261. Kultowe Auta PRL – Wołga 21R

W końcówce minionego już roku, na brak wolnego czasu w okresie świąt nie można było narzekać. Wigilia wypadła w czwartek, pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia w piątek, a po wypełnieniu „rodzinnych obowiązków” związanych ze świętami, do dyspozycji pozostały jeszcze sobota i niedziela. 

Okres poprzedzający święta był dal mnie dość gorący. Najpierw w weekend prawie całodniowa „wyprawa” po prezentu do C H Arkadia. Później zakupy, sprzątanie i przygotowania do Wigilii, którą od kilku lat urządzamy u nas w domu.  Na Wigilii jesteśmy nie tylko my z żoną i córką, ale przywożę też moją mamę, a z Mińska Mazowieckiego przyjeżdża kilka osób z rodziny mojej żony. Dlatego przygotowania do Wigilii trochę czasu zabierają. Pierwszego dnia świąt my z kolei jedziemy z rewizytą do teściowej do Mińska, a po powrocie ja odwożę mamę do Piastowa.  Kiedy wracam do domu, jest już z reguły dość późno, za późno, aby coś przedsięwziąć w moim „warsztacie”.

Jednak w tym roku dwa ostatnie dni przedłużonych o niedzielę świąt były doskonałą okazją do „podłubania” przy modelikach. Dłubanie to zacząłem w sobotę przed południem od poprawek malarskich dwóch zaległych modeli, które mam nadzieję uda mi się tu niedługo zaprezentować. Poprawki malarskie, wymagające dobierania koloru do lakieru modelika, wymagają też według mojego doświadczenia, dobrego światła. A wiadomo, najlepsze światło, to światło dzienne. Dlatego takie zabawy możliwe są tylko w weekendowe przedpołudnie. Jednak przed samymi świętami, a i wcześniej też, ciągle jest coś do załatwienia. Zanim człowiek się obejrzy, już się ściemnia i planowane wcześniej prace trzeba odłożyć na kolejny weekend.

Tym razem jednak w domu panował pełny luz. Lodówka, jak to w święta pełna, pogoda (pomimo, że było dość ciepło) nie zachęcała do wyjścia na spacer, więc z szafy wyciągnąłem farbki i zacząłem malowanie, którego nigdy zbytnio nie lubiłem, ale cóż są sytuacje, kiedy trzeba wziąć do ręki pędzel, bo innej rady nie ma.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Kiedy w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (w sobotę) skończyłem prace malarskie, było już dobrze po południu, powoli na dworze zaczęło się ściemniać i dalsze ich kontynuowanie nie miało sensu. Trzeba było też przygotować coś na obiad. Jednak nie było potrzeby gotowania go (jak zazwyczaj). Z Wigilii została w zamrażarce spora porcja przygotowanych na nią przez moją teściową pierogów i po prostu je odgrzaliśmy, co nie zabrało zbyt wiele czasu.

Po obiedzie miałem przed sobą cały wolny wieczór, który dobrze byłoby pożytecznie „zagospodarować”. W perspektywie była też zupełnie wolna niedziela, co pozwalało na zabranie się za jakąś „grubsza” i trudniejszą robotę. Ale o tym za chwilę.

Dokładnie 7 lat temu ( w grudniu 2008 roku) jako jeden z pierwszych modeli, jakie ukazały się w kończącej się już za kilka dni serii „Kultowe Auta PRL”, w kioskach pojawiła się czarna Wołga M21. Kupiłem ją bez większego namysłu, a na blogu pod koniec jej prezentacji napisałem:   

Jeśli zaś będę miał czas, modelik czarny przerobię na modelik Wołgi z lat 1962-1970, takiej jakiej zdjęcia są w gazetce dołączonej do modelika:

67 wołga 5

Jest jednak to dość duża i kłopotliwa przeróbka. Trzeba dorobić: atrapę (to naprawdę dużo pracy), zderzaki – przedni i tylny (w takich przeróbkach mam spore doświadczenie), przednie migacze i uchwyt-klamkę z oświetleniem tablicy rejestracyjnej na tylnej klapie (trudne, aczkolwiek możliwe). Na koniec trzeba dorobić chromowane lub srebrne elementy ozdobne: ramki wokół okien- przedniego i tylnego, listwy podokienne, oraz listwy ozdobne na górnych powierzchniach błotników. Pracy jest dużo i może się zdarzyć, że zanim przeróbkę zrobię, na bazie dotychczasowych modelików firma IXO zrobi model Wołgi z lat 1962-1970.

