266. Kultowe Auta PRL „po taniości” – Żuk A11B

Na początku grudnia, z forum motoshowminiatura dowiedziałem się, że w niektórych marketach z elektroniką i AGD pojawiła się ciekawa wyprzedaż. Na forum znów ożył założony rok wcześniej temat „KAP, Avtolegendy i ANS – po taniości”, z którego wynikało, że w sklepach Saturn i Media Markt, pojawiły się modele z serii Kultowe Auta PRL w cenie 14,99 zł za sztukę.

Od razu zacząłem więc kombinować, do jakiego marketu podjechać. Na pierwszy ogień poszedł Saturn w Blue City, bo w dni robocze, zaraz po pracy, trzy razy w tygodniu odwiedzałem mamę i w drodze powrotnej do domu zawsze obok niego przejeżdżam. Niestety w tym Saturnie nikt nic o wyprzedaży modelików nie wiedział i ich tam po prostu nie spotkałem. Następnego dnia nie musiałem odwiedzać już mamy, bo wtedy czuła się jeszcze całkiem nieźle, więc po pracy pojechałem do Tesco na Górczewskiej zatankować samochód i przy okazji wpaść do Media Markt.

W Media Markt (w którym 3 lata temu kupiłem telewizor do sypialni) zaraz przy kasach stał duży kosz, a w nim  leżały zapakowane w oryginalne blistry modele z serii Kultowe Auta PRL. Wybór był duży, bo dostawa była kilka dni wcześniej. W koszu znalazłem chyba 3 egzemplarze modelika Żuka A11B, po który tam pojechałem.

Kiedy wiosną 2012 modelik ukazał się w kioskach, nie kupiłem go. Nie za bardzo mi się podobał, już na pierwszy rzut oka widać było, że ma zachwiane proporcje. Wyglądało na to, że ma za krótką skrzynię i wymaga sporej przeróbki. O ile miałem kiedyś pomysł na skrócenie za długiej kabiny modelika Polonez Truck, o tyle zupełnie nie miałem pomysłu na wydłużenie skrzyni Żuka A11B. Uznałem zatem, że szkoda 27 złotych na model do przeróbki, zwłaszcza, że w tym czasie oprócz  Kultowe Auta PRL, w kioskach była jeszcze seria Legendarne Samochody (wydawnictwa Amercom), z której wybrane modele też kupowałem. Postanowiłem, że jeśli Żuk trafi mi się „okazyjnie”, kupię go i wtedy pomyślę co z nim zrobić. Okazja taka trafiła mi się 8 grudnia w markecie Media Markt, w którym do tej pory kupowałem sprzęt AGD (kuchenkę i zmywarkę) oraz RTV (telewizor).

Kilka dni po zakupie pomierzyłem modelik. Wymiary porównałem ze znalezionymi w sieci rysunkami ofertowymi prawdziwego samochodu. Moje pierwotne przypuszczenia potwierdziły się, skrzynia w modeliku była nie tylko o 2 mm za krótka, ale i o 2 mm za wąska. Zdemontowałem ją i wpadłem na pomysł, aby w tej sytuacji odciąć z niej całe burty (boczne i tylną) :

Odcięcie burt poszło dość szybko. Najpierw naciąłem nieco miejsca gdzie stykają się one z podłogą skrzyni nożykiem modelarskim, później do nasadki zamontowałem opisywaną tu nie raz końcówkę-piłkę z ząbkami.

Pierwotnie, zanim jeszcze modelik kupiłem zawsze myślałem, że wydłużenie skrzyni będzie polegać na jej przecięciu na środku i doklejeniu dwu milimetrowej stawki, jednak (jak nie pierwszy raz zresztą) w trakcie pracy pierwotna koncepcja upadła, z uwagi na konieczność poszerzenia skrzyni. Tak niestety jest w wielu wypadkach. Człowiek czasem miesiącami zastanawia się, jak to, czy tamto zrobić, rozmyśla, planuje, kombinuje, a kiedy weźmie narzędzia do reki i rozpocznie pracę, przeważnie okazuje się że całe przemyślenia „na sucho” biorą w łeb, a robota „idzie sama” swoją zupełnie inną ścieżką i to przeważnie lepszą, bo w danej sytuacji optymalną. Tak było również teraz.

