249. Kultowe Auta PRL – Łada 2106

Wiem, wiem, a może raczej przypuszczam, że czytelnicy bloga czekają z niecierpliwością na Skody.  Tak, Tak, kupiłem wszystkie trzy, jakie w serii „Kultowe Auta PRL” się w ostatnim czasie ukazały. Jednak modele nie są do końca „dopieszczone”, aby je tu zaprezentować. I tak w modeliku 110R w trakcie poprawek urwał się odbłyśnik w jednej z lamp. Na razie jest przyklejony gumą do żucia, ale myślę o poważnej naprawie. Skoda 1201 właściwie jest gotowa (pokazywałem jej zdjęcie na forum ), ale wciąż zastanawiam się nad poprawką tylnego zderzaka (chcę go podnieść nieco do góry). Kupiona w ubiegłą środę 105S bardzo mi się podoba, ale też wymaga poprawki lamp:

Skoda 105-2symulacja

To zdjęcie to „symulacją” po pierwszej poprawce, ale przed ewentualną właściwą. (Więcej informacji też jest na forum).

Tak jak zasygnalizowałem w dodatku do poprzedniego wpisu, właściwie od początku roku sporo czasu zajmują mi sprawy związane z opieką nad moją 87 letnią mamą. Trapiące ją dolegliwości, częste wizyty u lekarzy, jej pobyt w szpitalu, a także to, że z uwagi na jej stan  trochę mieszkam w domu, trochę u niej,  generalnie prawie nie sprzyja zajmowaniu się modelikami, a także blogiem. Do tej pory jakoś do tej pory udawało mi się troszkę czasu na modele i bloga wygospodarować, ale łatwo nie jest.

Trzy tygodnie temu w serii „Kultowe Auta PRL” ukazał się modelik Łady 2106. Oznaczenia Ład nie wszystkim kojarzą się z odpowiednimi modelami aut, więc wyjaśnię iż samochód był w Polsce bardzo popularny pod koniec lat 70-tych i w odniesieniu do niego używano nazwy „Łada 1500s” (w odróżnieniu do opisywanej tu dobrych kilka lat temu Łady 1500). Modelika z „kultowej serii” nie kupiłem jednak  w kiosku. Łada 2106 czy też 1500s zawsze bardzo mi się podobała, uważałem ją za o wiele ładniejszą i ciekawszą niż modele 1500 (2103) czy późniejsze (2105/2107) i kiedy 8 lat temu ukazały się pierwsze modele z serii „Kultowe Auta PRL” zacząłem „chorować” na jej modelik.go

W listopadzie 2008 roku w opisie kupionego wówczas modelika Łady 1500 napisałem:

„Łada 1500 z serii „Kultowe Auta PRL” ukazała się w środę trzy tygodnie temu. Przez pierwszy tydzień modelik ogladałem, jednak go nie kupiłem.  Doszedłem do wniosku, że może jednak go  kupię i ewentualnie przerobię na Ładę 1500s”,

Do przeróbki nigdy jednak się nie zabrałem i czekałem, aż ukaże się gotowy modelik. Mijały właściwie nie tygodnie, nie miesiące, a lata, jednak modelik Łady 2106 się nie ukazywał. Jakiś czas później, w Rosji ruszyła podobna do polskiej seria „Avtolegendy CCCP” i w niej w końcu kilka lat temu ukazał się WAZ 2106, jako 50 numer tej serii. Nie mogąc się doczekać modelika w polskiej serii, rok temu pojechałem na czerwcową giełdę w gimnazjum przy ul. Conrada i nabyłem Ładę z rosyjskiej serii.

249. Lada 2

Modelik postanowiłem kupić na giełdzie, bo znalezione w Internecie zdjęcia nie dawały pełnego obrazu, a wynikało z nich, że modelik jest wykonany gorzej do starszego o kilka lat modelika Łady 1500 z „kultowej” serii. Miałem też nadzieję, że przy oględzinach „na żywo” autko będzie wyglądało nieco lepiej niż na zdjęciach w Internecie. Pamiętam, że na giełdzie zbytnio się jednak modelikowi nie przyglądałem, bo po pierwsze człowiek jak zobaczy tyle modeli na raz dostaje lekkiego „amoku”, po drugie, prze blister też wszystkiego nie widać, po trzecie cena była sensowna (równe 30 zł), więc cieszyłem się że modelik trafiłem, zapłaciłem i schowałem go do kieszeni.