Modelik Wołgi M21 był dla mnie od zawsze „przedmiotem pożądania”. Zaś „przedmiotem szczególnego pożądania” była ostatnia jej wersja. Za planowaną jednak kilka lat temu przeróbkę nigdy się nie zabrałem. Przez jakiś czas liczyłem, że może modelik pożądanej wersji Wołgi ukaże się w serii „Kultowe Auta PRL”. Czas mijał, a kolejna Wołga  jaka się w serii ukazała, była to Wołga M22, co prawda w poszukiwanej prze ze mnie wersji, ale niestety  była to odmiana kombi.  Modelik jej po pewnym namyśle też kupiłem (w czerwcu 2011 roku), jednak do końca nie byłem z niego zadowolony. Na blogu zaś napisałem: 

Modelik Wołgi w wersji kombi miałem zamiar kupić już dawno. Nie dlatego aby uzupełnić kolekcję o kopię auta, które dobrze pamiętam z dzieciństwa, bo szczerze mówiąc w ogóle go nie pamiętam i co gorsza nie pamiętam czy takie auto kiedykolwiek widziałem, ale miałem zamiar wykorzystać elementy Wołgi kombi do przeróbki czarnej „kultowej” Wołgi na nowszą wersję (z 1962 roku) bo taka Wołga zawsze najbardziej mi się podobała. ……….

Wtedy też dalej napisałem:

Na forum znalazłem jednak ciekawy wpis podsumowujący pomysł, który mi też od dłuższego czasu chodził po głowie, a który był niejako inspiracją do zakupu modelika. 

Ktoś napisał, iż niektórym z nas chodzi po głowie wykorzystanie elementów kombi do przeróbki czarnej Wołgi na nowszy model, ale czarna Wołga (która w „kultowej” serii wyszła jeszcze w 2008 roku) to (cytuję) „stara padaka IXO i z przeróbką lepiej dać sobie spokój”. 

Dobrej rady kolegów z forum wówczas posłuchałem. W pewnym momencie nawet zacząłem rozważać pomysł przeróbki kombi na sedana, ale też dałem sobie z tym spokój i pod koniec opisu Wołgi M22 napisałem :

Modelik odstawiłem na półkę i czekam, może w serii Avtolegendy ZSRR wyjdzie ładna Wołga z 1962 roku, też z nowszymi zderzakami i grilem, ale w wersji sedan, taka jaką ”czterdziestolatku” wożony był inż. Karwowski (kiedy już awansował na dyrektora).

Wciąż czekałem i liczyłem, że może w naszej „kultowej” serii ukaże się najbardziej przeze mnie „pożądana” wersja starej Wołgi. Nie ukazała się. Jakiś czas później jednak doczekałem się pojawienia się modelika we wspomnianej tu rosyjskiej serii „Avolegendy ZSRR”.  Choć na pierwszy rzut oka byłem nim trochę rozczarowany, nie mogąc doczekać się go w naszej „kultowej” serii postanowiłem go zdobyć.

Udało się to w końcu na czerwcowej giełdzie w 2014 roku:  

SAMSUNG DIGITAL CAMERA  

Do pełni szczęścia było jednak daleko.  Modelik był co prawda we właściwym „pożądanym” kolorze i we właściwej wersji (jak się okazało nie M21 ale 21R) , jednak ogólnie rzecz biorąc „nie wyglądał”. Jeszcze zanim go kupiłem wiedziałem, że będzie wymagał przeróbek, nie sądziłem jednak, że zajmą mi one tak dużo czasu. 

