258. Kultowe Auta PRL – Renault 10 i 8 „do pary”

Jak niezbicie wynika z ostatnich informacji na forum kolekcjonerów miniaturowych autek, jak i zdjęcia na oficjalnej stronie, niebawem, bo w styczniu 2016 roku, seria „Kultowe Auta PRL” przejdzie już do historii.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Cóż, wszystko się kiedyś kończy, więc chyba również należało się raczej spodziewać zakończenia serii, która w 2008 roku, kiedy wystartowała, była planowana na 50 modeli. Zakończenie serii wzbudziło w środowisku kolekcjonerów miniaturowych autek sporo emocji, może nie tak wielkich jak start serii prawie 8 lat temu, ale jednak.  Ja też miałem zamiar napisać na forum kilka słów, jednak w ostatnim czasie byłem na tyle zajęty znacznie istotniejszymi sprawami, niż zbieranie kolejnych modelików i w dyskusji nie wziąłem udziału, zwyczajnie, z braku czasu. 

Z serii „Kultowe Auta PRL” kupiłem ponad 100 modeli. Nie kupowałem jednak wszystkiego „jak leci” ( jak wielu użytkowników forum), ale starałem się kupować modele, na których naprawdę mi zależało.  Po zdecydowaną większość z nich biegłem do zaprzyajaźnionego kiosku w dniu, w którym się ukazywały. Kilka kupiłem w innych kioskach, kiedy były w nich jeszcze dostępne, a kilkanaście zdobyłem miej lub bardziej okazyjnie, na Allegro, czy też na giełdzie. Do zakupu tych ostatnich musiałem po prostu dojrzeć. Owo „dojrzewanie”  czasem trwało kilka tygodni, czasem kilka miesięcy, a czasem nawet 2 lata.  

Nad ewentualnym zakupem modelika Renault 10 myślałem ponad rok. Kiedy się ukazał (w połowie ubiegłego roku) oglądałem go w kiosku, jednak nie przypadł mi zbytnio do gustu i jego zakup sobie odpuściłem.  Nie oznacza to jednak, że odpuściłem go sobie zupełnie. Samochód pamiętałem z dzieciństwa oraz młodości i choć jego modelik nie był nigdy przedmiotem jakiegoś szczególnego mojego pożądania, to jednak gdzieś po głowie mi chodził. 

Renault 10 Major (bo pod taką nazwą zapamiętałem samochód) był ostatnim tylnonapędowym modelem tej firmy. Był kontynuatorem długiej i popularnej serii aut, którą zaraz po wojnie zapoczątkował słynny model Renault 4CV. Był też w pewnym sensie następcą równie popularnego modelu R8. W kolekcji od lat miałem miniaturki następujących po sobie modeli: 4CV, Dauphine oraz R8 i do kompletu brakowało mi tylko R10. Ponieważ jednak R10 był właściwie nieco tylko poprawioną i wydłużoną wersją R8, zakup jego modelika nie był dla mnie w żadnym wypadku priorytetem.  Poza tym przez długie lata, a właściwie do momentu ukazania się na rynku serii gazetowych, modelik R10 nie był dostępny, więc go nawet nie szukałem.

Modelik R10 „na żywo” zobaczyłem po raz pierwszy w kiosku, we Francji, gdzie tuż przed startem w Polsce serii „Kultowe Auta PRL”  spędzałem urlop nad zatoką Arcachan .  Pod koniec dwutygodniowego urlopu u siostry, w trakcie którego przemierzyłem na rowerze cały półwysep Arcachan, przy jakiejś okazji wpadłem do kiosku, w miejscowości, w której moja siostra mieszka. Trafiłem tam modelik ostatniej, późnej wersji R10 (po faceliftingu z prostokątnymi reflektorami przednimi). Modelik był ładny, pomalowany na stalowy metalik i nawet mi się dość spodobał. Pochodził jednak z jakiejś wydanej zapewne znacznie wcześniej serii gazetowej. Do modelika nie było ani gazetki, ani oryginalnego opakowania. Był co prawda w witrynce z podstawką, ale witrynka była popękana. Ponieważ sprzedawca żądał za niego całe 10 Euro (prawdopodobnie cenę normalnego kompletnego numeru) nie kupiłem go.

