264. „Złoty strzał ” – Volvo S40 i V50 „do pary”

Dwa lata temu napisałem, że w ostatnio wciąż „mam wrażenie, że czas mnie po prostu wyprzedza”. W roku ubiegłym miałem już jednak wrażenie, że „czas mnie po prostu wyprzedził i prawie go już nie widzę”. 

Od początku prowadzenia tego bloga przyjąłem zasadę, że w albumach pokazuję modele kupione przed jego założeniem, zaś na blogu opisuję tylko świeże zdobycze. Zasady tej, poza nielicznymi wyjątkami, właściwie cały czas się trzymałem. Niestety do końca nie udało się jej zrealizować (głównie z podanych na początku tego wpisu powodów).

Przy okazji „podsumowania roku” jakie również ukazało się ze sporym opóźnieniem, zrobiłem „blogowy rachunek sumienia” i podsumowałem liczbę modeli, które kupiłem już po uruchomieniu bloga, a których do tej pory tu nie pokazałem. Wyszło mi razem aż 53 modele. Pierwszych trzech (jeszcze w 2006 roku) nie opisałem, bo na samym początku formuła bloga nie do końca się „wykrystalizowała”.  W kolejnych latach, przyjętą zasadę udawało się jakoś realizować. Jednak od 2010 roku na blogu zaczęły gromadzić się „zaległości”. Czy model, który dziś pokażę do nich należy? Chyba tak, bo pokazuję go, aż 4 miesiące po zakupie.  

W niedzielę 25 października była dość ładna pogoda, a na balkonie wciąż jeszcze stały rowery. Zawsze uważałem, a na rowerze jeżdżę chętnie od dziecka (a więc już dobrych kilkadziesiąt lat), że w Polsce, a zwłaszcza na Mazowszu, „sezon rowerowy” trwa od 15 kwietnia do 15 października. I chociaż w listopadzie 2014 roku, a konkretnie 11-go, przekonałem się, że wcale tak rygorystycznie podanych terminów przestrzegać nie trzeba, to jednak przez wiele lat stosowałem się do nich.  We wspomnianą niedzielę również postanowiłem skorzystać z roweru i pojechać do nieodległego marketu Kaufland po kilka produktów spożywczych, a przy okazji trochę się przejechać.

Nie wiedzieć czemu, od razu ruszyłem w kierunku ronda Żaba. Kiedy już prawie minąłem Targówek, przypomniałem sobie o weekendowym bazarze na Namysłowskiej. Nie bardzo chciało mi się tam jechać,  bo w ciągu lata byłem na nim kilka razy, jednak niczego ciekawego na Namysłowskiej nie trafiłem. Pomyślałem, że i tym razem też tak będzie, bo w końcu szansa na trafienie jakichś modelików, zwłaszcza pod koniec października, jest prawie żadna.

Jednak byłem już niecały kilometr od bazaru, więc pomyślałem, że skoro już ruszyłem w jego kierunku to na niego zajrzę.
Ledwie wszedłem na bazar, zaraz na samym początku na jednym z rozłożonych na ziemi „stoisk” zauważyłem znaną mi doskonale kolekcjonerską witrynkę, a w niej modelik.

Modelik nie miał co prawda lewego lusterka, ale wyglądał dobrze. Kiedy zapytałem młodego człowieka, ile za niego chce, odpowiedź nie dość, że mnie zaskoczyła, to od razu wyciągnąłem z portfela 10 zł i zapłaciłem. W końcu tyle mniej więcej jest warta sama, pusta witrynka.  

Co roku, w trakcie „polowania” na kolejne zdobycze trafia się tak zwany „złoty strzał”. W 2014 roku był nim wylicytowany na Allegro za 15 zł i odebrany w Milanówku Mercedes 540K. W roku 2013 kupiony (również) na bazarze na Namysłowskiej plastikowy model-zabawka Fiat 125p. W roku 2012 właściwie taki status miały aż 2 modele: Volkswagen 1200 cabrio (kupiony na giełdzie) i Fiat 124 Spider (na Allegro).  

W ubiegłym roku (pominąwszy oczywiście modele, które dostałem w prezencie, a które w opisanych powyżej kategoriach, nie liczą się, bo na nie nie „polowałem”) za niekwestionowany „złoty strzał” mogę uznać bezsprzecznie, kupiony na bazarze na Namysłowskiej modelik Volvo S40.

