208. Pracowite wakacje i Nysa N61 Tropic

Od kilku dobrych miesięcy mam wrażenie, że „czas mnie wyprzedza” tak jak na autostradzie jakiś dobry szybki samochód. Ciągle mi go brakuje. Od momentu kiedy pod koniec marca z naszego zespołu w pracy nagle odszedł jeden  z kolegów, jego obowiązki zostały podzielone na trzy pozostałe osoby. Pracy jest więc dużo i do domu wracam po prostu dość zmęczony. Poza tym ciągła codzienna bieganina, załatwianie różnych drobnych i grubszych spraw powoduje, że moje zainteresowanie modelami w ostatnim okresie ograniczyło się właściwie do przeglądania ostatnich ofert na Allegro i to też nie codziennie. Nie miałem też czasu zaglądać na fora czy pisać bloga.

W wakacje sytuacja też się nie zmieniła. W tym roku w związku z perturbacjami personalnymi, w pracy musieliśmy dość wcześnie zaplanować urlopy. (Już pod koniec kwietnia). Mój urlop przypadł w okresie przełomu lipca i sierpnia. Niestety nigdzie nie wyjechałem. Moja siedemnastoletnia już córka też miała wakacje, ale ponieważ od początku oświadczyła, że nie chce ich spędzić z nami, wykupiliśmy jej wyjazd na obóz do Bułgarii. To trochę kosztowało, więc domowy i tak ostatnio dość napięty budżet został nadwyrężony. Nie miałem też pomysłu na jakiś kilkudniowy tani wyjazd w Polskę, bo skoro córka nie chce już jeździć z nami, to dlaczego ja miałbym ją ze sobą zabierać np. na kilka dni na Mazury. I tak doszedłem do wniosku, że letni urlop (podobnie jak w ubiegłym roku) spędzę w domu. W ubiegłym roku w lipcu też miałem dwutygodniowy urlop, w trakcie którego odbyłem dwie wycieczki poza Warszawę, a resztę czasu spędziłem na balkonie szlifując i malując drzwi do pokoi, ubikacji i łazienki. Na właściwe wakacje w ciągu ostatnich dwóch lat udało się zresztą pojechać, co prawda na krótko i na jesieni, ale za to dość daleko (dwa lata temu na Kretę, a w ubiegłym roku na Fuertaventurę). Dlatego i tego lata doszedłem do wniosku, że nic się nie stanie jeśli tegoroczny urlop obejdzie się bez wyjazdu. Nie znaczy to jednak, że spałem do dwunastej, potem łaziłem sobie trochę po mieszkaniu, a po obiedzie jeździłem na glinianki do Zielonki.

Jeszcze w lipcu tuż przed urlopem spędziłem kilka owocnych wieczorów w moim „warstacie” i jakby „jednym ciągiem” naprawiłem kilka rozgrzebanych modeli. Na pierwszy ogień poszedł GAZ 69A. Tak jak pisałem na blogu miałem zamiar pociąć plandekę i zmienić nieco jej kształt i plandekę pociąłem. Nieco inaczej niż pierwotnie planowałem, zmieniłem jej kształt i przeróbka jest prawie gotowa (modelik wymaga jednak dopieszczenia) . Następnie dokończyłem naprawę kupionego okazyjnie w ubiegłym roku na Allegro Fiata 124 Spider firmy Vitesse. Na koniec chyba wróciłem do naprawy modelika, o której swego czasu na blogu pisałem, a którą przerwałem z powodu „pierwszego etapu remontu kuchni”. Do pokazanej wtedy dorobionej klapy dorobiłem tablicę rejestracyjną, znalazłem też dorobione wówczas zawiasy i zrealizowałem pierwotny pomysł zrobienia otwieranej klapy na zawiasach.

Modelik wymaga już tylko pomalowania klapy. Ale i tym razem dalsze poprawki Fiata 600 przerwałem. Powód jest dokładnie ten sam co dwa lata temu.

Już właściwie drugiego dnia urlopu (po weekendzie i leniwym gorącym poniedziałku) przystąpiłem do „drugiego etapu remontu kuchni”. Najpierw skuwałem tynk (wraz ze starą tapetą), później przerobiłem całkowicie instalację elektryczną na ścianie kuchennej, a na koniec układałem glazurę w miejscu gdzie była stara tapeta.