Jakieś pół roku, po ukazaniu się w serii „Kultowe Auta PRL” modelika Renault 10, zacząłem zastanawiać się nad jego zakupem. Zacząłem szukać go na giełdzie, obserwowałem też aukcje na Allegro. Jenak podobnie jak w przypadku Forda Taunusa TC3, nie byłem gotów dać za niego więcej niż 20 zł.  Modelik wymagał moim zdaniem poprawek, a jak wiadomo, nie zawsze się one udają. Poszukiwania „okazji” nie dawały jednak rezultatu i w pewnym momencie, zacząłem nawet trochę żałować, że nie kupiłem modelika zwyczajnie w kiosku.

Tuż przed wyjazdem na opisywaną tu nie tak dawno wycieczką do Stuttgartu, na Allegro wypatrzyłem aukcję, w której modelik był oferowany za nico ponad 10 złotych. Aukcja kończyła się w niedzielę wieczorem 11 października. Tego jednak dnia już o 7 rano miałem się zameldować na parkingu przed biurem gdzie pracuję, a o 21. (kiedy aukcja się kończyła) miałem własnie dojeżdżać do hotelu w Speyer nad Renem.

Ponieważ modelika nikt nie licytował, a ja nie mogłem go licytować w ostatnich minutach aukcji, jak czynię to zazwyczaj, postanowiłem spróbować i zalicytowałem w sobotę (dzień wcześniej). W trakcie całej wycieczki do Niemiec byłem przekonany, że aukcji nie wygram. Kiedy we środę 14 października wróciłem do domu, okazało się jednak, że innych chętnych na modelik nie było i to ja aukcję wygrałem.  

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Następnego dnia puściłem przelew. Modelik bez opakowania kosztował mnie 20,80 zł. Po kliku dniach dotarła do mnie paczka. Kiedy ją rozpakowałem i obejrzałem modelik „na żywo”, a nie przez blister, jak w kiosku, spodobał mi się.  

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Kilka dni później zabrałem się za jego poprawki. Zanim jednak się do nich zabrałem długo oglądałem zdjęcia samochodu w Internecie. 

Pierwszą rzeczą za jaką się zabrałem, było opuszczenie nieco na dół zderzaka przedniego. Wymontowałem go z nadwozia, po czym rozpiłowałem otwory pod bolce mocujące zderzak do nadwozia. W tak rozpiłowane otwory wepchnąłem trochę rozpuszczonego w kleju styropianu tak, aby bolce zderzaka znalazły się w powiększonych otworach na samym dole. 

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Następną poprawką za jaką się zabrałem, było opiłowanie i pomalowanie pasa przodu pod zderzakiem i dolnych naroży przednich błotników. Najpierw spiłowałem wystający z pasa na dole nadlew pod tablicą rejestracyjną tak, aby dolna krawędź pasa w widoku z przodu tworzyła jedną linię. Następnie  opiłowałem dolną krawędź pasa przodu i dolnych krawędzi błotników na całej długości  tak, aby w przekroju krawędź ta była zakończona łagodnym łukiem, a nie ostrym kantem, jak wykonano to w modeliku. Tak jest w prawdziwym samochodzie i moim zdaniem obie operacje (wraz z opuszczeniem zderzaka) znacznie wygląd przodu modelika poprawiają.     

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Po tak wykonanych poprawkach modelik trafił do witryny i choć byłem z niego zadowolony, po kilku tygodniach znów go z niej wyciągnąłem. Kolejną poprawką jaką postanowiłem zrobić było „podniesienie” do góry zawieszenia. Nie odważyłem się jednak na ściąganie kół z osi i poprawki „zawieszenia”, a miedzy nadwozie a płytkę podwozia, w miejscach gdzie są one skręcane śrubkami, włożyłem po prostu podkładki o grubości ok 0,5 mm. 

Poprawiony modelik bardzo mi się podobał. Jednak mój zachwyt prysł w momencie, kiedy na potrzeby tego wpisu wyciągnąłem z pudła numer 5, kupiony w 2001 roku modelik Renault 8S.   

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

W przeciwieństwie do modelika R10, modelik samochodu Renault 8, od początku mojej  przygody ze skalą 1:43, był przedmiotem mojego kolekcjonerskiego pożądania.  

