226. Siku 1:43? Kto by pomyślał? – Volkswagen 1303 cabrio

128. Tarpan 1  

Imprezowanie dzieci ma swoje dobre i złe strony. Jak już nie raz tutaj pisałem, moja córka w weekendy dość często imprezuje. Nie inaczej było w weekend ostatni. W piątek była na jednej „osiemnastce”, z której musiałem ją w nocy odebrać, a w sobotę na drugiej. Ta druga, odbywała się nie tak nawet daleko od domu, bo w sąsiedniej dzielnicy, na Zaciszu. Jednak choć do koleżanki, koleżanki z przedszkola, która ową „osiemnastkę” urządzała, nie jest daleko, to dojazd autobusem jest nawet za dnia kłopotliwy, a w nocy prawie niemożliwy. Dlatego w sobotę wieczorem, na stole w kuchni rozłożyłem mój warsztat i zacząłem dłubać przy modelikach, czekając na ewentualny telefon od mojej córki.

I tak najpierw poprawiłem imitacje prowadnic szyb tylnych bocznych w obydwu modelikach BMW E90, później podłubałem (po raz już kolejny) przy kupionym na ostatniej giełdzie Maserati. Później dorobiłem białe obwódki opon w modeliku Czajki i na koniec wziąłem do ręki modelik, który właściwie od jakiegoś czasu jest praktycznie naprawiony, wymagał jednak pewnego „dopieszczenia”. Kiedy zacząłem sprzątać narzędzia, opiłki i inne resztki powstałe w trakcie „prac warsztatowych”, była godzina 3 w nocy. Córka jednak tym razem nie zadzwoniła.

Cóż, nie wyspałem się w ten weekned, a przecież przed świętami w domu zawsze znajdzie się jakieś zajęcie. Tym razem w planach było sprzątanie zagraconego po jesiennym remoncie balkonu. Udało się je zrealizować częściowo, bo córka dotarła do domu około 9 rano i obudziła nas głośno dzwoniąc. Przed południem najprawdopodobniej z powodu siedzenia do późna, już drugą noc z rzędu, czułem się nie najlepiej, później odwiedziła nas moja mama i za porządki na balkonie zabrałem się późnym popołudniem.  Jednak na blogu mogę wreszcie pokazać modelik, który kupiłem blisko 2 lata temu.

Na czerwcowej giełdzie w 2012 roku, w trakcie oglądania stoisk, na jednym z nich w oczy mi się rzucił modelik Volkswagena „garbusa” cabrio. Akurat na giełdzie był przy tym kolega, z którym od lat utrzymuję bliskie stosunki „kolekcjonerskie”, a który za modelikami otwartych wersji aut nie przepada, od razu powiedział: „Paweł zostaw go, jest za mały, a w ogóle po co ci kolejny garbus”. Słowa kolegi nijak mnie tym razem nie przekonały. Choć pomalowany na granatowo modelik, rzeczywiście mógł wydawać się za mały, moje wprawne oko wytrawnego w końcu zbieracza modelików mówiło mi, że choć na podwoziu, żadnego napisu o skali nie ma, mam w ręku modelik w skali 1:43. Cena jaką życzył sobie sprzedający, była niewygórowana, jednak mimo wszystko postanowiłem nie opierać się tylko na pierwszym wrażeniu, ale skalę modelika sprawdzić „na szybko”. Pobiegłem do innego stoiska i przymierzyłem modelik do czerwonego zapakowanego w blister „garbusa” z polskiej serii „Kultowe Auta PRLu”. Przymiarka potwierdziła moje przypuszczenia, wróciłem więc do stoiska i zapłaciłem za modelik całe 10 złotych.

Modelik wyglądał dość dobrze, choć nie był kompletny. Brakowało w nim szyby i prawego reflektora. Poza tym miał kilka drobnych odprysków lakieru. Był jednak dla mnie, jak już wspomniałem wytrawnego skądinąd zbieracza, zupełnym zaskoczeniem. Nie tylko był mi zupełnie nieznany, ale zaskoczeniem było dla mnie przed wszystkim to, że wypuściła go firma Siku, znana od wielu, wielu lat przede wszystkim z produkcji modeli aut, a raczej zabawek w skali 1:55.

