armata wydaje się być trochę za duża. Jednak Dodge, to nie pełnowymiarowa ciężarówka, a właściwie trochę „przerośnięty” łazik. Prawdziwa zaś armata ZIS 3 musiała być naprawę ciężka, bo wg informacji z Wikipedii była przewidziana do holowania przez „pełnowymiarowe” ciężarówki takie jak Studebaker U S6 lub GMC CCKW,  które były znacznie cięższymi pojazdami ni pokazany tu Dodge, a których Armia Czerwona w czasie wojny też używała. 

Na koniec muszę przyznać się do jeszcze jednej rzeczy.

NIESTETY NIE JESTEM LITERATEM. Kiedy skończyłem ten bardzo długi, a momentami nużący nieco wpis i choć wykorzystałem w nim obszerne fragmenty innych moich wpisów, okazało się, że jego przygotowanie zajęło mi tyle samo czasu, co przeróbki pokazanych tu modeli. 

pozdrawiam

 

 

 

4 myśli w temacie “277. „Militarne” zdobycze – Dodge WC63 i ZIS 3

  1. Witam.
   Nie mam czasu na regularne prowadzenie bloga, ale kiedy zaczynam pisać to jakoś ostatnio wychodzą mi same długie wpisy. Kiedyś tak nie było.
   A kiełbasa brocka (chyba Sokołów) jest bardzo dobra – polecam i pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s