256. Krótka wizyta w „jaskini lwa” (zamiast urlopu) – muzeum Mercedes-Benz

W tym roku, z uwagi na obawy związane ze stanem zdrowia mojej wiekowej mamy nie wyjechałem na urlop. Odbyłem co prawda 2 całodniowe, niedzielne wycieczki nad oddalony od Warszawy o 80 km Zalew Tatar (pod Rawą Mazowiecką), który bardzo mi się spodobał. (Jedną w weekend kończący mój 2 tygodniowy sierpniowy urlop, drugą dwa tygodnie później, pod koniec sierpnia.) Jednak na właściwy urlop nie wyjechałem. Pierwsze 2 tygodnie sierpnia spędziłem zatem w domu, gdzie zawsze jest coś się do zrobienia znajdzie. Co drugi dzień odwiedzałem mamę i załatwiałem różne urzędowe sprawy związane z jej domem.  W moim mieszkaniu, ze względu na panujące w tym czasie saharyjskie upały, nie prowadziłem praktycznie żadnych większych napraw i remontów (jak w poprzednich latach), ograniczyłem się tylko do wymiany lodówki oraz umywalki w ubikacji, którą „dzieci” zbiły już jakiś czas temu w trakcie którejś z domowych imprez i choć w zasadzie nie przeciekała, to „straszyła” popękaną powierzchnią. Poza tym, w każdej niemal wolnej chwili, a zwłaszcza w upalne popołudnia jeździliśmy z żoną na wspominane na tym blogu już kilkukrotnie glinianki w Zielonce.

Jednak nie mogę narzekać, bo na początku października trafiła mi się ciekawa, kilkudniowa, służbowa wycieczka do Niemiec. Wycieczka była praktycznie 4 dniowa, jednak 2 dni z uwagi na to iż wyjazd odbywał się samochodem spędziłem w podróży. zaś nieco ponad 2 dni już na właściwym pobycie w Niemczech.

Pierwszego dnia pobytu po załatwieniu spraw służbowych zwiedziłem nieco, a właściwie przypomniałem sobie jak wygląda historyczne miasto Speyer (Szpyra), w którym byłem co prawda już wcześniej (chyba 2 razy), a w którym tym razem nocowaliśmy.

Największą atrakcją turystyczna tego położonego nad Renem miasta jest niewątpliwie romańska katedra, która liczy sobie 1000 lat.

Katedra ta jest w środku niemal zupełnie pusta.  Miałem okazję zwiedzać ją dość dokładnie, ale było to chyba w 2004 i już niewiele z tamtej wizyty pamiętam. Tym razem nie było na to czasu, dlatego zamieszczę tu tylko jej kilka zdjęć z zewnątrz:

Moja „jesienna” podróż do Niemiec nie miała jednak charakteru „wycieczki krajoznawczej” bo choć jednym z jej motywów było jak najbardziej zwiedzanie, ale w żadnym razie nie były to zabytki. Jej charakter jak najbardziej wiązał się z tematyką tego bloga, postanowiłem więc zatem zdać z tej podróży dość obszerną „fotorelację”:

Drugiego dnia pobytu miałem rzadką możliwość zwiedzenia fabryki samochodów marki Mercedes-Benz w Sindelfingen pod Stuttgartem.

Fabryka jest ogromna. Według tego, co mówił oprowadzający nas po niej przewodnik, jej powierzchnia jest większa niż Księstwa Monaco. Oto makieta fabryki wystawiona w holu „terminala” dla klientów, którzy mogą tu odebrać osobiście auto w niej wyprodukowane, dokładnie tak samo jak niegdyś w FSO, tylko w nieco bardziej „ekskluzywnych” warunkach.

Po fabryce poruszaliśmy się autobusem. Zwiedziliśmy fragment hali montażowej oraz spawalni. W fabryce produkowane są aktualnie modele klasy E (w różnych odmianach) oraz klasy S, w tym także ekskluzywna jej odmiana Maybach. Jako że w samej fabryce zdjęć robić nie wolno, aby zobrazować choć trochę to, co w niej widziałem postanowiłem wkleić zdjęcie z jednej z sal „centrum obsługi klienta”

Po wizycie w fabryce w Sindelfingen pojechaliśmy zwiedzać Mercedes-Benz Museum w nowej, wybudowanej kilka lat temu siedzibie:

Budynek, jak budynek, swego czasu budził podziw, ale dla miłośnika motoryzacji najbardziej liczy się to co jest w środku:

Budynek muzeum został wybudowany tak, aby zwiedzający odbyli „podróż w czasie” od początku historii motoryzacji, która rozpoczęła się w 1886 roku, kiedy to Gottlieb Daimler i Karl Benz zbudowali swoje pierwsze pojazdy, aż do czasów współczesnych.

Budynek ma kształt spirali, którą tworzy biegnąca z ostatniego, 6 piętra, aż na parter platforma, idąc nią zapoznajemy się z etapami rozwoju motoryzacji, a na podestach rozpiętych między spiralą wystawione zostały pojazdy charakterystyczne dla poszczególnych okresów.  