Cóż nie znaczy to jednak , że na początku sierpnia (w czasie kiedy w Warszawie panowały afrykańskie upały nic a nic nie wypocząłem.

Rano ok godziny 9tej zabierałem się za robotę bo rano temperatury były całkiem znośne. Ok 15-tej jedliśmy z żoną obiad. (Kuchnia nawet w trakcie remontu pracowała i coś tam można było upichcić (kuchenka była cały czas podłączona do sieci gazowej, w kuchni zamontowałem stary (poprzedni) zlewozmywak z baterią, którego przezornie nie wyrzuciłem, w kuchni stała też lodówka i stół. Pozostałe meble stały w pokoju.) Po obiedzie , kiedy już byłem nieco zmęczony, a temperatura na zewnątrz dochodziła do 30 stopni, wsiadaliśmy z żoną w samochód i jechaliśmy na oddalone ode mnie o 12 km glinianki w Zielonce.

Tam spędzaliśmy mniej więcej 2 godziny pływając i leżac na trawie, a około 19-tej wracaliśmy do Warszawy.

Wieczorami znów przebierałem się w „łachy budowlańca” i mniej więcej do 24-tej dalej wykonywałem różne prace remontowe.

Do końca urlopu udało mi się położyć glazurę, ale potem trzeba ją było zafugować, zamontować nowe gniazdka i podłączyć je. Kiedy w połowie sierpnia (już po urlopie) ściana kuchenna była gotowa, domownicy i moja mama (która w trakcie remontu złożyła nam kilka niezapowiadanych wizyt) orzekli, że całą kuchnię trzeba koniecznie odnowić, bo tak jak jest efekt mojej pracy będzie mało widoczny. I tak remont przeciągnął się do początku września, bo kuchnię odnawiałem po powrotach z pracy. Na dodatek po zdemontowaniu z przeciwległej ściany starego paska boazerii okazało się, że w ścianie pozostało po niej kilkanaście dziur, które przed malowaniem trzeba było zatynkować.

Na początku września, ja i inni domownicy mieli już serdecznie dość ciągnącego się tygodniami remontu i chociaż część mebli wciąż stała w dużym pokoju, postanowiliśmy wyjechać na wakacje. Poszukiwania jakiejś niedrogiej oferty w „ciepłych krajach” przeciągały się i nie dawały rezultatu, aż po kilku dniach córka, po kolejnej naradzie powiedziała: „A może byśmy tak za rok pojechali w góry”.

Pomyślałem sobie: Dlaczego właściwie za rok, a nie już teraz? W czwartek żona zaczęła gorączkowo szukać w Internecie jakiegoś lokum. Były dwie opcje: Karpacz, albo Krynica. W piątek 6 września wypisałem w pracy wniosek o tydzień urlopu, na koniec dnia wykonałem kilka telefonów i w niedzielę 8 września zamiast na giełdę modelarską, wyruszyłem do miłego pensjonatu Orlik w Krynicy Zdrój.

W czasie ostatnich trzech miesięcy nie miałem więc zupełnie głowy ani do bloga, ani do modelików. Nie znaczy to, że kolekcja się nie powiększyła. Z serii „Kultowe auta PRL” kupiłem Robura, P70 i Multicara M25. Nieco wcześniej kupiłem też Nysę N61. Początkowo nie miałem zamiaru tego robić, bo po co mi kolejna, piąta już w kolekcji Nysa. Jednak przy okazji zakupu Stara20, po kolejnym oglądaniu w”kultowym” kiosku ostatniego, nie kupionego przez nikogo modelika, spodobał on mi się, choć wcześniej kilka razy odkładałem go na półkę.

Przy pierwszym oglądaniu, kiedy modelik się ukazał, jakoś nie zrobił na mnie najlepszego wrażenia. Może to zależy od egzemplarza, ale nie spodobała mi się dość prymitywnie wykonana osłona przeciwsłoneczna nad przednią szybą.

Przy powtórnym oglądaniu, w „kultowym” kiosku, w dziennym świetle jakoś ogólne wrażenie wypadło pozytywnie i modelik kupiłem.

Koła w Nysie są nieco za duże, ale na razie nie mam już ani kółek, ani oponek, aby przerobić modelik tak jak swego czasu Nysę N59 czy Żuka A03, zostawiłem więc modelik w spokoju.