W domu po wyjęcia z blistra modelik mnie jednak nie zachwycił, a po porównaniu go z pozostałymi Ładami doszedłem do wniosku, że nie był to trafiony zakup. Modelik nie podobał mi się. Niestety moje obawy po przeglądaniu zdjęć w Internecie się potwierdziły. Modelik został wykonany znacznie gorzej nie tylko do starszego o kilka lat modelika łady 1500 z „kultowej” serii, ale i jej młodszej siostry łady 2107 z tej samej serii. Fakt, faktem, że obydwa wymienione tu starsze modele, to naprawdę modele znakomite, więc porównanie z nimi nie wypadło dla świeżego zakupu najlepiej.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Po ustawieniu modelika obok wspomnianych, okazało się że ściana przednia jest w Ładzie 2106, podobnie jak w obu pozostałych, pochylona na dole ku tyłowi, jednak kąt pochylenia jest zbyt mały. Kiedy wszystkie trzy modele ustawi się obok siebie Łady 2103 (1500) oraz 2107 mają podobnie pochyloną ścianę przednią, zaś w ładzie 2106 wygląda ona tak jakby była prawie pionowa. Wygląda to źle i irytującą, zwłaszcza, że Łada 2106 była właściwie autem bliźniaczym ze starszą nieco 2103. Samochody miały identyczne karoserie a różniły się tylko detalami wykończenia takimi jak: atrapa, zderzaki, pas tyłu z innymi lampami tylnymi.  Nieco inne były też zakończenia bocznych listew ozdobnych znajdujące się w narożnikach błotników, same listwy były praktycznie identyczne i umieszczone w obu modelach na tej samej wysokości. Łada 2106 miała pierwotnie oznaczenie 21031 co też wskazuje na to, iż była ona unowocześnioną wersją modelu 2103  (1500).

Ewidentną wadę modelika, postanowiłem jakoś poprawić, jednak robiłem to etapami, a poprawki, a zwłaszcza przymiarki do nich i zastanawianie się, jak przy minimalne ingerencji osiągnąć zamierzony efekt trwały niemal rok.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Zaraz po zakupie, zauważyłem, że przód modelika stoi nieco za wysoko. Obniżyłem więc nieco przednie zawieszenie, licząc na to, że po tym ściana przednia będzie wyglądała na bardziej pochyloną. Poprawka, nie dała zamierzonego efektu, to znaczy pochylenie ściany uległo poprawie, ale w tak małym stopniu, że było to praktycznie niewidoczne. Podniosłem też nieco przedni zderzak do góry, aby ściana była nieco niższa (tak zresztą jest w oryginale auta), ale to też wady nie poprawiło. Zaraz po zakupie, a może jeszcze nawet i przed, doszedłem do wniosku,  że najlepszym wyjściem było by spiłowanie całej ściany przedniej wraz z pasem pod zderzakiem, tak aby uzyskać jej pochylenie dokładnie takie samo jak w modeliku Łady 2103.  Jednak moje złe doświadczenia w dobieraniu odpowiedniego odcienia koloru do późniejszego malowania spiłowanej powierzchni powodowały, że ciągle oglądałem modelik, zastanawiałem się i w końcu odstawiałem go na półkę. Kilka miesięcy temu poprawiłem w modeliku dopasowanie do nadwozia samej atrapy.

Atrapa w modelik siedzi w głębokiej wnęce i postanowiłem osadzić ją tak, aby na dole była jaka najbardziej pochylona ku tyłowi. Spiłowałem nieco tylną część atrapy na dole i powiększyłem otwory, w które wchodzą bole mocujące ją do nadwozia. Atrapa ma w przekroju poprzecznym określony kształt i trudno osiągnąć wiele, ale jednak trochę jej pochylenie udało się poprawić. Po dopasowaniu atrapy modelik znów na kilka miesięcy trafił na półkę, a ja w tym czasie zajmowałem się moimi kolejnymi zdobyczami i przeróbkami zdobytych w marcu i kwietniu modeli „militarnych”.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Jednak prace nad dopasowywanie atrapy nasunęły mi pewien pomysł, który zrealizowałem w ubiegły weekend.