Kilka tygodni po jego zakupie zabrałem się za dorobienie lusterka. Niby sprawa nie aż tak skomplikowana i opisywana na tym blogu dwukrotnie (Ford Fiesta i inne Volvo S40). Za pierwszym podejściem nie do końca się udała.

Lusterko dorobiłem, a kiedy już straciłem cierpliwość do dalszego piłowania, przykleiłem do nadwozia. Niestety lusterko okazało się odrobinkę za duże. We wskazanych tu wyżej modelikach, dorabiałem obydwa lusterka, więc mogłem je dobrze ze sobą porównać. Dorabianie jednego lusterka, na wzór drugiego, które w modeliku jest, zawsze bywa jednak trudniejsze. Takie rzeczy też robiłem, nawet w modelach na sprzedaż, ale było to dość dawno temu i możliwe, że miały one prostszy kształt. Tym razem po żmudnym piłowaniu, w pewnym momencie miałem dość.

Kilka dni później, próbowałem lusterko oderwać i nieco je poprawić, ale okazało się mocno przyklejone. Wyciągnąłem więć stare farbki Revel car-metallic, wybrałem jedną, która miała kolor najbardziej podobny do nadwozia i pomalowałem. Lusterko pomalowane wyglądało jednak jeszcze gorzej i było widać, że jest dorabiane. Ponadto po kilku dotknięciach powierzchni zewnętrznej okazało się, że farba z niego schodzi.

Po kilku tygodniach, w trakcie których robiłem poprawki w innych modelach, wziąłem do ręki modelik i postanowiłem poprawić dorobione lusterko „na modeliku”. Moją oprawkę od nożyka modelarskiego uzbroiłem w nowe ostrze i zacząłem rzeźbić. Starałem się nadać lusterku właściwy kształt porównując obie strony modelika. Lusterko oglądałem też co chwilę pod lupą. Kiedy uznałem, że już jest dobrze, postanowiłem je pomalować:   

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Tym razem jednak robiłem to za dnia i postanowiłem dobrać kolor jak najbardziej podobny do nadwozia, mieszając pokazane na zdjęciu farbki.  Aby dolna krawędź lusterka, gdzie styka się powierzchnia malowana z nie malowaną, wyszła równo, wzdłuż dolnej części lusterka wyrzeźbiłem maleńki rowek. Przed malowaniem odtłuściłem też lusterko spirytusem.

Farbki, którymi pomalowałem lusterko mają prawie 30 lat. O ile pamiętam, kupiłem je w Niemczech w 1986 lub 1987 roku. Mimo to kryją całkiem dobrze. Odtłuszczenie i pomalowanie cienką warstwą bardzo się później przydało. W trakcie poprawiania, strugania, wygładzania i nacinania rowka, lusterko przyklejone do karoserii klejem Kropelka żel, nie oderwało się. Po pomalowaniu wstawiłem modelik do gablotki. Kiedy tego samego dnia wieczorem wyjmowałem modelik z gablotki, zawadziłem nim o ściankę gablotki i niestety lusterko odpadło.

Zaszła potrzeba przyklejenia go do do modelika ponownie. Postanowiłem zrobić to jednak porządniej, niż za pierwszym razem.  

Tuż przed Bożym Narodzeniem robiłem zakupy w pobliskim sklepie Topaz. Kiedy już za nie zapłaciłem i pakowałem je do torby, dostrzegłem leżące przy kasie zimne ognie.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA  

Zapytałem kasjerkę, czy mogę zobaczyć jak wyglądają w środku. Ta zdziwiła się nieco, bo zimne ognie kosztowały całe 59 groszy, ale wyraziła zgodę. Po obejrzeniu nabyłem je.  

W zimnych ogniach nie jest dla mnie istotne, czy palą się dobrze, czy nie. Dla mnie najcenniejszy jest w nich drucik. Drucik ten jest gładki, miękki, daje się łatwo ciąć i obrabiać. To właśnie z milimetrowego drucika z innych zimnych ogni, dorabiałem „żeberko” do atrapy w modeliku Simca 1100. Jednak te kupione ostatnio mają drucik jeszcze cieńszy – 0,6 mm.

Przyklejając lusterko po raz drugi, postanowiłem do pozycjonowania go w nadwoziu wykorzystać właśnie kawałek tego drucika. W czarnym plastikowym trójkąciku, który znajduje z przodu okna kierowcy, a do którego trzeba było przykleić dorobione lusterko, nawierciłem otworek o średnicy 0,8 mm. Taki sam otworek nawierciłem w podstawie lusterka.    