Po raz pierwszy modelik tego auta wpadł  mi w ręce, w trakcie jednej z moich wizyt na pchlim targu, a właściwie niedzielnym bazarze obok klubu sportowego Spójnia, jeszcze w 1984 roku. Był to stary plastikowy i o ile dobrze pamiętam niezbyt fachowo „podrasowany” modelik francuskiej firmy Norev. Sprzedający żądał za niego jakąś koszmarną wówczas kwotę i wtedy na oglądaniu się skończyło.  

Dwa lata później, w 1986 roku kupiłem taki sam modelik, jednak w stanie prawie oryginalnym na flohmarku w Niemczech, gdzie wówczas pracowałem. Nie była to jednak miniaturka typowego Renault 8, a jego usportowionej wersji Renault 8 Gordini (z podwójnymi, a nie pojedynczymi światłami z przodu). 

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Za niebieski plastikowy modelik firmy Norev modelik dałem 1 markę (a więc grosze). Nie wyglądał on jednak najlepiej. Aby wyglądał, musiałem skrócić w nim podwozie, bo oryginalne było nieco za długie, przez co plastikowe nadwozie było nieco odkształcone (przód i tył były nieco uniesione go góry, a koła nie znajdowały się w osiach wnęk w błotnikach). Na domiar złego do modelika musiałem dorobić giętą przednią szybę, bo nie pamiętam już, czy oryginalna była od początku pęknięta, czy pękła w trakcie próby wyciągnięcia wkładki z szybami z nadwozia.   

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Pod koniec lat 90-tych pojawiły się w Polsce modele francuskiej firmy Solido. W kolekcji miałem już wówczas sporo modeli tej firmy i bardzo je sobie ceniłem. Na giełdę w Starej Gazowni, na którą trafiłem w 1998 roku, przyjeżdżało z Rzeszowa starsze małżeństwo, które takie modele oferowało. Tak się też jakoś złożyło, że w sklepie modelarskim na Dzielnej w Warszawie spotkałem w 2001 roku kolekcjonera, który poszukiwał różnym modelików samochodów marki Renault. Po krótkiej pogawędce okazało się, że chętnie odkupi ode mnie stary modelik Norev.

Jeszcze w sklepie umówiliśmy się więc na najbliższą giełdę, na której sprzedałem mu mój stary, niebieski modelik R8 Gordini (za 30 zł) i chyba na tej samej, albo na kolejnej giełdzie od starszych państwa z Rzeszowa kupiłem za 35 zł prezentowany tu żółty modelik Solido.            

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Ideałem byłby zapewne niebieski modelik Renault 8 Gordini  z podwójnymi białymi, cienkimi pasami po lewej stronie maski, dachu oraz pokrywy bagażnika.  Niestety takiego modelika na giełdzie nie było, zdecydowałem się więc na zakup żółtego modelik Renault 8S, aby w kolekcji nie było „luki” po sprzedanym modeliku Norev.

Cóż, choć dziś modele firmy Solido nie cieszą się wśród kolekcjonerów specjalnymi względami, to porównując obydwa prezentowane tu modele muszę stwierdzić, że choć na zdjęciach może nie specjalnie to widać, co modelik „kolekcjonerski to kolekcjonerski”. Nie da się ukryć, że mimo swoich lat, i wykonania nie stosowaną już dziś w modelarstwie technologią, stare R8 Solido prezentuje się lepiej niż białe R10 z gazetowej w końcu serii „Kultowe Auta PRL”. Ma bardzo dobrze wykonaną bryłę, jest starannie i czysto pomalowany, ma prawidłowej wielkości koła i całkiem dobrze wykonane detale.  

Renault 10 nie należy zapewne do „szczytowych osiągnięć” modelarstwa, ale jest to zupełnie przyzwoity model, zwłaszcza jak na niezbyt wygórowaną cenę jaką trzeba za niego dać.    

A obydwa modeliki razem tworzą naprawdę ciekawą „parę”: 

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

pozdrawiam   

Reklamy

10 myśli w temacie “258. Kultowe Auta PRL – Renault 10 i 8 „do pary”

 1. Witam,

  Prawie 8 lat wydawania kolekcji modeli samochodów to naprawdę coś niespotykanego dotąd. Pamiętam że serie z modelami czołgów czy samochodów z trudem dochodziły do 60 numerów a tu mamy 192 numery + specjalne (które podobno mają być kontynuowane).

