271. Prezent na 10. urodziny bloga – Mercedes-Benz klasy E

Kilka dni temu, 9 września minęło dokładnie 10 lat od opublikowania mojego pierwszego wpisu. 

Dlatego przy tej szczególnej okazji

PRAGNĘ SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZEZ OSTATNICH 10 LAT ODWIEDZILI I WCIĄŻ ODWIEDZAJĄ MOJEGO BLOGA.

Do pewnych decyzji trzeba po prostu dojrzeć. Modelik, który udało mi się zdobyć tuż przed 10.tymi urodzinami bloga cieszy mnie szczególnie, bo to nie tylko pięknie wykonany model, ale też model pięknego samochodu.

Mercedes-Benz klasy E to samochód w historii marki szczególny. Kiedyś, kiedy wymawiało się nazwę tej marki, niemal każdy w pierwszym momencie miał na myśli właśnie samochód z segmentu klasy wyższej średniej (zwanego dzisiaj segmentem E). Przez wiele lat samochody z tego segmentu były podstawowymi, a przy tym najbardziej popularnymi autami tej marki. Choć oznaczenie literą E tych najważniejszych dla marki aut pojawiło się w 1993 roku (wraz z drugim obszernym faceliftingiem legendarnego modelu W124),  historia bezpośrednich poprzedników dzisiejszej klasy E sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku. (Sam byłem tym nieco zaskoczony, bo szczerze mówiąc nie sądziłem, że jednym z poprzedników dzisiejszej klasy E był również legendarny model 170V, który notabene pamiętam jeszcze z dzieciństwa).

Jak już tu kiedyś pisałem, w mojej kolekcji najwięcej mam modeli samochodów Mercedes-Benz. W końcu prawie każdy modelik auta Mercedes-Benz jest, jak by nie było, żelazną pozycją każdej niemal kolekcji. Toteż jak nie trudno zauważyć, w dołączonym do tego bloga albumie „gwiazdy do jazdy”, reprezentacja poprzedników współczesnej klasy E jest dość liczna. Obejmuje nie tylko historyczne modele W136, W114, czy W123 ale również te współczesne jak W124, W210, czy W211. Mam modele takich aut nie tylko wersji sedan, ale również kombi. (Z uwagi na to, iż w albumie można umieścić tylko 40 zdjęć, nie wszystkie modele się w nim zmieściły).  

Model mojej pierwszej w kolekcji klasy E – W124 kupiłem dokładnie 20 lat temu w roku 1995 zaś ostatniej – W211 w 2002 roku, a więc niedługo po premierze auta. Dlatego do tej pory, na blogu, na którym „z zasady” we wpisach prezentuję niemal wyłącznie „świeże zdobycze”, nie był opisywany żaden model ani właściwej klasy E, ani żadnego za jej poprzedników, choć w międzyczasie kilka takich modeli w kolekcji się pojawiło.  (Modeliki W110 i W123  z serii „Kultowe Auta PRL” wymagają jednak pewnych przeróbek, zwłaszcza ten pierwszy i dlatego ich do tej pory tu nie pokazałem).    

Kiedy w 2009 roku przy okazji jakieś wizyty w głównym salonie Mercedes-Benz w Warszawie, po raz pierwszy ujrzałem kolejne wcielenie klasy E, uznałem auto za udane i ładne. Nie podobała mi się w nim tylko jedna rzecz: „patyczek” rozdzielający przednie lampy. Wydawał mi się trochę dziwny i zupełnie niepotrzebny.  Cóż, dopiero całkiem niedawno zauważyłem, że gdyby go jednak nie było, lampy przednie modelu W212  wyglądałyby identycznie jak lampy klasy C (W204) po faceliftingu, jaka ukazała się dwa lata później (w 2011 roku). Wtedy auta klasy C i E trudno byłoby na ulicy odróżnić.

Na modelik W 212 od razu jednak nie zachorowałem, z dwóch powodów: Po pierwsze, już dawno postanowiłem (głównie z uwagi na brak miejsca) ograniczyć moje zbiory do modeli aut z okresu XX wieku. Po drugie, w 2009 roku ogarnięty byłem (jak zresztą większość kolekcjonerów miniaturowych autek) „kultowym szaleństwem” i bieganiem po kioskach za modelikami z serii „Kultowe Auta PRL”. Dlatego do decyzji o rozpoczęciu poszukiwań modelika Mercedesa W212 musiałem dojrzeć.  A było to chyba jakiś rok temu, kiedy z „kultowej” serii kupowałem już tylko nieliczne modele.

