255. 70. rocznica zakończenia II wojny światowej – Dodge WC54

Naprawdę warto marzyć, bo marzenia się spełniają !

Ponad 8 lat temu (w styczniu 2007 roku) we wpisie 21. napisałem: 

W ubiegłym roku od pewnego kolekcjonera, w zamian za kilka prospektów, otrzymałem model radzieckiego ZISa 5. Początkowo miałem zamiar go sprzedać, ale gdy okazało się, że mój szwagier pamiętał dokładnie ten samochód jako leciwe już auto z demobilu, stojące w bazie, w której pracował, postanowiłem zostawić sobie ten model. Gdy wklejałem jego zdjęcie do albumu „krótka historia” nie bardzo wiedziałem jak je opisać i przed rokiem produkcji dodałem skrót „WW II”. Tak narodził się pomysł zaprezentowania w albumie innych pojazdów z czasu Drugiej Wojny Światowej, które udało mi się w mojej kolekcji zgromadzić. Nie jest ich wiele, gdyż właściwą popularną skalą dla tego rodzaju modeli jest skala 1:35, a nie 1:43, w której są one rzadkością. Niemniej jednak kilka tych najbardziej znanych udało mi się zdobyć. Modelik Willys MB Jeep nabyłem co prawda już dwadzieścia lat temu, ale była to wersja cywilna, choć zielona, to jednak jasna, a do tego rajdowa (z pałąkiem i nalepką na masce). Tak więc model jeepa był, ale nie wojskowy. Pierwszym więc modelem z czasów wojny okazał się model czołgu T34, który kupiłem na targu, w Piastowie, w 1992 roku za całe 10tys zł – odpowiednik dzisiejszej złotówki. Nie zbierałem wtedy jeszcze ani ciężarówek, ani ciągników, ale model był w skali 1:43, był fajny, miał ruchome gąsienice, obrotową wieżę i ruchomą lufę, wiec włączyłem go do kolekcji. Kilka lat później w sklepie modelarskim udało mi się kupić wojskowa wersję Willys MB Jeep, a w innym sklepie dostałem gratis białą amerykańską gwiazdę na maskę i miałem już dwa modele z czasów wojny (później model wymieniłem na model z pełnymi oznaczeniami, a dwa lata temu dokupiłem kolejną wersję z brezentowym dachem). Opla Blitza trafiłem na giełdzie i chociaż 6 lat temu 70zł tanio nie było, kupiłem go bez namysłu. Volkswagena Typ 82 Kübelwagen przywiozłem rok później z Muzeum Volkswagena w Wolfsburgu (dokąd podczas podróży służbowej zboczyliśmy nieco z trasy).

<- ZDJĘCIA MODELI W ALBUMIE OBOK

Modele pojazdów z czasów wojny w skali 1:43 są dalej rzadkością, chociaż w ostatnim czasie firmy modelarskie zaczynają produkować takie modele.

Moim największym marzeniem jest model sanitarki Dodge WC54. Jak na razie model taki się nie ukazał. Kilka lat temu kupiłem model powojennego Dodge’a z 1946r i zastanawiałem się czy nie dałoby się go na sanitarkę przerobić.

21.blog_sd_3167381_3329636_tr_dodge_power_wagon_1b

Mam jednak nadzieję, że skoro w ubiegłym roku wyszła już seria amerykańskich, niemieckich pojazdów opancerzonych, łazik Gaz 67 i kilka innych pojazdów, jakaś firma skusi się i zrobi dobry model tego znanego i popularnego w czasach wojny pojazdu armii USA.

21.blog_sd_3167381_3329636_tr_dodge_wc54_2b

Dodge WC54

Aby przypomnieć czytelnikom mój stary wpis, a jednocześnie zaoszczędzić im czasu na przeszukiwaniu bloga, postanowiłem zacytować go tu w całości. Dlaczego?

W ubiegłym tygodniu moje marzenie się spełniło. W poprzednią niedzielę (30 sierpnia) udało mi się wylicytować modelik wojskowego Dodge’a i to w takiej wersji, jaką zawsze chciałem mieć:

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Nie udało się tego dokonać podczas pierwszej licytacji, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Pierwsza aukcja, na której modelik się pojawił zakończyła się dwa tygodnie wcześniej (16 sierpnia). „Postawiłem” wówczas na modelik  61 złotych i przegrałem. Sama przegrana zbytnio mnie nie zaskoczyła, cóż tak dość często po prostu bywa. Cenę skalkulowałem dobrze, bo modelik „poszedł” za 64 złote. Jednak najbardziej zaskoczyło mnie to, że mimo niewielkiej różnicy w cenie, jeszcze 3 chętnych dawało więcej ode mnie. Oznaczało to, że modelik jest atrakcyjny i poszukiwany i to nie tylko przeze mnie.