  Renualt 10 także posiadam w swojej kolekcji. Myślę że po wykonaniu takich poprawek wypadałoby też pomalować wnętrze 😉 Na pewno dodałoby to prezencji modelikowi w smutnym białym kolorze.

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie !

  Piotr

  Polubienie

  1. Rzeczywiście 8 lat (bo tyle będzie od ukazania się zimą 2008 czterech modeli z serii testowej) to kawał czasu.
   Seria odniosła niesłychany sukces. Kiedy 30 lat temu zaczynałem zabawę w 1:43 nie przypuszczałem , że kiedyć do kolekcji dołączą całkiem fajnie wykonane modele polskich samochodów i to w tak dużej liczbie sztuk, jak i wariantów modeli i nadwozi.
   pozdrawiam

   Polubienie

  1. Tak to prawda. Ale ostatnio na jednym z bazarów kupiłem modelik Volvo renomowanej firmy Minichamps za …. 10 zł. Brakowało tylko lusterka, które dorobiłem. Modelarstwo nie musi wcale aż tak drogo kosztować.
   pozdrawiam

   Polubienie

 2. Witam,
  Na pewno już Pan słyszał wieści o warszawskiej giełdzie przy Conrada.
  Wszystkich zainteresowanych giełdą modeli zapraszam po informacje na forum motoshowminiatura.
  Przepraszam za tę małą prywatę, jednak to dość istotna informacja.
  Przy okazji ciekaw jestem jak zakończenie serii KAP wpłynie na dalszą Pana kolekcję?

  Polubienie

  1. Witam
   Otóż ciekawy temat kolega poruszył.
   W piątek tydzień temu chciałem (jak kiedyś) zareklamować giełdę i wkleić jakiś banerek, lub inny plakacik informujący o giełdzie.
   Wszedłem na forum i .. nie znalazłem żadnej informacji. Aby znaleźć temat „giełda” musiałem się zalogować. Dopiero wtedy go znalazłem. Bez logowania nie.
   W temacie na forum nie było żadnej graficznej wizytówki giełdy, był za link odsyłający na Facebooka. Kliknąłem i okazało się, że znów trzeba się zalogować.
   Ponieważ nie mam konta na Facebooku, poprosiłem żonę. Kiedy ona się zalogowała, pokazał się komunikat: „Zawartość strony niedostępna, nie jesteś użytkownikiem grupy”.
   W końcu dałem sobie spokój z próbą zareklamowania giełdy.
   pozdrawiam

   Polubienie

 3. Przed zakończeniem giełdy przy Conrada dyrekcja szkoły wymówiła dotychczasową umowę na udostępnianie pomieszczeń.
  Koledzy z motoshowminiatura szybko jednak znaleźli miejsce na nową lokalizację. Ma nią być klubokawiarnia KiciaKocia przy al. Stanów Zjednoczonych 68. Według informacji z forum decyzja o podpisaniu umowy musi zapaść do końca roku.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  1. Wiem trochę o całej sprawie i nowej lokalizacji, odczytałem dziś wiadomość na „priva” na forum, byłem trochę zaskoczony tym pomysłem, bo o tym, że wymówiono starą lokalizację nie wiedziałem.
   pozdrawiam

   Polubienie

 4. Prawdę mówiąc na zdjęciach to model Renault 10 prezentuje się trochę lepiej niż R8.
  Seria KAP była całkiem fajnym pomysłem na zbudowanie całkiem pokaźnej kolekcji modeli, chociaż części z nich wychowując się w czasach PRL prawdę mówiąc nigdy nie widziałem na żywo.

  Polubienie

  1. Witam
   Może na zdjęciach R10 prezentuje się trochę lepiej, jednak trzeba pamiętać, że R8 to modelik dość stary (jeszcze francuskie, a nie chińskie Solido) Jednak modelik ma nienaganną bryłę i parę charakterystycznych elementów też dobrze odwzorowanych. Dla mnie wyznacznikiem czy model jest dobry, czy nie jest odwzorowanie bryły, a w wielu modelach współczesnych zwłaszcza z serii gazetowych nie jest z tym najlepiej.
   pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s