Volvo S40 6b

W podstawę lusterka wcisnąłem drucik. Następnie uciąłem go i przymierzyłem do nadwozia. W końcu posmarowałem podstawę lusterka Kropelką w żelu i przykleiłem do nadwozia. W trakcie całej operacji byłem zmuszony wielokrotnie brać  lusterko do ręki. Jednak tym razem z odtłuszczonej przed malowaniem powierzchni, farba nie starła się. 

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Naprawiony modelik nadawał się prezentacji na blogu już pod koniec grudnia. Jednak w tym czasie byłem zajęty różnymi pracami przy innych modelach, a później nastąpił cały szereg innych wydarzeń, dlatego prezentuję go dopiero teraz.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Kupione okazyjnie na bazarze przy ulicy Namysłowskiej (na warszawskiej Pradze) Volvo S40 to oryginalny model firmy Minichamps. W sklepach modelarskich coś takiego kosztuje ponad 100 zł.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Na Allegro można go kupić (w kompletnym opakowaniu) za ok. 60 zł, ale do ceny należy doliczyć przesyłkę, miej więcej w kwocie jaką dałem za mój model. Witrynka, w którą jest zapakowany, jest w stanie idealnym. Brakuje tylko kartonika.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Ale cóż, za taką cenę nie ma co wybrzydzać. Dlatego też zakup modelika Volvo S40 uznałem za ubiegłoroczny „złoty strzał”.   

Cararama kontra Minichamps 

Na długo przed pojawieniem się w kioskach serii gazetowych z modelami w skali 1:43, kupowało się je w różnych miejscach. Ponieważ modele w sklepach modelarskich i salonach samochodowych były drogie, szukało się tańszych „alternatyw” np. w sklepach z zabawkami. 

Jednym z moich ulubionych tego typu sklepów był (niestety już dawno zlikwidowany) sklep Kuzyn Klown w C. H. Klif na warszawskiej Woli. W sklepie tym była dość szeroka gama niedrogich, a całkiem dobrych modeli z serii Cararama firmy Hongwel. Do sklepu tego często zaglądałem i kupiłem w nim kilka ciekawych pozycji do mojej kolekcji. 

W lutym 2005 roku właśnie w tym sklepie nabyłem za 19 zł model Volvo V50 ze wspomnianej serii. Bardzo mi się podobał i uważałem go, przez jakiś czas, za najlepiej wykonany model firmy Hongwel w mojej kolekcji.  

Kiedy pod koniec października ubiegłego roku zdobyłem Volvo S40, postanowiłem porównać je z Cararamą i tę ostatnią wyciągnąłem z pudła nr 5, które przechowuję w szafie w pokoju mojej córki:

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

W końcu to właściwie tylko odmiana kombi tego samego samochodu. 

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Model V50 tak bardzo mi się podobał, że kiedy w maju 2005 roku, w tym samym sklepie, w trakcie kolejnych „odwiedzin”, trafiłem taki sam model za 11, 99 zł, też go kupiłem. Z dwóch wybrałem sobie odrobinę lepiej wykonany, a drugi sprzedałem na  Allegro. 

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Przy Cararmie praktycznie „nie grzebałem”, bo poprawiać nie było właściwie czego. Ograniczyłem się tylko do wymontowania przednich lamp i pomalowania czarną matową farbą „obwódek” ich przezroczystych kloszy.  

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Kiedy zacząłem porównywać obydwa modele zacząłem się zastanawiać, dlaczego atrapy w nich różnią się. Moje wątpliwości szybko „rozwiały się” w trakcie jednego z wieczornych spacerów z psem. W prawdziwych samochodach, sedanie S40 i kombi V50 atrapy też były inne.  

Przez te wszystkie lata, jakie minęły od zakupu modelika Cararamy, oliwkowe kombi V50 w pełni zaspokajało mój „kolekcjonerski apetyt”. Nie kosztowało drogo, było bardzo ładnie wykonane i naprawdę mi się podobało. Czasem tylko kiedy o nim sobie przypominałem, myślałem, że może dobrze byłoby uzupełnić kolekcję o wersję sedan tego samego auta. Jednak w przypadku aut marki Volvo, przez wiele lat od sedanów ważniejsze były odmiany kombi, bo te po prostu lepiej się sprzedawały.  Dlatego o zakupie modelika sedana S 40 nawet nie myślałem. Gdyby nie przypadek, zapewne bym go nie kupił.