Po odcięciu burt od skrzyni postanowiłem je wydłużyć z dwóch stron. W szufladach, w których trzymam różne materiały modelarskie jest w zasadzie „kupa śmieci”, czyli różne „przyda się”. Żona, jak to żona, złości się, bo owe śmieci leżą w szufladach latami, a ja dość rzadko z nich korzystam. Tym razem z jednej z szuflad wygrzebałem kawałek czarnego plastiku,  tego samego, z którego kilka lat temu dorabiałem tylne drzwi do modelika Lancii Y10. Płytkę spiłowałem na grubość zbliżoną do grubości płytek burt i zacząłem kleić do krawędzi burty.

Niestety okazało się, że zwykły klej modelarski nie rozpuszcza plastiku, z którego została wykonana skrzynia. Jadnak szybko okazało się też, że idealnym i mocnym spoiwem jest Kropelka Żel, której używam zazwyczaj do mocowania bardzo drobnych elementów. Skomplikowało to nieco przeróbkę, bo ten cyjanopanowy klej łapie dość szybko, a połączenie trzeba wykonać czysto i precyzyjnie. Dlatego klejenie wymagało wzmożonej uwagi z mojej strony. Połączenie musiało być też trwałe i pewne bo elementy po sklejeniu wymagały obróbki mechanicznej. (Docinania przedłużek nożykiem-piłką i dopiłowywania pilnikami.) Podłogę skrzyni też poszerzyłem i wydłużyłem paskami wyciętymi z tego samego plastiku, co przedłużki burt.

Poszerzenie skrzyni robiłem dość szybko i szczerze mówiąc troszkę przestrzeliłem. O ile burty mierzyłem i dopiłowywałem tak, aby wydłużyć je dokładnie o 2 mm, o tyle podłogę skrzyni przerabiałem trochę „na oko”. Pewnym problemem okazało się też sklejenie całości. Najpierw do podłogi przykleiłem burtę tylną. Potem dopiłowałem jeszcze raz krawędzie skrzyni i przyklejałem burty boczne. Trafienie nimi we właściwe miejsce wcale nie okazało się proste i jedną już po przyklejeniu musiałem oderwać, oczyścić z kleju, który jak się okazało „złapał” bardzo mocno, i przykleić jeszcze raz.

Po sklejeniu całości Żuk wyglądał lepiej, jednak skrzynia została wydłużona nie o 2, jak zamierzałem, a o prawie 3 mm i poszerzona o ok.  2,5 mm. Na dodatek przerobiona podłoga, zwłaszcza od strony, gdzie burta była klejona dwa razy, nie wyglądała najlepiej. Jeszcze przed przyklejeniem burt dopiłowałem z zewnątrz doklejone do nich kawałki i wyrzeźbiłem w nich nożykiem-piłką rowki imitujące miejsca łączenia desek. Po sklejeniu całości dorobione narożniki pomalowałem farbką Humbrol numer 47, bo wydawało mi się, że miejsca malowania są niewielkie w stosunku do całego modelika i powinno być dobrze.  

Próby pomalowania podłogi skrzyni spełzły niestety na niczym i postanowiłem ją czymś przykryć. Jakiś czas temu moja córka robiła do szkoły jakiś projekt (a uczęszcza do liceum plastycznego). O ile dobrze pamiętam, była to zaprojektowana przez nią teczka na dokumenty. Elementy teczki zostały wydrukowane w drukarni na ładnym gładkim papierze. Pomagałem córce wyciąć i skleić teczkę, ale odciętych z wydruków kawałków nie wyrzuciłem. Tym razem bardzo się one przydały. Z jednego z nich wyciąłem płytkę dopasowaną do poszerzonej skrzyni modelika i włożyłem na jej spód. Choć odpad z wycinania teczki był w nieco ciemniejszym kolorze niż modelik, po włożeniu do skrzyni wyciętej z niego płytki, skrzynia wyglądała zaskakująco dobrze.

Pokazany na zdjęciu modelik, to efekt końcowy, jednak już w połowie grudnia wyglądał mniej więcej tak samo i wymagał już tylko niewielkich poprawek. 