Na samym początku (o ile dobrze pamiętam zaraz po zakupie) poprawiłem nieco wygląd przednich lamp. Zamontowałem je tak, jak powinny być  zamontowane i podpiłowałem troszkę oprawy na dole, w miejscu gdzie przylegają do czarnego nadwozia. Było trochę lepiej, ale cóż oprawy wciąż były za duże i w zestawieniu z wołgą M22 przód dalej wyglądał fatalnie, jednak na zasadniczą poprawkę lamp nie miałem pomysłu. Model trafił do gablotki i czekał, aż coś wymyślę.

Jakiś czas później zabrałem się za to, za inne poprawki. Wymontowałem, a właściwie wyciąłem przednią szybę, podpiłowałem nieco górną krawędź otworu na szybę, i wkleiłem szybę z powrotem. Wołga wyglądała lepiej, ale rewelacji nie było. Chciałem też poprawić jej wygląd przez podniesienie nieco zawieszenia i zmniejszenie rozstawu kół, tak aby ośki „nie latały” w podwoziu, a koła obracały się bez problemu. Wymagało to ściągnięcia kółek z osiek, skrócenia tych ostatnich i zamontowania z powrotem. (Ot, taka typowa „modelarska” operacja, wykonywana prze ze mnie w wielu modelach i nieraz tutaj opisywana).

Z tyłu poszło gładko (jak zazwyczaj), ale z przodu jedno kółko lekko pękło i od środka dekla do rantu felgi pojawiła się rysa. Modelik znów trafił do gablotki, po czym za jakiś miesiąc postanowiłem dokończyć wcześniej zaczętą poprawkę, zdemontowałem koła znów i przy ponownym montażu pęknięte kółko, a właściwie felga pękła zupełnie (na pół). Ponieważ poprawki robię z reguły tak, aby niczego nie uszkodzić byłem zupełnie zaskoczony. W mojej ponad 30. letniej „kolekcjonerskiej” karierze coś takiego przytrafiło mi się po raz pierwszy. Pękniętą felgę spinała co prawda opona, ale kółko spadało z ośki i nie wyglądało najlepiej. Oryginalne koła od modelika trafiły więc do pudełka z kółkami „zdobycznymi” i wymontowanymi z innych modeli. Do Wołgi zamontowałem zaś „pozyskane” z Warszawy M20 oryginalne koła, a ponieważ Wołga wyglądała na nich zaskakująco dobrze, w tym stanie spędziła w gablotce rok. 

Wołgę wyciągnąłem z gablotki chyba w listopadzie. Postanowiłem zamontować w niej w końcu koła z kupionej w lutym, w Pruszkowie Pobiedy. Z zamontowaniem ich do Wołgi specjalnych problemów nie było, aczkolwiek po ostatnich złych doświadczeniach robiłem to bardzo ostrożnie. Za to w trakcie montowania kół z Wołgi do Pobiedy, już po sklejeniu feralnej felgi Kropelką żel (tej ostatniej używam od jakiegoś czasu z pozytywnym skutkiem) felga przeciwległego koła też popękała (tym razem „gwiaździście” – na trzy części). Musiałem też ją skleić i nieco podmalować, ale nie o tym modelu jest ten wpis, więc szczegóły naprawy pominę (może je kiedyś jeszcze opiszę).  

W sobotę, w drugi dzień świąt, a więc półtora roku od zakupu modelika postanowiłem wreszcie definitywnie zakończyć robione do tej pory „na raty” poprawki Wołgi i dorobić w końcu nowe lampy przednie.

Nad tym, jak to zrobić zastanawiałem się długo. Kilka miesięcy temu (chyba latem) wyciągnąłem z szafy schowaną do jakiegoś pudełka Wołgę M22 (kombi). Wymontowałem z niej lampy przednie i próbowałem założyć je do czarnej 21R. Mimo, że konstrukcja lamp jest prawie identyczna, lampy z niebieskiego kombi nie pasowały do czarnego modelika. Potrzebna byłaby przeróbka. Zarzuciłem jej pomysł, bo gdybym nawet zamontował „dobre” lampy z modelika kombi, to co zamontować do tej ostatniej ?  