Z okazyjnej zdobyczy jestem jednak bardzo zadowolony. Minichamps, to jednak Minichamps. I choć wymiarami i kształtem, Cararama specjalnie mu nie ustępuje, to jednak S40 ma wiele elementów wykonanych znacznie efektowniej i lepiej. Choć obydwa modeliki zostały pomalowane na prawie taki sam kolor, już na pierwszy rzut oka widać, że powłoka lakiernicza (jak się fachowo mówi) pokryta metaliczną farbą, jest w modeliku sedana znacznie lepszej jakości. W Cararamie farba jest w porównaniu do Michampsa po prostu bardziej „gruboziarnista”.

Nie zamierzam się jednak Cararamy pozbywać. Obydwa modele stanowią naprawdę fajną i ciekawą „parę”:  

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

pozdrawiam

 

P.S. 

Już po zakupie pokazanego tu modelika S40, w drodze powrotnej z bazaru przy Namysłowskiej „pokręciłem” się trochę po pobliskich uliczkach starej Pragi. Na ulicy 11 listopada, przy jednej z kamienic zauważyłem niemal identyczne auto jak to, które moi rodzice użytkowali w latach 1970-1979:

Takiej okazji nie można było „przepuścić”. Wyciągnąłem komórkę i zrobiłem kilka zdjęć:  

Kiedy tworzyłem ten wpis, po kilku miesiącach nie mogłem sobie zupełnie przypomnieć, którym rowerem w niedzielę 25 października pojechałem na Namysłowską. Przekonany byłem, że (jak zazwyczaj) był to dwudziestoletni Romet Trekking mojej żony. Jednak te zdjęcia temu przeczą:   

Na chodniku, obok Trabanta 601 Universal, stoi „miejski” Sprick mojej córki. W koszyczku widać jakieś zawiniątko. W jego środku było zapewne pudełko ze  świeżo zdobytym modelikiem Volvo S40.

Jak już tu napisałem, w ubiegłym roku „sezon rowerowy” trochę się przeciągnął. Rozpoczął się zresztą też wyjątkowo wcześnie.

Wiosną ubiegłego roku, moja córka zażyczyła sobie na 19. urodziny rower. Co prawda córka urodziny obchodzi na początku na początku czerwca, za prezentem zaczęliśmy się rozglądać już na początku marca. Pojechaliśmy wszyscy do kilku sklepów i marketów, w końcu w jednym z nich córce spodobał się „ogromny” i ciężki rower miejski wyposażony w koła 28″, aluminiową ramę,  7 biegową przerzutkę w piaście tylnej i dynamo w piaście przedniej. Roweru jednak od razu nie kupiliśmy.

Kosztował ponad 1000 zł i był oferowany w kredycie 0%. Postanowiłem więc wziąć go „w kredycie”. Poszliśmy zatem do punktu gdzie można ów kredyt dostać i tam zacząłem podawać dane potrzebne do jego uzyskania. W pewnym momencie pani poprosiła mnie o podanie zarobków. Podałem nieco zaniżoną kwotę, pani „zapuściła” system i …. dostałem odmowę.  Wróciliśmy zatem do domu z niczym.

Kilka dni później pojechałem do innego marketu, wybrałem z kilku najlepiej wyglądający egzemplarz i znów udałem się do punktu gdzie miałem nadzieję otrzymać wyjątkowy, promocyjny kredyt. (Oferowany był tylko na zakup kosiarki do trawy lub roweru).  Tym razem po pytaniu o zarobki, podałem kwotę o tysiąc złotych wyższą i …. znów dostałem odmowę.

Po krótkich wyjaśnieniach otrzymałem odpowiedź, że bank Credit Agricole nie przyznał mi kredytu, bo najprawdopodobniej nie ma historii moich poprzednich tego rodzaju pożyczek. Fakt, w życiu raz tylko wziąłem kredyt (też 0%) na zakup komputera, w czerwcu 2004 roku, a więc prawdopodobnie zbyt dawno temu.