255. Dodge 2

Kiedy tydzień później modelik znów pojawił się na Allegro, postanowiłem o niego po raz kolejny „powalczyć”. W drugiej aukcji, kończącej się 30 sierpnia, na Dodge’a było tylko trzech chętnych i to ja aukcję wygrałem. Cena końcowa okazała się niższą niż poprzednio i zakończyła się kwotą niecałych 57 złotych. Do ceny końcowej musiałem dodać jeszcze 9,50 za przesyłkę i tak modelik kosztował mnie 66,40 złotych.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Czy to drogo, czy tanio ? Cóż chyba na chwilę obecną normalnie. Za opisywany kilka miesięcy temu kupiony na marcowej giełdzie czołg Pz.Kpfw IV zapłaciłem 65 złotych. I tyle też byłem gotów za modelik Dodge’a dać. Modelik pochodzi z serii wydawnictwa Atlas. Co ciekawe, dołączona do zapakowanego w plastikową, „kolekcjonerską” witrynkę modelika ulotka jest w języku czeskim. Może więc kiedyś doczekamy się też na polskim rynku równie atrakcyjnych modeli w całkiem sensownych cenach (czytaj: dwukrotnie taniej niż zapłaciłem na Allegro).

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Dlaczego „zachorowałem” na modelik ?

W czasie wojny firma Dodge wyposażyła armię USA w całą serię udanych lekkich, terenowych samochodów ciężarowych serii WC. Oparte o tę samą bazę pojazdy miały ładowność 3/4 tony (wersje z napędem 4×4) lub 1 i 1/2 tony (wersje z napędem 6×6). W serii był cały szereg pojazdów o różnym przeznaczeniu i innych oznaczeniach. Między innymi: WC 51 (łazik pickup z napędem 4×4), WC 54 (prezentowana tu sanitarka), WC 63 (lekka ciężarówka z napędem 6×6) oraz WC 56 (łazik z napędem 4×4, z uwagi na typ nadwozia zwany potocznie „komandorką”).

Jeszcze w latach 60-tych pojazdy takie można było spotkać na polskich ulicach i to wcale nierzadko. Mi najbardziej zapadły w pamięć 2 modele: WC 54 i WC 63. Oba zapamiętałem dobrze z czasów dzieciństwa. W Żyrardowie gdzie owe dzieciństwo spędziłem, często widywałem te samochody i bardzo dobrze je rozpoznawałem. Nie wiedziałem chyba jeszcze wtedy, jakiej marki są te samochody, ale w pamięć wryły mi się ich charakterystyczny kształt przodu, a w przypadku WC 54 ciekawie wkomponowane w nadwozie koło zapasowe. Z kolei WC 63 zapamiętałem jako samochód strażacki. W latach 60-tych pojazd taki (obok naszych Starów 20) stał w remizie Zakładowej Straży Pożarnej Zakładów Lniarskich w Żyrardowie. Kiedy był czasem wystawiany na placyk przed remizą, mogłem go jako kilkuletni chłopiec podziwiać. Później (jeszcze chyba w latach 70-tych) strażackie Dodge WC 63 można było spotkać w wielu wiejskich remizach Ochotniczych Straży Pożarnych. Nie wiem właściwie dlaczego, ale właściwie od zawsze najbardziej chciałem mieć w kolekcji modeli sanitarki.

Modelik taki pojawił się na rynku dopiero całkiem niedawno, w seriach wraz z innymi modelami pojazdów z okresu II wojny światowej. Dobrych kilkanaście lat temu pojawiły się na rynku modele pojazdów wojskowych w serii Victoria. Z serii tej udało mi się wtedy zdobyć dwa wspomniane tu w zacytowanym „starym” wpisie modele Opel Blitz i Volkswagen Typ 82. W tej samej serii ukazały się również modele Dodge WC 53 i WC 56. Ten ostatni czyli „komandorka” nigdy mi się nie podobała. Modelik WC 53 znacznie lepiej pasowałby do mojej kolekcji, jednak był dość trudny do zdobycia. Kiedy pojawiał się na Allegro osiągał z reguły ceny powyżej 50 złotych, a ja nie byłem gotów za niego dać więcej. Nie pamiętam czy go licytowałem, czy nie, ale w końcu modelika tego nie kupiłem i teraz specjalnie tego nie żałuję.

Modelik Dodge’a WC 63 wyszedł kilka lat temu w „nowej” już wspomnianej tu serii, tej samej, z której pochodzą pokazywane tu (nie tak dawno) modele czołgu Pz.Kpfw IV i ciągnika Sd.Kfz 9 oraz amerykański transporter M16 MGMC. Modelik widziałem na giełdzie, ale nie dość, że kosztował ponad 60 złotych, to nie przypadł mi do gustu, bo wyglądał dość dziwnie i moim zdaniem wymagałby sporej przeróbki, dlatego go sobie odpuściłem.