Po powrocie do domu, jeszcze zanim zabrałem się za naprawę modelika, zacząłem szukać w Internecie informacji na jego temat. Nie znalazłem ich zbyt wielu. jednak z tego co znalazłem wynikało, że modelik jest w skali 1:43, pochodzi prawdopodobnie z początku lat 90-tych. Wyszedł tylko w dwóch kolorach (biały lub właśnie granatowy), a firma Siku zrobiła w skali 1:43 oprócz „garbusa” cabrio zrobiła jeszcze tylko Mercedesa klasy S (W140). Modelik okazał się więc prawdziwym kolekcjonerskim rarytasem i od razu przystąpiłem do jego naprawy.

Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem było „roznitowanie” podwozia i przeróbka jego mocowania na śrubkę. Po rozłożeniu modelika na części, okazało się, że jego konstrukcja jest niemal taka sama jak innych niemieckich modeli z końca lat 80-tych, takich firm jak Schabak, Schuco, czy Gama, których mam w kolekcji dość sporo. To potwierdziło informacje z Internetu, że modelik musi pochodzić z początku lat 90-tych jednak na rynek wyszedł w roku 1992 lub nieco później, bo ja w trakcie moich pobytów w Niemczech nigdy go tam nie spotkałem.

Kiedy modelik był rozebrany najpierw dorobiłem brakującą szybę, później zabrałem się za dorabianie reflektorów. Oryginalna imitacja prawego reflektora, którą modelik miał do niczego mi się nie przydała, bo była zrobiona z jednego kawałka plastiku, a ja takiego kawałka w moich rupieciach nie znalazłem. Poza tym uznałem iż nawet gdybym znalazł kawałek odpowiedniej wielkości, rzeźbienien oprawy i szybki nożykiem modelarskim będzie zbyt pracochłonne, a efekt niewiadomy. Postanowiłem dorobić obydwie lampy nowe. Najpierw dorobiłem z białego plastiku grubości 0,6mm oprawy, następnie wstawiłem do nich przezroczyste „grzybki” wydłubane z kupionego za 5 zł, na bazarze na Namysłowskiej, zdezelowanego nieco modelika Peugeota 203 (z serii Taksówki Świata). Modelik kupiłem na giełdzie 10 kwietnia, a zdjęcie powyżej zrobiłem 18 kwietnia, oczywiście 2012 roku. O ile dobrze pamiętam, modelik przestał w gablotce jakiś czas, po czym oprawy reflektorów okleiłem z zewnątrz samoprzylepną folią aluminiową, polecaną przez kolegę i wypolerowałem.

W takim stanie modelik stał w gablocie chyba rok. W międzyczasie dorobiłem jeszcze z przezroczystego tworzywa, jakiego używa się do usztywniania kołnierzyków w nowych, fabrycznie zapakowanych koszulach, małe trójkątne szybki w drzwiach (nazywane kiedyś fletnerkami). Nie miałem jednak pomysłu jak wykończyć reflektory wewnątrz. Przez szybki „grzybków” widać było białe tworzywo, z którego zrobiłem oprawy.

W maju 2012 roku córka zachorowała i trafiła do szpitala. Przebywała w nim jakiś czas, ale udało się jej uzyskać zwolnienie na egzaminy wstępne do liceum plastycznego. Córka egzaminy zdała i do szkoły plastycznej się dostała. Jakiś czas temu na giełdzie pojawił się kolekcjoner, który oferował różne upiększone nieco modeliki, głównie z serii „Kultowe Auta PRLu”. Wsród nich była niebieska Nysa N59. Miała bardzo ładnie pomalowane na srebrno ramki wszystkich okien bocznych. Ramki były pomalowane nie tylko równiutko, ale też farba na nich była bardzo ładna, błyszcząca, a nie matowa jak używany prze ze mnie od lat Humbroll nr 11. Malowanie ramek okien pędzelkiem czy wykałaczką zawsze sprawiało mi sporo kłopotów dlatego zapytałem sprzedającego Nysę jak i czym to zrobił. Odpowiedź nieco mnie zaskoczyła. kolekcjoner oznajmił, iż w sklepach dla plastyków są specjalne olejowe, japońskie pisaki ze srebrna farbą i to właśnie takim pisakiem pomalował w Nysie ramki okien. Niestety jak to na giełdzie, człowiek jest zaaferowany i nie zapamiętałem marki owego pisaka.