W piątek wieczorem zabrałem się za kolejne poprawki kupionej w ostatnią środę Skody. Poprawiłem nieco koła, ale za poprawki lamp nie zabrałem się. W sobotę, okazało się, że w tygodniu nie wydrukowałem w pracy zdjęć, jakie moja córka, która w tym czasie była na wyjazdowym plenerze w Mielniku nad Bugiem, potrzebuje do szkoły. Musiałem więc pojechać do drukarni przy Placu Bankowym. Pogoda była nierewelacyjna, ale wybrałem się tam na rowerze (z domu to ok 6 km więc nie tak daleko). Wydruk trwał kilka minut, zapłaciłem za niego niecałe 7 złotych więc po załatwieniu sprawy, pognałem przez Plac Piłsudskiego, Most Świętokrzyski z powrotem na Pragę, ale nie do domu, a do Składnicy Harcerskiej – sklepu przy ul Targowej. Byłem przekonany, że w sobotę, sklep jest czynny do 15-tej, więc się spieszyłem. Do sklepu pojechałem po świeży klej modelarski Chematc, jakiego używam od lat do klejenia elementów z plastiku,  bo przy ostatni poprawkach modeli „militarnych” okazało się, że wszystkie kleje jakie mam są już stare, nieco wyschnięte i nie klei się nimi najlepiej.

Do sklepu wpadłem na 10 minut przed 15, kupiłem klej  i już miałem wracać, kiedy zapytałem do której sklep w soboty jest czynny. Okazało się, że nie do 15-tej (jak myślałem), a do 18-tej. Zacząłem się więc po sklepie rozglądać skoro już w nim byłem. Moją uwagę przykuła niewielka składana lupka, a że z mojej starej, kupionej wiele lat temu wypadło szkło, zacząłem się rozglądać za nową. Lupka spodobała mi się bo nie tylko można ją postawić na stole, co umożliwia korzystanie z niej w trakcie prac nad drobnymi elementami, ale ma też podświetlenie. Cena 23 złote można uznać za sensowną. Sprawdziłem ją jeszcze w sklepie oglądając prze z nią jakiś drobny element, który przy sobie miałem i w końcu ją kupiłem.

lupa-turystyczna-skladana-stojaca-71099

Po powrocie do domu okazało się, że lupka nie tylko jest praktyczniejsza od starej, (zwykłej z rączką), ale i daje lepsze powiększenie. Oglądałem przez nią kilka modeli i w moje ręce trafiła też zapomniana już nieco Łada. Jak już pisałem poprawki atrapy podsunęły mi pewien pomysł. Oglądając już wcześniej modelik zauważyłem, że migacze przednie, znajdujące się między atrapą a zderzakiem, w modeliku zamontowano nie na płaszczyźnie pasa przedniego, jak było w samochodzie i modeliku Łady 1500, ale w głębokich na ok. 1 mm prostokątnych pogłębieniach wykonanych w pasie przodu.  Postanowiłem to wykorzystać i spiłować wystające ponad pogłębienia krawędzie błotników przednich tak, aby na dole były równo z pogłębieniami pod migacze, a na górze (w miejscu gdzie atrapa przylega do maski) był „na zero”. W ten sposób postanowiłem „oszukać” nieco pochylenie ściany przedniej i sprawić, że w widoku z boku Kształt błotników przednich będzie wyglądał „mniej więcej ” prawidłowo.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Spiłowanie krawędzi, przy korzystaniu z nowej lupki zajęło mi niezbyt dużo czasu, przy okazji poprawiłem też nieco inny jeszcze model. Na koniec pozostało pomalowanie spiłowanych fragmentów.  Pytałem córki jakich kolorów użyć. Obejrzała modelik i wskazał na żółtą z niewielkim dodatkiem brązowej. Kiedy jednak wyciągnąłem z pudełka dość starą żółta farbę Humbrol nr 69, doszedłem do wniosku, że spróbuję nią pomalować spiłowane fragmenty. Z mojego doświadczenia wynika bowiem , że na tak małych powierzchniach, jak pokazane na zdjęciu powyżej, różnice w odcieniach kolorów są praktycznie niewidoczne.

Kiedy modelik wysechł, zamontowałem w nim atrapę, zderzaki i migacze, które w trakcie piłowania z niego wyjąłem. Pod lupką obejrzałem jeszcze raz otworki pod ośkę przednią, i opuściłem nieco przód o kolejnych kilka dziesiątych milimetra. Na razie zostanie taka jak jest. A czy przeróbka się powiodła, okaże się za kilka dni, kiedy z pudeł wyciągnę pozostałe opisane tu Łady i zrobię „kontrolne” zdjęcie przodów wszystkich trzech. Sam jestem ciekaw jak wyjdzie !  (Na pewno je tu zamieszczę)

 

 DRODZY CZYTELNICY ! 