Ostatnio jestem  bardzo zajęty i trochę przemęczony. Owszem wziąłem na początku sierpnia dwutygodniowy urlop, ale z uwagi na konieczność opieki nad moją wiekową mamą nigdzie nie wyjechałem.  Kiedy kilka dni temu rozpakowałem świeżo kupiony modelik, (na który trochę wydałem) wcale mnie aż tak nie ucieszył. Tak niestety bywa, kiedy na coś czeka się bardzo długo, a może nawet za długo. (Dokładnie tak samo było w przypadku długo poszukiwanych modeli Volvo 144 czy NSU Prinz). Gdybym Dodge’a kupił kilka lat temu, zapewne „skakałbym z radości pod sufit”. Teraz jest to dla mnie po prostu kolejny długo poszukiwany model, który cieszy, ale w zachwyt mnie nie wprawia. Możliwe, że to lekki przesyt, jaki od pewnego czasu w odniesieniu do nowych nabytków odczuwam. Kolekcja, którą miałem zamiar zamykać już w czasach, kiedy ten blog właściwie raczkował, zwłaszcza za sprawą modeli z serii Kultowe Auta PRL ogromnie się rozrosła. Wydatki od kilku lat staram się „trzymać w ryzach” i to się nie tylko udaje, ale i wciąż na „co nieco” mnie stać. O ból głowy przyprawia mnie raczej każde kolejne pudełko z witrynką. Jest elementem modelika i opakowań nie wyrzucam. Powoli w mieszkaniu zaczyna jednak brakować miejsca na kolejne nabytki.

Całe szczęście, że „lista poszukiwanych” jest już krótka. Tak naprawdę choruję już tylko na kilka, no może kilkanaście modeli. Dodge WC54 na „listę” się nie załapał, bo kiedy ją tworzyłem, modelika tego pojazdu nikt nie produkował w skali 1:43. Od listopada ubiegłego roku, kiedy to udało mi się zdobyć niedrogo model radzieckiego działa samobieżnego SU 100, zdobyłem właściwie wszystkie  modele pojazdów z okresu II wojny światowej na których naprawdę mi zależało. Dodge WC54  to właściwie ostatni „poszukiwany” prze ze mnie taki model. Może jeszcze z czasem zmienię zdanie, ale ostatnio poważnie zacząłem się zastanawiać, czy nie „przeczyścić” trochę kolekcji i części modeli się nie pozbyć. Na razie nie mam na to czasu, ale zdaję sobie sprawę, że taki moment może kiedyś nadejść.

Jeszcze do niedawna jedyne pojazdy armii USA z czasów wojny, jakie miałem, to były dwa wspomniane tu na samym początku modeliki Willys’ów. Teraz, po ostatnich tegorocznych zakupach mój „mini-konwój” pojazdów armii USA  przedstawia się tak:

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

 

DRODZY CZYTELNICY ! 

Dziewiątego września minie 9 lat od założenia przeze mnie tego bloga. Blog nie bije może rekordów popularności (jak kilka lat temu), bo i też nie zawsze mam czas się nim zajmować, ale źle też nie jest. Dziewięć lat to kawał czasu, jednak i liczba miliona stu dwudziestu pięciu tysięcy odsłon, jaką udało się w tym czasie osiągnąć, też jest imponującą:  

1125351 - odsłon

Przy tej specjalnej okazji
PRAGNĘ SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZEZ OSTATNICH 9 LAT tort ODWIEDZILI I WCIĄŻ ODWIEDZAJĄ MOJEGO BLOGA.
pozdrawiam

13 myśli w temacie “255. 70. rocznica zakończenia II wojny światowej – Dodge WC54

 1. Świetny ! Sam marzę o takim modelu w mojej kolekcji – jest to najsłynniejsza i najbardziej charakterystyczna sanitarka II WŚ. Gratuluję.

  A ja zapraszam na mój blog – ostatnio pojawiło się kilka wpisów które mogą Pana zainteresować.

  Pozdrawiam !

  Piotr

  Polubienie

  1. Witam i dziękuję za zaproszenie !
   Oczywiście wpadłem i … jestem pod wrażeniem.
   BARDZO FAJNY BLOG !
   Dobrze, że zawiera dużo fajnych zdjęć każdego z prezentowanych modeli. Ja już z uwagi na ilość miejsca na blogowym dysku nie mogę sobie na to pozwolić (wykorzystałem już 94 % a hosting nie zawsze się sprawdza).
   Cieszą też zdjęcia starych aut 1:1. Bardzo urozmaicają bloga.
   pozdrawiam

   Polubienie

  2. Witam, Bardzo dziękuję !

   Ja swoje zdjęcia umieszczam na picasa. Od kilku lat mam tam konto i nigdy mnie ten serwis nie zawiódł. Do wykorzystania za darmo jest aż 15 giga miejsca.