Rozważałem też pomysł „odbicia” opraw lamp z kombi w plastelinie (tak jak zrobiłem swego czasu atrapę do Mercedesa W 116 czy koła do Żuka A03), a następnie odlania nowych z żywicy. Jednak operacja taka jest dość pracochłonna, bo odlanie drobnych, a jednak dość głębokich „odcisków” nie jest sprawą prostą, gdyż w takcie „zalewania” formy epoksydowym klejem Distal (jakiego od lat do różnych celów używam) tworzą się miedzy formą a żywicą pęcherzyki powietrza, które po wyschnięciu kleju trzeba uzupełniać. Istniała obawa, że najbardziej widoczne krawędzie przednich lamp w ogóle się nie odleją i trzeba je będzie formować ręcznie. Poza tym, „odlać” można tylko jedną ,widoczną stronę lamp, a czaszę która siedzi w nadwoziu trzeba by było odlewać osobno i później znów kleić distalem z częścią zewnętrzną. Distal (nowy) twardnieje po ok 2 godzinach. Klej który posiadam ma już chyba 10 lat. Kiedy go ostatni raz używałem (chyba kilka lat temu) twardniał dopiero po ok 4 godzinach. Nowego od kliku lat nie trafiłem w żadnym sklepie i nie wiem gdzie i czy w ogóle można go jeszcze kupić. Istniała więc obawa, że „narobię się jak głupi” i nic z tego nie będzie. Tak więc w końcu postanowiłem dorobić odbłyśniki taką samą metodą, jak zrobiłem to  3 i pół roku temu przy naprawie Volkswagena 1303 Cabrio.

Do przeróbki przygotowałem się już od dłuższego czasu. W gablocie mam przezroczyste pudełko po tik-takach. Przechowuję w nim różne drobne „przyda się”. Są tam głównie elementy wymontowane z innych modeli: Światła z Ify F8DKW 3=6, odbłyśniki lamp ze Skody 105S i inne bardzo drobne elementy.  W pudełku były też „grzybki” imitujące szkła lamp z Mercedesa 320D. Miały one ok 4 mm średnicy i miałem je zamiar wykorzystać do dorobionych lamp do Wołgi. Niestety już latem ubiegłego roku, okazało się, że w pudełku jest tylko jeden „grzybek”, drugi niestety zaginął. Prawdopodobnie w trakcie dorabiania „szkiełek” lamp do Skody 105S wyjąłem obydwa z pudełka i przymierzałem. Później jednego odłożonego zapomniałem schować do pudełka. „Grzybek” jest wykonany z przezroczystego tworzywa i na kuchennym stole przykrytym kolorową ceratą jest bardzo słabo widoczny. Jeśli się zapomni gdzie się go położyło i nie schowa w porę do pudełka, to można o nim po prostu zapomnieć.

Fakt  zagubienia jednego z „grzybków” był też istotnym powodem opóźnienia ostatecznej przeróbki lamp w Wołdze. W trakcie podobnego dorabiania lamp w Volkswagenie, wykorzystałem do nich „grzybki” – szkiełka wymontowane z wraka modelika, kupionego na bazarze na Namysłowskiej, za 5 zł „na części”.  Na szczęście doświadczenia z dorabianiem lamp do  Skody 105S  okazały się bardzo pozytywne, postanowiłem je więc tym razem też wykorzystać. Zanim jednak zacząłem dorabiać „szkiełka”, musiałem rozpocząć pracę od dorobienia samych opraw.