Zacząłem jednak poszukiwać modelika starszej, pierwotnej wersji auta własnie z 2009 roku. Kiedy zacząłem się za nim rozglądać okazało się, że modelik zniknął z salonów wraz z ukazaniem się w nich „odświeżonej” wersji W 212, która pojawiła się w 2013 roku. Wtedy to Mercedes klasy E przeszedł najdroższy facelifting nie tylko w historii marki, ale i chyba w całej historii motoryzacji. Jak podawali przedtsawiciele koncernu (również w Internecie), facelifting kosztował astronomiczną kwotę 900 milionów Euro. Za takie pieniądze jeszcze kilka lat wcześniej można było uruchomić produkcję całkiem nowego auta (np. w segmrncie B). Facelifting z 2013 roku upodobnił Mercedesa klasy E do pozostałych modeli tej marki (takich jak nowa klasa C – W205) jednak wg informacji z rynku nie zupełnie spełnił pokładane w nim nadzieje (przedstawiciele koncernu mówili, iż poprawiona klasa E nie sprzedaje się tak, jak tego oczekiwano). W samochodzie oprócz całego przodu (maska, lampy, atrapa, zderzak przedni – co w modeliku widać) zmieniono również wnętrze (a to w modeliku nie jesty akurat szczególnie widoczne). Mi ów facelifting też nieszczególnie się spodobał i choć modeliki klasy E po faceliftingu zaczęły pojawiać się na Allegro w dość atrakcyjnych cenach, ja postanowiłem zdobyć modelik auta w pierwotnej wersji z 2009 roku.    

Kiedy prawie rok temu wybierałem się na dwudniową (opisywaną na tym blogu) wycieczkę do Stuttgartu, miałem cichą nadzieję kupić w sklepie przy muzeum Mercedes-Benz modelik W212. W sklepie przy muzeum modelika nie trafiłem w ogóle. Owszem modelik był w sklepie przy fabryce w Sindelfingen, jednak w promocyjnej cenie kosztował jedyne 30 Euro, więc zakup sobie odpuściłem.  Niedługo potem modelik W212 pojawił się na Allegro, ale poszedł chyba za 101 zł, więc znów postanowiłem poczekać i w końcu się doczekałem. W drugiej połowie sierpnia na Allegro pojawiła się cała niemal gama modelików Mercedesa W212 i jeden z nich kupiłem:

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Tym razem miałem jednak problem, który modelik wybrać, bo wybór był spory. Z pokazanej na stronie w załączonym linku gamy brakowało tylko srebrnego modelika w wersji Avantgarde (B66960207). Pozostałe zostały wystawione wszystkie, przy czym biały (B66960206) oraz czarny (B66960210) były po 1 sztuce, zaś pozostałe nawet po 2. Cena też była naprawdę atrakcyjna (50 zł).

271. Mercedes 2

Podczas przeglądania zdjęć modelików w Internecie dopiero teraz przekonałem się, że dostępne były one w dwóch wersjach. (Wcześniej o tym nie wiedziałem). Modeliki wersji Avantgarde i Elegance różniły się kołami, atrapą oraz małymi światłami na dole zderzaka. Najpierw wybrałem wersję. Modelik Avantgarde podobał mi się zdecydowanie bardziej (zwłaszcza atrapa). Później, pomimo, że w kolekcji mam (pokazywaną tu kilka lat temu klasę C) oraz wspomnianą wcześniej klasę E (W211) też kolorze o tej samej nazwie, zdecydowałem się na pokazany tu modelik. Owszem rozważałem zakup modelika w kolorze cupritbraun (B66960211), ale była to wersja Elegance i ostatecznie, po długim (kilkudniowym namyśle) wybór padł na modelik wersji Avantgarde w kolorze tansanitblau. Na szczęście kolor mojej poprzedniej klasy E (W211), pomimo tej samej nazwy, okazał się inny niż prezentowanego tu modelika.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Z zakupu jestem bardzo zadowolony. Nie tylko dlatego, że to pierwszy od ponad 2 miesięcy nowy nabytek do kolekcji. Model wyprodukowany przez niemiecką firmę Schuco jest wykonany na naprawdę na najwyższym poziomie. Uznałem go więc za naprawdę godny prezent na 10. urodziny bloga. Nie ma się do czego przyczepić, a jego cena okazała się całkiem znośna. Modelik wraz z przesyłką kosztował 58 zł. Jest w kompletnej gablotce, nie ma oryginalnego pudełka, ale cóż, w końcu kupuje się model a nie kompletne opakowanie.

Po aukcji, po raz pierwszy zdecydowałem się na przesyłkę do paczkomatu InPost. Miałem z tym nieco problemów.  Trzy razy wypełniałem na Allegro formularz zapłaty i w końcu udało mi się zakończyć tę operację (pod dwóch dniach). Przesyłka z odbiorem w paczkomacie okazała się jednak nie tylko tańsza, ale i wygodniejsza niż zazwyczaj. Po otrzymaniu SMSa, w trakcie powrotu z miasta do domu, po godzinie 21 podjechałem pod wybrany paczkomat. Wbiłem na wyświetlaczu numer telefonu i 6 cyfrowy kod, po czym jedna z klapek otworzyła się, a ja zabrałem paczkę. O tej porze poczta, do której mam z domu dalej, jest już dawno zamknięta.