   Polecam spróbować !

   Pozdrawiam !

   Polubienie

  3. Dziekuję serdecznie za to polecenie.
   Ja korzystałam przez klika ładnych lat z Imageshack. Kiedy w ubiegłym roku okazało się, że jest ju ż płatny, na chybił trafił znalazłem w necie serwis PhotoTive i na razie z niego korzystam. Jak do tej pory kłopotów nie miałem, aczkolwiek nie wiem ile GB można tam przechowywać.
   Wiem, że wiele osób korzysta z Picasa, ale na razie nie bardzo mam czas rejestrować się na kolejnym serwisie.
   pozdrawiam

   Polubienie

  4. Właśnie przekonałem się, że hosting z którego korzystam ma problemy techniczne i zdjęcia na nim umieszczone nie będą widoczne do 30 września, apóźniej może się okazać, że wogóle nie będą widoczne, bo PhotoTive polecił je profilaktycznie skopiować.

   Polubienie

 2. Panie Pawle, gratuluję wytrwałości. Najbardziej cenię pana za profesjonalizm( poprawki w modelach-czasami ich potrzebę zrobienia jest chyba tylko Pani wychwycić) i ciekawe opisy ( fajnie Pan wplątuje wątki rodzinne w opisy na blogu). Jak mogę coś podpowiedzieć, aby trochę bardziej wypromować bloga, moja propozycja to założenie strony tzw .,,fanpage” na facebooku. Nie wiem jak Pan to widzi, ale ja widzę co najmniej z 3 plusy: 1-to rozpowszechnienie bloga, bo może z ciekawości przykładowy znajomy znajomego, co polubi taki fanpage wejdzie na bloga z ciekawości i zostanie na lata, 2-jak kupi Pan ciekawy modelik, to zanim pojawi się on na blogu, może Pan wrzucić jedno zdjęcie np. z podpisem dzisiejszy zakup, a opis zostawić sobie na kiedy indziej(na za 2-3 miesiące), 3-to ułatwienie dla czytelników(pojawia się nowy wpis, to w powiadomieniach użytkownicy tego portalu i fani Pańskiego bloga wiedzą, że właśnie trzeba wejść na bloga, bo ja niestety tak mam, że przez cały sierpień co 2 dni wchodziłem na bloga, czekając na nowy wpis). Minus: jest jeden, jest to trochę czasochłonne prowadzenie takiego fanpage(pewnie musiałby Pan skorzystać z pomocy córki, aby go założyć, choć prowadzenie jest naprawdę łatwe), ale ja daję to jako pomysł pod rozważenie. Uzna Pan, że warto, ja się będę cieszył, że udało mi się w jakiś sposób podrzucić fajny pomysł dla Pana. Jak pan uzna, że nie warto, bo jednak np. czas Pana mocno ogranicza, obecna liczba czytelników Panu wystarcza, to też zrozumiem. Pozdrawiam, pana imiennik:)

  Polubienie

  1. Witam
   Dziękuję za to polecenie.
   Już kilka razy myslałem o założeniu konta na facebook (teraz wszyscy tam są) i nawet próbowałem się zarejestrować. Jednak za każdym razem formularz wydał mi się zbyt szczegółowy, co trochę mnie irytowało i dawałem sobie spokój. Do podgladania innych użytkowników (np. córki) wystarcza, że żona się nie wyloguje.
   O fanpagu szczerze mówiąc nie myślałem, bo ledwo starcza mi czasu na zajmowanie się kolekcją i blogiem, ale może to i dobry pomysł. Aczkolwiek nie zalezy mi zbytnio na specjalnym promowaniu bloga, bo czasem są z tego tytiułu również sytuacje kłopotliwe (np. upierdliwe prośby o pomoc czy pytania).
   pozdrawiam

   Polubienie

  1. Witam
   Ja wolę raczej oglądać pojazdy zabytkowe. Jazda nie zawsze jest aż tak przyjemna (hałas i drgania). W nowoczesnych autach komfort jest bardzo wysoki, a do dobrego człowiek się przyszwyczaja.
   pozdrawiam

   Polubienie

 3. Tak sobie przeglądam tego bloga i jestem pod wrażeniem. Cenię takich ludzi jak Pan – ludzi z pasją. Modele są według mnie genialne, chciałbym mieć do tego smykałkę 😉

  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s