Od wielu lat do różnego rodzaju przeróbek stosuję „plastik z odzysku”. Jakieś 20 lat temu, w osiedlowym samie kupowaliśmy często lody z Zielonej Budki. Lody te były pakowane w dwa rodzaje pudełek: Okrągłe o pojemności 05 l i prostokątne o pojemności 1 l. Pudełka były plastikowe i przydatne, gdyż zamykało się je dość szczelną pokrywką. Nie pamiętam kiedy zorientowałem się, że pokrywki z tych pudełek dają się kleić i rozpuszczać zwykłym klejem modelarskim do polistyrenu. Zachowałem więc sobie kilka takich pudełek, a zwłaszcza pokrywki do nich. Jest to znakomity i zupełnie darmowy materiał modelarski. Pokrywki od pudełek okrągłych mają grubość 0,6 mm, a od prostokątnych ok 1 mm. Papierową etykietkę, jaka pokrywa dekielki można bez problemu zmyć pod ciepłą wodą. Tworzywo jest białe, pozwala się łatwo ciąć, obrabiać, a przede wszystkim skutecznie i trwale kleić zwykłym modelarskim klejem.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Obecnie tego rodzaju tworzywa nie są już od wielu lat stosowane do opakowań spożywczych. Moje zapasy kurczą się, aczkolwiek powoli. Z pokrywek dorabiałem już wiele elementów w różnych, zwłaszcza starszych modelach: Od atrap klejonych jako pakiety płaskich listewek, po elementy karoserii (takie jak brakujące zderzaki, drzwi, maski czy pokrywy bagażników). W albumie „warsztat” są zdjęcia atrapy w granatowym modeliku Alfa Romeo Alfetta oraz maski i drzwi w zielonym modeliku Renault 17. Zostały one wykonane właśnie z takiego tworzywa. Z tego samego tworzywa dorabiałem też lampy w cytowanym już tutaj modeliku  Volkswagena 1303 Cabrio.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Lampy w opisywanym tym razem modeliku są przymocowane do nadwozia za pomocą wystającego z imitacji szkła bolca w puszczonego w nadwozie i „zaprasowanego” na gorąco od tyłu, tak jak w większości modeli. Nie leżą jednak na maleńkiej płaskiej powierzchni, jak zazwyczaj, ale są wpuszczone w wykonane w nadwoziu wnęki o kształcie półkuli. Na dodatek w półkulistej czaszy znajduje się maleńkie i dość płytkie pogłębienie które ma na celu zabezpieczenie lamp przed obrotem wokół osi mocującego bolca. Tak więc prace zacząłem od wykonania „podstaw” tych lamp wpuszczonych w nadwozie.

Z opisanego powyżej tworzywa wyciąłem dwa kółeczka ( mniejsze o średnicy ok 4 mm) i większe (o średnicy ok 6 mm). Mniejsze jest schowane w nadwoziu, większe stanowi podstawę lampy i jest widoczne na zdjęciu powyżej (na prawym reflektorze). W kółeczkach wykonałem otworki o średnicy 1 mm, wycentrowałem je wykałaczką i skleiłem. Na mniejsze (niewidoczne kółeczko) naklejałem kilka razy nasączony klejem styropian i wkładałem do wnęki reflektora. Kiedy styropian „osiadł”, stwardniał i całkowicie wypełnił wnęki pod lampy, zaś kółeczka przestały się we wnęce obracać, zabrałem się za wykonanie krawędzi zewnętrznych opraw. Z grubszego tworzywa wyciąłem 4 pierścienie o średnicy zewnętrznej 6 mm i wewnętrznej 4 mm i skleiłem je ze sobą na wiertle o średnicy 4 mm. Tak wykonany pierścień nakleiłem na „podstawę” lampy. Kiedy całość dobrze już wyschła, oprawie zacząłem nadawać stożkowy kształt (jak widać na zdjęciu powyżej w lewym reflektorze).

SAMSUNG DIGITAL CAMERA 

Kiedy dorobiłem już obie oprawy, ich ranty spiłowałem pod kątem, a powierzchni zewnętrznej nadałem kształt już ostateczny (jak widać na zdjęciu powyżej) . Tak wykonane oprawy okleiłem samoprzylepną „sanitarną” folią aluminiową i spolerowałem. Te powierzchnie, których folią nie dało się okleić pomalowałem japońskim, olejnym cienkopisem, dla plastyków, który opisywałem tu nie raz.

Gdybym miał obydwa „szkiełka-grzybki” zamontowałbym je do tak wykonanych opraw. Niestety odbłyśniki wraz ze szkiełkami musiałem dorobić. Zrobiłem je dokładnie tak samo jak do opisywanej tutaj latem ubiegłego roku  Skody 105S. Tym razem było już łatwiej bo szkiełka zrobiłem większe (3,8 mm).  