W czwartek 9  kwietnia, mój blog po raz kolejny został polecony na głównej stronie serwisu Onet.pl

SONY DSC

Polecenie przez Onet wydatnie wpłynęło na „oglądalność” bloga. Pod koniec dnia statystyka wyglądała tak: 

6260-wizyt-na-blogu-3

 

PRAGNĘ SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZEZ OSTATNIE PÓŁ ROKU ODWIEDZILI MOJEGO BLOGA I PRZYCZYNILI SIĘ DO USTANOWIENIA KOLEJNEGO REKORDU! tort 

 

P.S. 30 maja

Ten wpis zacząłem tworzyć w ubiegły weekend, a opublikowałem w poniedziałek, kiedy wydawało mi się, że problemy ze zdrowiem mojej wiekowej mamy są przejściowe. We wtorek rano okazało się jednak, że nie i tego samego dnia pojechałem z nią do chirurga naczyniowego. Ten obejrzał chorą i opuchniętą nogę mamy i od razu wypisał skierowanie do szpitala. Wczoraj tam mamę odwiozłem, tym razem do Międzylesia. Pod koniec opisu Łady obiecałem, że zrobię „kontrolne” zdjęcie modelika. Udało mi się je zrobić dopiero dziś:

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Przeróbka, nad którą myślałem niemal rok, chyba się jednak udała. Kąt pochylenia ściany przedniej łady 2106 nie odbiega zbytnio od tego, jaki mają jej pozostałe „siostry” z mojej kolekcji.

Reklamy

24 myśli w temacie “249. Kultowe Auta PRL – Łada 2106

  1. Dziękuję za miły komentarz.
   Wielkość kolekcji (tutaj jest pokazanych chyba połowa modeli) ma jednak swoje minusy: Zajmuje sporo miejsca!
   pozdrawiam

   Polubienie

  1. Dziękuję za miły komentarz.
   Onet od czasu do czasu wyróżnia bloga „dodatkowo”
   Na stałe promuje bloga stronie blog.pl w zakładce „Znani” w kategorii „hobby”
   pozdrawiam

   Polubienie

  1. Pokazać zbiory zawsze warto, niekoniecznie od razu na blogu. Na forach, czy serwisach hobbystycznych zawsze znajdzie się miejsce dla tych, którzy chcą pokazać swoje zbiory.
   pozdrawiam

   Polubienie

 1. Witam bardzo ciekawe modele tutaj widać. Widzę, że się namęczyłeś, żeby zdobyć taką kolekcję. Naprawdę od dawna oglądam twojego bloga, ponieważ sam lubię różne modele samochodów i, dlatego oglądam twój blog regularnie.

  Polubienie

  1. Dziękuję zatem za kolejną wizytę.
   Blog zrobił się prawie jak gruba książka (prawie 250 wpisów). W starej formule (przed migracją 2 lata temu) była możliwość umieszczania ramek przed wpisami.
   W jednej z nich umieściłem ostrzeżenie:
   „Uwaga! Przejrzenie całej zawartości bloga może zająć kilka godzin!”

   Polubienie

 2. No, no, no 🙂 Gratuluję i publikacji na głównej stronie i rekordu – robi wrażenie. Dobrze, że Onet gdzieś Cię wyłowił, myślę, że masz na tyle fajne hobby, że o blogu powinno się dowiedzieć jak najwięcej osób. Pamiętam Łady ale gdzieś jak przez mgłę 🙂

  Polubienie

  1. Dziękuję!
   To jednak głównie osoby odwiedzające mojego bloga „nakręcają” licznik.
   A Onet na stałe promuje bloga stronie blog.pl w zakładce „Znani” w kategorii „hobby”.
   pozdrawiam

   Polubienie

 3. Kurcze nie mogę się nadziwić, jaka przyjemność i wielka frajda oglądać tego bloga! Ja po prostu kocham stare samochody, te modele są po prostu doskonale wykonane, ze szczególną precyzją i dokładnością, widać na nich szczegóły, co jest bardzo ważne i sprawie, że wprost nie chce się od nich odrywać oczu. Naprawdę świetny blog, więcej takich powinno być! 🙂

  Polubienie

  1. Dziękuję
   Jest kilka innych bardzo dobrych blogów o modelach.
   Ja również je polecam w zakładce „miniauta -inne blogi”.
   Niektóre z nich prezentują nawet lepsze zdjęcia od moich i sam z nich korzystam, zwłaszcza, kiedy na coś ciekawego „poluję”. Jednak mój blog jest znany, bo jest chyba ze wszystkich blogów o modelach najstarszy (we wrześniu skończy już 9 lat).
   pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s