W połowie stycznia, przypadkiem wszedłem w posiadanie imitacji plandeki od modelika Tarpana 239D. Kiedy przywiozłem ją do domu i przymierzyłem do Żuka okazało się, że pod względem szerokości właściwie idealnie pasuje do poszerzonej w grudniu skrzyni. Plandeka była tylko o 11 mm za krótka. Kiedy sprawdziłem, że zwykły klej modelarski rozpuszcza tworzywo, z którego została wykonana, postanowiłem przeciąć ją w połowie i przedłużyć tak, jak kiedyś miałem zamiar przedłużyć ewentualnie skrzynię Żuka.

Plandekę przedłużałem używając tego samego tworzywa, co w przypadku skrzyni, z tą różnicą, że tym razem musiałem użyć większych kawałków:   

Zanim jednak przystąpiłem do przeróbki plandeki, postanowiłem kupić sobie nowy klej modelarski. 

Od lat do przeróbek używam klejów dostępnych w sklepach modelarskich. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepszy jest Chematic. Niestety w wielu sklepach typowo modelarskich go nie ma, ale od czego są moje letnie przejażdżki rowerowe po Warszawie. Klej kosztuje raptem 3 złote i można go kupić np. w składnicy harcerskiej na ul. Targowej. W drodze z pracy podjechałem więc tam, bo w sklepie modelarskim na Świętokrzyskiej go nie było. Decyzja zakupu nowego kleju okazała się słuszna, bo kolejna operacja wymagała użycia naprawdę dobrego kleju. Na przedłużonej plandece trzeba było jeszcze dorobić imitację sznurów mocujących plandekę do bocznych burt:  

Kolejna operacja jaką wykonałem przy plandece była naprawdę upierdliwa.  Z pokazanej na zdjęciach powyżej czarnej plastikowej płytki odcinałem nożykiem-piłką cieniutkie paseczki i przyklejałem do dolnej krawędzi przedłużonej plandeki. Po odcięciu wystających elementów, całość wymagała jeszcze dość precyzyjnego dopiłowania imitacji sznurów. Wykonanie tej ostatniej operacji zajęło mi kilka wieczorów. 

Kiedy modelik był prawie gotowy, a plandekę uznałem za skończoną, pomalowałem ją całą matową farbką Humbrol 115 i dokładne 1 lutego pokazałem na forum

Na forum zupełnie nieoczekiwanie wywiązała się ciekawa skądinąd dyskusja na temat szerokości kabiny modelika.  Na skutek nieprzemyślanego i w końcu dość obraźliwego dla mnie komentarza jednego z kolegów,  ciekawa skądinąd na początku dyskusja zakończyła się okropną (jak na to forum) awanturą. Po owym obraźliwym dla mnie komentarzu czekałem specjalnie kilka dni, czy ktoś napisze coś sensownego. Jednak na forum w temacie była zupełna cisza. Zastanawiałem się nawet, czy jest sens dyskutować z ” jakimiś pętakami” (W końcu w branży pracuję od ponad 30 lat, a od 19 jako poważy doradca techniczny w naprawdę poważnym koncernie, w trakcie kariery zawodowej pracowałem też jako konstruktor elementów nadwozi samochodowych). W końcu jednak odpowiedziałem niezbyt chyba zbytnio rozgarniętemu koledze, na wstępie w równie obraźliwym tonie, po czym wyjaśniłem dlaczego nie ma racji. Do komentarza dołączyłem zdjęcie z pomiaru szerokości kabiny modelika:

Na zadane prze ze mnie na końcu komentarza złośliwe pytanie: „Jaka jest dokładność pomiaru przy pomocy pokazanej na zdjęciu suwmiarki” koledzy odpowiedzieć nie potrafili. Pytanie to zresztą zostało z mojego komentarza usunięte, po awanturze jaka wybuchła później. 

Jak niektórzy moi czytelnicy pamiętają, forum motoshowminiatura odwiedzam, cytuję i wspieram od połowy 2010 roku, a przecież ten blog istnieje o kilka lat dłużej. Na początku przez pierwsze trzy lata cytowałem i wspierałem tutaj inne forum. Miniautoforum, bo o nim mowa, powstało na długo przed pojawieniem się w kioskach „Kultowych Aut PRL”. Było fajne, ciekawe i bardzo zasłużone dla środowiska kolekcjonerów miniaturowych autek. Niestety od dobrych kilku lat nikt już na nie nie zaglądał. Kiedy dziś próbowałem na nie wejść, okazało się, że forum już w ogóle nie ma.