I tak w niedzielę  28 grudnia wieczorem Wołga była wreszcie gotowa: 

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Przy okazji ostatnich przeróbek „ujawniła się” jeszcze jedna poprawka Wołgi. Nie pamiętam kiedy ją zrobiłem. Kiedy od modelika odkręciłem podwozie, okazało się, że śrubki którymi jest ono przykręcone do nadwozia, nie wypadają z płytki podwozia, jak zazwyczaj. Wziąłem do ręki lupę i zacząłem sprawdzać dlaczego. Okazało się, że śrubki trzymają w podwoziu maleńkie okrągłe podkładki wycięte z plastiku i włożone na gwinty śrubek od strony nadwozia. Fabrycznie z całą pewnością tak nie było. Podkładki trzymają śrubki „przy okazji” a ich zadaniem jest podwyższenie położenia nadwozia o ich grubość. Zupełnie nie pamiętam kiedy je dorabiałem, z czego i jak.  Pewne jest jedno, to ja to zrobiłem.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Kupiony na czerwcowej giełdzie 2014 roku modelik miał jeszcze inną „fabryczną” wadę. Inaczej niż w moich starszych modelikach M21 i M22, tylne lamy z powodu „cięcia kosztów” wykonano w niej jako jeden element z czerwonego przezroczystego tworzywa. Musiałem je więc podmalować. Imitację świateł cofania pomalowałem białą farbą, a obwódki dookoła opisanym powyżej srebrnym pisakiem dla plastyków.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Z przeróbki jestem bardzo zadowolony. Lampy mają średnicę odbłyśnika o zaledwie 0,5 mm mniejszą niż było to w oryginale. (Dorabiane mają 4 mm oryginalne miały 4,5) Czasem jednak i pół milimetra robi różnicę.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Przód modelika wygląda nareszcie jak przód prawdziwej Wołgi, a nie jak chińskiej rządowej limuzyny z lat 70-tych. W końcu owe pół milimetra to jednak ponad 10% mniej, a dokładnie 11,11 % mniej niż miała pierwotna średnica lamp w modeliku, a to, w tak małej skali, już dość dobrze widać.

 

pozdrawiam

 

P.S.

Ten wpis tworzyłem „na raty” przez ponad 2 tygodnie. Wiem, że jest długi, a nawet „nużąco” za długi. Ale o jednej rzeczy zupełnie zapomniałem napisać.

Czarna Wołga, to czarna Wołga, kiedyś straszono nią dzieci, a teraz chyba przynosi pecha i to nawet jako maleńki modelik. W kolekcji mam ponad 700 modeli, ale po raz pierwszy zdarzyło mi się, aby w którymś z nich w trakcie „rutynowych” w końcu poprawek, popękały kółka. Dziwną sprawą jest też zaginięcie starannie przechowywanego odbłyśnika do reflektora, przeznaczonego do modelika Wołgi. Jednak to, co wydarzyło się w trakcie dorabiania lamp przebija wszystko. 

Kiedy modelik wyglądał tak, jak na zdjęciu, na którym dorobiona jest tylko lewa oprawa, w nocy z soboty na niedzielę 27 grudnia, o godz 1. 20 nagle zgasło światło. Siedziałem właśnie przy stole w kuchni i wycinałem plastikowe pierścienie do wykonania drugiej oprawy. Na stole miałem porozkładane narzędzia i inne drobiazgi. Modelik był rozkręcony i rozłożony na kilka części, a tu cóż, nagle ciemność. Z szuflady wyciągnąłem więc latarkę, szybko posprzątałem rozłożone narzędzia i pozbierałem części  modelika. Wyszedłem do przedpokoju, z latarką w ręku, założyłem buty i narzuciłem kurtkę. Postanowiłem sprawdzić, co to za awaria.