Tak wiec na najwyższym piętrze muzeum znajdują się pojazdy najstarsze i właśnie od nich rozpoczyna się zwiedzanie.

W jednej z sal, a właściwie na jednym  z podestów wystawione było auto, którego model opisywałem na tym blogu niecały rok temu: Mercedes-Benz 540K

Niejako na uboczu głównego „szlaku”, ale za w przeciwieństwie to niego w dobrze oświetlonych salach bocznych, do których trafiłem trochę przypadkiem, były różne wystawy tematyczne. Przy wejściu do jednej z takich sal, w gablocie stały profesjonalne „fabryczne” modele samochodów, używane do prezentacji w trakcie dyskusji nad nimi, zanim jeszcze prawdziwe auta „ujrzą światło dzienne”:

W salach z wystawami tematycznymi można było spotkać obok siebie pojazdy z całkiem różnych epok:  

W sali poświęconej pojazdom użytkowym, podobnie jak na tym blogu stały obok siebie dwie furgonetki, których modele przypomniałem wiosną tego roku.

Przy wejściu do sali w której stały pojazdy specjalnej różnych służb, była też gablota z przeważnie dość starymi modelikami w różnych skalach. Znalazłem w niej również modele, która mam w mojej kolekcji. 

Z okien muzeum można też podziwiać panoramę jednej z dzielnic Stuttgartu – Unterturkheim i znajdujący się przy tej samej ulicy stadion słynnego klubu piłkarskiego VFB Stuttgart (obecnie Mercede-Benz Arena).

W sali poświęconej pojazdom znanych osobistości wystawione są pojazdy różnych VIPów: 

Wiadomo, że Niemcy piłkę kochają. Nie mogło więc i w muzeum zabraknąć akcentów z nią związanych. Tu autokar Mercedes-Benz O 302, którym podróżowała słynna „złota drużyna” w takcie Mistrzostw Świata w 1974 roku.

Tu słynny pojazd kanclerza Niemiec Konrada Adenauera. To właśnie od nazwiska słynnego kanclerza model ten dostał w języku potocznym ksywę „Adenauer”.

A to Mercedes 770 należący niegdyś do cesarza Japonii.

W sali był też Mercedes, którego po raz ostatni widziałem w Warszawie na Radzymińskiej (niedaleko mojego domu) w 1998 roku. Auto, którym w trakcie jednej z pielgrzymek do Polski poruszał się Jan Paweł II.

W muzeum są nie tylko pojazdy zabytkowe. Są ciekawe prototypy (jak ten powyżej) oraz całkiem świeże auta które można zobaczyć na ulicach. 

Jedna z sal była poświęcona słynnemu modelowi C111. Niestety aut nie udało mi się dobrze sfotografować, uwieczniłem za to wiekowy już dziś silnik tego pojazdu:  

Nie, tym razem to nie modeliki. To prawdziwe samochody, które znajdują się na najniższym poziomie wystawy. Ta ekspozycja jest ostatnim mocnym akcentem, kończącym „podróż w czasie” : 

W ścianach sali gdzie są wystawione auta wyścigowe i rajdowe znajdują się gabloty z silnikami takich pojazdów. Powyżej silnik z bolidu F1. 

N końcu tej sportowej ekspozycji stoją obok siebie dwa auta formuły 1. Zabytkowe i współczesne. Dzięki zdjętym i podwieszonym nad nimi fragmentom nadwozi można zobaczyć, co takie auta kryją w swym środku i sprawdzić jak bardzo zmieniła się technika stosowana w takich autach, w trakcie ostatnich 60 lat:

Na koniec pamiątkowe zdjęcie całej nasza grupy przed muzeum oraz widok na pobliski firmowy salon, a właściwie centrum obsługi klienta:  

pozdrawiam

Reklamy

4 myśli w temacie “256. Krótka wizyta w „jaskini lwa” (zamiast urlopu) – muzeum Mercedes-Benz

 1. Bardzo interesująca relacja, oglądałem z wielkim zainteresowaniem i uwagą. Szczególnie spodobało mi się to jak samochody zostały wyeksponowane, z pewnych ujęć wyglądają niemal jak modele.

  W wolnej chwili zapraszam do mnie.

  Pozdrawiam !

  Piotr

  Polubienie

  1. Witam
   W muzeum, jeszcze w poprzedniej starej siedzibie, byłem w 2002 roku nie wszystko z tej wizyty pamiętam. Teraz auta są znacznie lepiej wyeksponowane i wiele z nich można obejrzeć naprawdę z bliska. Poza tym eksponatów jest więcej. W starym muzeum prawie nie było ciężarówek, a to przecież też kawał historii tej marki.
   pozdrawiam

   Polubienie

  1. Ja w nowej siedzibie byłem po raz pierwszy. W muzeum oglądałem głównie samochody, a ponieważ w starej siedzibie byłem 2 razy, eksponaty nie zrobiły na mnie już tak ogromnego wrażenia, może poza ostatnią ekspozycją. Jednak sam budynek, przestrzeń i sposób wyeksponowania pojazdów wrażenie robią ogromne.
   pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s