Na jesieni ubiegłego roku córka potrzebowała do drugiej już klasy liceum plastycznego jakieś materiały. Pojechałem z nią na ulicę Mazowiecką do sklepu dla plastyków i kiedy już córka wybrała teczkę do noszenia rysunków, kilka farb, pędzli i innych rzeczy, przy okazji ja zapytałem o pisak olejowy ze srebrną farbą. Pani pokazała mi go, a że córka ma w sklepie 10% rabatu i pisak kosztował 12 zł, postanowiłem zaryzykować.

Do drobnych poprawek, czy malowania drobnych elementów okazał się bardzo wygodny. Po zakupie pisakiem pomalowałem od razu wewnętrzne powierzchnie dorabianych reflektorów i modelik znów wylądował w gablotce. W ubiegłą sobotę, w czasie dłubania przy modelikach pisak wpadł mi jakoś w ręce i kiedy już zakończyłem prace przy BMW i Czajce, pisak jakoś sam wpadł mi w ręce i nie wiedzieć czemu z gablotki wyjąłem akurat „garbusa” i namalowałem w nim ramki fletnerków. Modelik był właściwie gotowy, można by go jeszcze trochę „dopieścić” jednak tak, był mniej więcej w stanie oryginalnym, a ma przecież z całą pewnością ponad 20 lat.

Tak myślałem do wczoraj. Wieczorem po zakończeniu przedświątecznej bieganiny, sprzątaniu, zakupach i załatwianiu innych spraw, usiadłem dla relaksu w „warsztacie” i jeszcze trochę „garbusa” podrasowałem.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Po pierwszych doświadczeniach z pisakiem malującym srebrną farbą myślałem, że nowa farba, choć bardziej błyszcząca i lepiej udająca chrom niż używany zazwyczaj Humbrol 11(z puszki) jest znacznie mniej trwała i łatwo się ściera. Rzeczywistość okazała się inna. Sądziłem, że pomalowane tydzień wcześniej ramki zetrę ze śliskiego w końcu plastiku jednym ruchem nasączonej w spirytusie szmatki, albo i samym nie uzbrojonym w nic palcem. Jednak maleńkie paseczki okazały się nad wyraz trwałe i trzeba je było zeskrobywać paznokciem, bo nasączoną spirytusem zapałką nie dawały się usunąć. Kiedy to się wreszcie udało, pomalowałem je jeszcze raz, trochę dokładniej niż poprzednio.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Później nakleiłem jeszcze wycięte z samoprzylepnej naklejki czarne paski na zderzaki. Następnie na tylną tablicę rejestracyjną napuściłem kropelkę rozcieńczonej białej farby. Z przodu, na razie jest pusta biała naklejka imitująca tablicę, bo niestety w domu nie mam drukarki. Na koniec pomalowałem jeszcze migacze przednie na pomarańczowo, używając do tego celu wykałaczki.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Wreszcie, niemal po dwóch latach napraw i poprawek modelik jest gotowy. Udało się go naprawić tak, że po otwarciu, pokrywa bagażnika nie opada, co jest zmorą starych modeli innych niemieckich firm.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Modelik Volkswagena 1303 cabrio, zabawkarskiej firmy Siku, z całą pewnością jest godny uwagi. Ciekawie uzupełnia moją mini kolekcję „garbusów”, którą pokazałem na tym blogu zaledwie miesiąc przed jego zakupem.

pozdrawiam

6 myśli w temacie “226. Siku 1:43? Kto by pomyślał? – Volkswagen 1303 cabrio

 1. Widzę, że nawet przy świątecznej kartce małe auto. To się nazywa pasja! Ale zazdroszczę precyzji i cierpliwości, bo dorabianie szyb w modelu z pewnością nie jest łatwe.
  Pozdrawiam świątecznie 🙂

  Polubienie

  1. Witaj Anno
   Rzeczywiście dorabianie przedniej „giętej” szyby nie jest ani łatwe, ani specjanie przyjemne. Efekt zawsze jest trochę niewiadomy, ale cóż, jak się chce mieć coś oryginalnego za „grosze” trzeba temu poświęcić trochę czasu. A cierpliwość zawsze popłaca.
   pozdrawiam

   Polubienie

  1. Tak, ten garbus był dość popularny nawet jako kabriolet.
   Dlatego zawsze chciałem mieć jego modelik, choć nie zawsze chętnie widzę w kolekcji modele kabrioletów.
   pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s