Wyszedłem na korytarz, na którym też było zupełnie ciemno. Zorientowałem się, że winda nie chodzi. Zbiegłem na dół klatką schodową i oświetliłem latarką tablicę informacyjną, gdzie podany jest telefon do pogotowia energetycznego. Przeczytałem go kilka razy, zapamiętałem, po czym wyszedłem z budynku zadzwonić i sprawdzić, czy w innych blokach też zgasło światło.  

Zorientowałem się, że światła nie ma tylko na mojej klatce. W klatce sąsiedniej światło było. Wybrałem zapamiętany z tablicy numer i zadzwoniłem. Miła pani z infolinii poinformowała mnie, że służby energetyczne widzą o awarii i do godziny 3 będzie ona usunięta. Postanowiłem wrócić do mieszkania i położyć się spać, a rozpoczęte prace dokończyć w niedzielę.

Niestety do klatki nie mogłem już się dostać. Drzwi do klatki zatrzasnęły się, a domofon, który też jest zasilany prądem nie działał. Klucza mechanicznego do klatki nie mamy chyba od 10 lat. I tak w środku nocy wylądowałem na ulicy. Zacząłem więc dzwonić na przemian do córki i do żony, aby któraś z nich wstała, zeszła na dół i otworzyła mi drzwi od środka. Niestety w obydwu telefonach, po kilku sygnałach włączała się automatyczna sekretarka. Zorientowałem się, że żona najprawdopodobniej zostawiła komórkę w torebce w przedpokoju i z sypialni i po prostu jej nie słyszy. Ale dlaczego córka też nie odbiera kupionego jej miesiąc temu nowego Iphona 6 ?

Cóż była jeszcze możliwość dostania się do drugiej klatki, wjechania windą na 12 piętro, wejścia na 13 i stamtąd przejścia do mojej klatki. Ale czy takie przejście jeszcze tam jest? Na 13 piętrze mojego bloku nie byłem chyba od 10 lat. Aby się jednak do drugiej klatki dostać, musiałbym do kogoś z niej zadzwonić. Niestety, jak to w wielkim mieście, nikogo z drugiej klatki nie znam. Pozostało mi więc spacerować przed domem i liczyć na to, że któryś z moich sąsiadów z klatki będzie wracał z jakieś imprezy i też będzie się chciał do klatki dostać. Na szczęście byłem ubrany, miałem na sobie też kurtkę, a noc była ciepła (na dworze było ok 11 stopni i nie padało, a nie jak dokładnie tydzień później minus 15).

Po jakichś 10 minutach czekania pod klatką, zauważyłem, że z za zakrętu za blokiem wyjechał samochód pogotowia energetycznego. Podbiegłem do jezdni i zacząłem machać. Samochód zwolnił, a kierowca przez uchyloną szybę, na moje wołania odparł, że czegoś tam nie mają i odjechał. Dalej spacerowałem wzdłuż bloku i dziwiłem się, że jakoś nikt do bloku, pomimo weekendu nawet nie podszedł. Zazwyczaj w nocy z soboty na niedzielę jednak coś się dzieje i kiedy czasem wychodzę z psem spotykam pod klatką jedną lub kilka osób, a tu cóż, nic. Po jakichś pół godziny od strony miasta w ulicę wjechał ten sam srebrny Ford Transit pogotowia energetycznego. Znów zwolnił przed moją klatką, ale nie zatrzymał się i zniknął za zakrętem, z za którego wyjechał poprzednio.

Chwilę zastanawiałem się  co chodzi, ale postanowiłem go poszukać. Poszedłem szybkim krokiem za zakręt za który wjechało auto. Zaraz za zakrętem, zauważyłem, że samochód stoi przy bloku po drugiej stronie osiedla. Zacząłem się rozglądać i po chwili zauważyłem, że w przybudówce bloku, przed którym stało auto, w otwartych drzwiach bocznych klęczy monter i rozmawia przez telefon. Już szedłem w jego kierunku cały czas słysząc toczącą się rozmowę.