271. Mercedes 4

Moje dywagacje na temat „patyczka” i rozpoznawalności auta na ulicy (na początku tego wpisu) nie są chyba zupełnie „od rzeczy”. Jakieś 2 lata temu byłem na sympatycznej, ogólnodostępnej imprezie jaką był „piknik rodzinny” organizowany u jednego z dealerów Mercedes-Benz w podwarszawskim Aninie. Kiedy zjedliśmy już z żoną kiełbaski i karkówkę z grila, wszedłem do otwartego w tym czasie salonu. W środku obok siebie stały 2 najnowsze modele: Klasy S (W222) i klasy C (W205) . Oglądałem je chyba z 10 minut i nie bardzo mogłem zrozumieć, dlaczego samochody te wyglądem praktycznie się nie różnią. Wyglądają tak, jakby powstały według tego samego projektu graficznego. Kształt maski, atrapy, świateł przednich i tylnych identyczny. Linia boczna i przetłoczenia na niej identyczne, klapa bagażnika identyczna, linia okien bocznych przy dachu identyczna. Auta różnią się zdecydowanie wielkością i po niej właściwie dają się jako tako rozpoznać. Jednak kiedy widzę je w ruchu, na ulicy nie do końca jestem pewien co to jest: S klasa (bo duża) czy C klasa (bo nie aż tak duża).

W tym roku na tej samej imprezie prezentowany był następca auta, którego modelik tu dziś pokazałem. Całkiem nowa klasa E – W 213. Z przodu i z tyłu wygląda dokładnie tak samo jak dwa wspomniane tu samochody (klasa S i klasa C). Jedyne różnice, w stosunku do wymienionych, widoczne są z boku i są to właściwie niuanse. Inne jest niż w obu pozostałych modelach przetłoczenie ściany bocznej i nieco inaczej poprowadzona górna krawędź bocznego tylnego okna (przy słupku C), aczkolwiek elementy te „na pierwszy rzut oka” nie są zbyt widoczne. Mercedes poszedł w inną stronę. Nowe modele są naszpikowane elektroniką i systemami wspomagającymi kierowcę w różnych sytuacjach. Nowa klasa E to samochód już niemal autonomiczny.

Jednak na ulicy, nawet ja mam problem z rozpoznaniem konkretnego modelu z nowej serii. W poprzednią niedzielę wybraliśmy się nad zalew do Rawy mazowieckiej (ale o tym napiszę tu później). Skręcając w lewo z trzypasmowej ulicy Wolskiej w kierunku Dworca Zachodniego, musiałem zatrzymać się na światłach. Od strony zachodniej do skrzyżowania  zbliżał się nowy Mercedes. Obserwowałem go do momentu kiedy przemknął mi przed maską i pojechał Wolską dalej. Trwało to dobrych kilkanaście sekund, a ja, obserwując auto zastanawiałem się, co to jest ? S klasa chyba nie, bo samochód nie był aż tak duży, C klasa chyba też nie, bo jednak spory był. Możliwe, że była to właśnie nowa klasa E, bo kiedy auto znikało mi z pola widzenia wydawało mi się że przetłoczenie w górnej części ściany bocznej było jednolite (ciągnęło się od lampy przedniej do tylnej). Wskazywało by to właśnie na nową klasę E. Jednak pewności, co właściwie widziałem nie mam.

Za to z rozpoznaniem na ulicy poprzedniej pokazanej tu klasy E, problemu żadnego nie ma. Między innymi dlatego jej modelik znalazł się w mojej kolekcji.

pozdrawiam

 

P.S. 

Wczoraj opublikowałem ten wpis, a dziś, tak się złożyło, że byłem przed salonem Mercedesa i zrobiłem 2 zdjęcia. Potwierdzają one chyba w pełni to, co napisałem powyżej. Proszę je obejrzeć i przeczytać napisy na klapach aut:   

Mercedesy C E S

 

Reklamy

4 myśli w temacie “271. Prezent na 10. urodziny bloga – Mercedes-Benz klasy E

  1. Witaj
   Nie miałem czasu ani pomysłu na wpisy. Poza tym latem dość dużo czasu spędzałem na świeżym powietrzu i jak napisałem od czerwca niczego nowego nie kupiłem.
   pozdrawiam

   Polubienie

  1. Wielkie dzięki za komentarz i życzenia.
   Drugiego dziesięciolecia chyba nie będzie, bo teraz jedyna pewna rzecz na tym świecie to ZMIANY. A zatem, blogowanie w dotychczasowej formie odejdzie prędzej czy później do lamusa. Już teraz niektórzy zbieracze pokazują swoje trofea na YouTube.com.
   pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s