Awanturę, o której tu mowa wywołał kolega, który był ostatnim moderatorem wspomnianego wyżej forum i który kilka lat temu skutecznie je rozłożył, po czym przeniósł się na motoshowminiatura i swą działalność kontynuuje w dokładnie ten sam sposób w jaki robił to na poprzednim forum. Włączył się do dyskusji o szerokości kabiny w bardzo nieelegancki dla mnie sposób. Ja z kolei przypomniałem mu jego „zasługi” dla rozwoju kolekcjonerstwa w Polsce. Odpowiedział komentarzem nie tylko dla mnie obraźliwym, ale przy okazji wkur… też chyba solidnie moderatorów i zarówno jego komentarze, jak i moja odpowiedź zostały z forum usunięte, dlatego wspomnianej tu awantury nie można już na forum zobaczyć.    

Swoją drogą może i szkoda, że tak się stało, bo czasem zwłaszcza młodszym kolegom przydała by się wiedza, kto jest kto i co sobą reprezentuje. Kilka lat temu pisałem już na forum na ten temat, w innym niewidocznym publicznie, a widocznym tylko po zalogowaniu się wątku.

Wspominam, o tym nie ze złośliwości, ale z troski o przyszłość i poziom forum.

Forum jest z całą pewnością potrzebne jako źródło ciekawych informacji, niekoniecznie o samych modelikach. Jeśli jednak na forum zaczynają pojawiać się pyskówki i obraźliwe i zupełnie niemerytoryczne komentarze, takim źródłem informacji być przestaje. Dziesięć lat temu nie było praktycznie polskich stron o modelach w skali 1:43, nie było tego bloga, ani innych. Było tylko wspomniane tu forum MINIATOFORUM. Dlatego wyboru wielkiego nie było, bo to ono nadawało ton. A swoją drogą mimo braku konkurencji poziom tego forum był naprawdę wysoki.

Dziś mamy do wyboru strony kolekcjonerów oraz blogi (Pod poprzednim wpisem komentarze zostawili tu praktycznie tylko inni blogerzy. Naprawdę dobrych blogów o modelach jest w polskiej sieci całkiem sporo i wciąż ich przybywa). Są też w końcu inne fora i forum motoshowminiatura nie jest w sieci jedynym źródłem ciekawej informacji o modelach. Poza tym to, o czym tu, czy na forum się pisze, to jest hobby i z założenia ma być źródłem frajdy i stysfakcji, a nie powodem do narzekań, obraźliwych wpisów, czy nerwów związanych z pyskówkami.

W trakcie opisanej powyżej historii miało miejsce inne istotne dla mnie wydarzenie, które postanowiłem na blogu upamiętnić okolicznościowym wpisem. Żuka i forum miałem na kilka tygodni dość. W międzyczasie kupiłem kilka nowych modeli, a Żuka odstawiłem na półkę. 

Dokładnie tydzień temu wyciągnąłem go i postanowiłem dokończyć. W trakcie przeróbki skrzyni najpierw ułamało się całkowicie przednie „ucho” w burcie prawej. W trakcie dopasowywania plandeki obłamało się też przednie „ucho” ale w burcie lewej. Kończąc przeróbkę postanowiłem to naprawić.  

Nowe „uszy” wykonałem z miękkiego drucika o grubości 0,6 mm.  

Wczoraj postanowiłem wreszcie przeróbkę zakończyć. W trakcie jej wykonywania poszczególne problemy udawało się szybciej lub wolniej rozwiązać. Jednak nieoczekiwanym i chyba najtrudniejszym okazało się pomalowanie dorobionych narożników skrzyni.  Jeszcze w grudniu narożniki pomalowałem farbą Humbrol numer 47. Niestety farba okazała się troszkę zbyt „szara” i narożniki nie wyglądały najlepiej. Po dorobieniu uszu narożniki ponownie pomalowałem tą samą farbą, ale efekt okazał się jeszcze gorszy. Wczoraj postanowiłem pomalować narożniki farbą numer 48, która na pierwszy rzut oka wydawał się zbyt ciemna, ale po pomalowaniu choć wyglądało to lepiej, rewelacji też nie było. 