Z telefonu padło krótkie zapytanie:

Wacek masz 9354 ? Nie – odparł monter. To załącz 9355 – padło z telefonu

W tym momencie jakimś cudem odwróciłem się na chwilkę i zauważyłem, że w mojej klatce właśnie zapaliło się światło.  Zawróciłem od razu i pobiegłem do oddalonej o jakieś 70 m mojej klatki. Wbiłem kod na domofonie, wjechałem windą na górę i wszedłem do mieszkania. Była godzina 2.40. Pomyślałem tylko, że po co właściwie moim dziewczynom telefony, skoro ich nie odbierają. Następnego dnia okazało się, że żona oczywiście zostawiła komórkę w torebce, a córka ładowała wyciszonego na noc Iphona, a miała go pod poduszką. Strach pomyśleć co by było gdybym np w trakcie nocnego spaceru z psem doznał jakiegoś urazu albo zasłabł (w końcu swoje lata mam).  

Taka „przygoda” przytrafiła mi się w nocy w nocy z soboty na niedzielę 27 grudnia. W moim „warsztacie” ostatnio trochę się dzieje, a i materiałów na kolejne wpisy trochę się zebrało. Wczoraj, a właściwie przedwczoraj, nie chciało mi się dopieszczać kolejnej sporej przeróbki następnego modelika i sięgnąłem jednak po Wołgę, pomny przygód jakie mnie przy jej poprawkach wcześniej spotykały.  Z dorobionych w okresie świątecznym lamp wydłubałem dorobione nowe odbłyśniki i pomalowałem bezbarwnym lakierem do paznokci, kiedy schły robiłem kolejną naprawę kolejnego modelika. Kiedy skończyłem, zamontowałem pomalowane odbłyśniki do modelika Wołgi. Tym razem nic złego się nie stało, nic się nie urwało, nic nie i uszkodziło, ani nie zginęło. Wołga wygląda ostatecznie tak, jak chciałem. Może w końcu tą ostatnią, drobną poprawką udało się przełamać „pechową, złą passę czarnej Wołgi”?     

5 myśli w temacie “261. Kultowe Auta PRL – Wołga 21R

 1. Witam,

  Jestem pod wrażeniem dokonanej przeróbki. Modelik jest naprawdę bardzo dobry i zamieszczone tutaj zdjęcia zachęcają mnie do jego zakupu. Myślę że jak będzie okazja to to zrobię i skorzystam z zamieszczonych tutaj porad. Co prawda mój model planuję wcielić do MO 🙂 choć może kupię od razu 2 🙂

  Pozdrawiam !

  Piotr

  Polubienie

  1. Dzisiaj wpadłem na Twój blog i widziałem radiowozy. Nie zdążyłem skomentować, bo córka ma dziś studniówkę i w domu jest rozgardiasz. Wołgę dokładnie tę samą tylko w innych kolorach można było chyba kupić w MM lub Saturnie, za 15 zł i ewentualnie przemalować. Mi zależało na czarnej, bo takie najlepiej pamiętam.
   pozdrawiam

   Polubienie

  2. Witam ponownie,

   Rozumiem, życzę Pana córce udanej zabawy 🙂 Jeśli chodzi o komentarz to będzie mi miło jak w wolnym czasie go Pan umieści.

   Wołgi o których mowa to taxi i milicja. Obie posiadam, całkiem fajne modele – polecam zwłaszcza radiowóz GAI. Ze względu na milicyjne malowanie i detale prezentuje się bardzo efektownie.

   Przemalowywanie modelu to bardzo trudne zadanie – podjąłem się tego tylko raz – podczas przemalowywania Gaza 69 MO – jest zaprezentowany w wpisie o radiowozach. Kupiłem go za 4 zł w KiKu więc się opłacało.

   Milicja Obywatelska miała Wołgi w każdym z dostępnych kolorów – najbardziej eleganckie „malowanie” jakie widziałem to tylko białe litery MO na boku i kogut na dachu.

   Pozdrawiam !

   Piotr

   Polubienie

 2. Oj , będzie problem. Modelik kupiłem i go troszkę poprawiam, ale mam inne plany i raczej nieprędko go tu pokażę. W kolejce czeka do opisana kilka ubiegłorocznych jeszcze nabytków, a czasu jak zwykle mam mało.
  pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s