Cóż nie, to nie, bez łaski.  Poprowadziłem wybraną kremową damkę do kasy, wyciągnąłem moją kartę płatniczą, po czym zacząłem się zastanawiać, jak świeży zakup zapakować do samochodu. Na parkingu jakoś sobie jednak z tym poradziłem. Kilka miesięcy później, znów miałem wątpliwą przyjemność pakowania roweru do auta.  

W czerwcu córka wybrała się z koleżanką do kawiarni w starym forcie, w parku przy placu Wilsona. Pojechała tam z koleżanką. Córka na swoim rowerze, koleżanka na wspomnianym treckingu mojej żony. „Dzieci” trochę się w kawiarni zasiedziały. Dzwoniłem kilka razy do córki i pytałem, jak mają zamiar wrócić do domu, a ta odpowiadała, że tak jak tam pojechały. Było dobrze po 22 drugiej, do domu było ok. 10 km, było już ciemno i chłodno (ok. 15 stopni), a na dodatek w treckingu i z przodu, i z tyłu były przepalone żarówki.

Nie mogąc dogadać się z córką, wsiadłem w samochód i pojechałem na Żoliborz. Opisywana już na tym blogu koleżanka (której portret, pędzla mojej córki, wisi teraz w „dużym” pokoju) wróciła do domu metrem, a Romet Trecking autem na Targówek. Córka nie chciała jednak jeszcze do domu wracać, ale kiedy trecking „wylądował” w końcu na balkonie, postanowiłem pojechać na Żoliborz po raz drugi.

W samochodzie miałem rozłożone siedzenia, fotel pasażera przesunąłem maksymalnie do przodu, a oparcie postawiłem pionowo. Córka w tym czasie „trochę zmiękła” i razem zapakowaliśmy „miejskiego grzmota” do samochodu.

Po październikowej wycieczce na Namysłowską, Sprick stał jeszcze przez kilka tygodni na balkonie, ale w końcu trzeba go było „odstawić na zimę”, na strych w domu moich rodziców w Piastowie. Pomny kłopotów jakie przysparza wkładanie i wyjmowanie tego roweru z samochodu, postanowiłem po prostu pojechać nim do Piastowa i wrócić komunikacją miejską. Do takiego manewru przekonała mnie też wspomniana wycieczka, jaką odbyłem przez całą Warszawę rok wcześniej (11 listopada 2014 roku), w trakcie której przekonałem się, że jazda na rowerze przy temperaturze ok 7 stopni, wcale nie musi być nieprzyjemna.   

Rower „odprowadzałem” do Piastowa dopiero w niedzielę 22 listopada. Tym razem jednak 25. kilometrowa trasa jaką miałem do przejechania, specjalnie przyjemna nie była. Było wilgotno i tylko 3 stopnie. Rowerem córki jeździ się znakomicie, zwłaszcza dzięki 7 biegowej przerzutce, ale przy tak niskiej temperaturze, frajdy to nie sprawia. Dlatego po drodze musiałem zrobić 2 przerwy, aby nieco się ogrzać. (Pierwszą w C.H. Arkada, drugą w C.H. Wola Park).  Kiedy dojechałem w końcu do Ursusa, zrobiła się szarówka i tu znakomicie sprawdziło się dynamo w piaście, które nie stawia dodatkowego oporu, a jednak halogenowa lampa dobrze oświetla drogę.

Przyjemny za to okazał się powrót. Po raz pierwszy miałem przyjemność podróżowania SKM. W porównaniu do zapamiętanych z przeszłości dojazdów zwykłym podmiejskim pociągiem, krótka podróż SKM była wręcz komfortowa. A kiedy o 19. dotarłem na przystanek MZA przy hotelu Novotel (dawniej Forum) znów wyciągnąłem komórkę i podparłszy ją na betonowym koszu na śmieci, zrobiłem to zdjęcie:

„Warsaw by night” Prawda, że pięknie ?

Reklamy

8 myśli w temacie “264. „Złoty strzał ” – Volvo S40 i V50 „do pary”

  1. Dziękuję za komentarz
   Lusterka dorabiałem wielokrotnie, bo ich brak, to najczęstsza wada w modelach używanych. Generalnie teraz model bardzo mi się podoba. A 10 zł, żadne pieniądze.
   pozdrawiam

   Polubienie

  1. Witam
   Ja bawię się w to już bardzo długo, dlatego kupuję modele, które wyglądają naprawdę dobrze.
   Każde kolekcjonerstwo wymaga trochę pasji i pozytywnego „zakręcenia”.
   pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s