W końcu musiałem zrobić to, czego naprawdę nie lubię – rozrobić farbę z trzech różnych kolorów. Tym razem efekt okazał się zadowalający i oto Żuk A11B po ostatecznych poprawkach:

  

Tak jako modelik prezentuje się ulubione auto polskiego rolnika. Chciałem je mieć w miniaturze, bo tu i tam wciąż można je na polskich drogach spotkać.

A  gwoli przypomnienia moje wszystkie pozostałe Żuki prezentują się tak: 

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

pozdrawiam   

Reklamy

9 myśli w temacie “266. Kultowe Auta PRL „po taniości” – Żuk A11B

 1. Żuk po przeróbkach wygląda ewidentnie lepiej, a co do milimetrowych pomiarów to chyba każdy kto cokolwiek zarzucił w tym temacie spotkał się z takim podejściem części osób na forum, a to w wielu przypadkach bardziej merytoryczna rozmowa niż niektóre inne jakie się pojawiają, ale nie ma się tym co przejmować 🙂
  Pozdrowienia

  Polubienie

  1. Dziękuję za komentarz.
   Żuk wygląda lepiej, ale niestety choć szerokość kabiny jest w nim jak najbardziej prawidłowa, przy pozostałych modelach wygląda nie do końca dobrze. otóż okazuje się, że pozostałe modele są za szerokie i nikt tego nie zmierzył. Prawdopodbnie wszyscy tak ucieszyli się tymi modelami, że nikomu nie przyszło do głowy sprawdzić ich dokładność wymiarową.
   pozdrawiam

   Polubienie

  1. Dziekuję za komentarz
   Tak to trochę zatrzymuje czas, aczkolwiek kilka dni temu w dordze do pracy (mieszkam w Warszawie, ale pracuję na wsi) na drodze spotkała mnie miła niespodzianka.
   Kiedy dojeżdżałem już do pracy jakieś 200 m przed firmą, na lokalnej drodze naprzeciwko mnie wyjechał właśnie Żuk A11B. Mogłem go obserwować przez kilka sekund zanim się nie minęliśmy i wtedy przekonałem się, że mimo opinii na forum i niekorzystnego wrażenia w porównaniu do innych modeli żuków z serii KAP, niebieski „skrzyniowiec” jest jak najbardziej prawidłowo wykonany. Prawdziwy Żuk ma kabinę wysoką i wąską tak jak prezentowany tu modelik.
   pozdrawiam

   Polubienie

 2. Super! Na początku zastanawiałem się, czy ten samochód przypadkiem nie jest prawdziwych rozmiarów 😉 Dopiero później przyjrzałem się pierwszemu zdjęciu 😀 Osobiście uwielbiam te serie kultowych aut PRLu 🙂
  Pozdrawiamy z Luma! 🙂

  Polubienie

  1. Witam
   Właśnie na tym polega modelarswo, aby model jak najlepiej odzwierciedlał oryginał. Dlatego zadałem sobie trochę trudu i model przerobilem.
   pozdrawiam

   Polubienie

 3. Żuk jak prawdziwy, w moim mieście nawet jeździ jeszcze taki skrzyniak na bagażówce. Jedyne co trochę razi w tych kultowych Żukietach to pełne szyby drzwi szoferki. W Żuku i w Nysce były takie przesuwane zachodzące jedna na drugą jak w meblach. Z profilu zawsze widoczny był ten pasek w którym szyby zachodziły jedna na drugą. I jedyne co zapamiętałem to cholera zimne były te wozy, rano wsiadało się jak do chłodni 🙂 Wszędzie goły metal, niezbyt szczelna podłoga a do tego te szyby i wywietrzniki a’la kratka w drzwiach łazienkowych za głową kierowcy. Z dwojga wolę jednak Nyskę, jest taka jakby trochę bardziej cywilizowana brakuje natomiast amperomierza i wskaźnika ciśnienia oleju a w Żuku do samego końca był Z-WS wywodzący się w prostej linii z Pabiedy.
  Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s