Skoro już jestem przy „kultowym” temacie, to przytoczę tu moją opinię na temat ostatniej aktualizacji strony „Kultowe Auta PRLu”. Opinię tę próbowałem zamieścic na forum. Niestety mój wpis okazał się chyba za długi i gdy kliknąłem klawisz „wyślij”, wylogowało mnie. Wpis dla forum jakimś cudem udało mi się odzyskać, więc szybko wkleiłem go do bloga (aby czasem całkiem nie zniknął). Askoro już go tu wkleiłem, to niech już tak zostanie:

Witam

Cieszy mnie kolejna oficjalna już aktualizacja na stronie KaP. Może z braku czasu, w toczącej się tu dyskusji nie do końca jestem na bieżąco, ale postaram się do ostatniej aktualizacji trochę ustosunkować. Zacznę od modelika, który ukaże się już w najbliższą środę:

– nr 133 – Renault 16 – Polecam miłośnikom historii motoryzacji zdecydowanie, choć sam go nie kupię. W 2005 roku nabyłem model Minichamps, który co prawda ma niezbyt efektowny kolor, ale ma jedną zaletę. Samochód Renault 16 miał z uwagi na konstrukcje zawieszenia inny rozstaw osi z lewej i z prawej strony nadwozia. Modelik Minichampsa też tak ma. (zawieszenie tylne ma dwie równoległe ośki) Radzę przy zakupie zwrócić uwagę jak zrobiło to IXO. Nawet jeśli w modeliku KAP z tyłu jest jedna zwykła ośka modelik raczej jest wart uwagi.
– nr 134 – ZAZ 965 – Zastanawiam się . Modelik jest z całą pewnością ciekawym uzupełnieniem serii dotychczas wydanych Zaporożców. ma tylko jedną wadę. W PRL był praktycznie niespotykany chyba, że przyjechał nim ktoś z za wschodniej granicy lub z NRD. Samochód nie był do Polski importowany.
– nr 135 – Opel Kadett B – jeśli będzie ładnie wykonany kupię zdecydowanie, bo właśnie taką ubogą wersję pamiętam z lat 70-tych z naszych ulic.
– nr 136 – Opel Rekord C -Coupe. Nie wiem dlaczego rekord c kojarzy mi się z wersją coupe i taką chętnie bym w kolekcji widział. Jednak modleik sobie raczej odpuszczę bo mam już od wielu lat model Minichampsa w wersji commodore (co prawda sedan, ale też 2 drzwiowy) i nie chcę niejako dublować posiadanych już modeli.
– nr 137 – Lublin 51 bardzo mnie cieszy i kupię go zdecydowanie. Nie dorobiłem się do tej pory GAZa 51, więc modelik mnie cieszy. Z tego co pamietam z lat 60-tych „rasowy” Lublin różnił się od niego kabiną (była drewniana, w tylnej części kanciasta) i po tym odróżniałem Lubliny od GAZów, które też jeździły w tamtym czasie. Lublin z serii KAP wyglada na modelik auta z blaszaną tłoczoną i obłą kabiną. Jak podaje Wikipedia:
„Lublin-51 wyposażany był w klasyczną kabinę z wysuniętym silnikiem. Wykonany z drewna szkielet kabiny, pokryty został wodoodporną sklejką. Poszycie boczne oraz maska silnika i błotniki wykonane zostały z blachy stalowej, natomiast dach pokryty został dermatoidem.”
Czy Lubliny miały dwa rodzaje kabin (drewnianą i później stalowa) nie wiem. Może to ktoś wyjaśni, ale mi Lublin właśnie kojarzy się z kabiną drewnianą o innym nieco kształcie (niż modelik KAP0. Mam nadzieję, że tak jak wprzypadku Robura czy Multikara dostaniemy bardzo dobry model, który jest kopią modelika z innej zagranicznej serii, a cóż, że to raczej nie Lublin a GAZ, w końcu to właściwie ten sam samochód i w tak małej skali różnicę będą widoczne tylko dla znawców.
– nr 138 Seat 850 D. Samochód rzeczywiście pamiętam gdzieś z połowy lat 70-tych. Przeważnie był w kolorze zielonym. Od często spotykanego Fiata 850 można go było odróżnić po trójkątnym czarnym, małym plastikowym wywietrzniku na słupku C (za tyną szybą), którego oryginalny włoski Fiat 850 nie miał. Pozycja niewątpliwie ciekawa dla kogoś kto nie ma modelika 850-tki. Ja modelik 850-tki od dawna mam i też nie będę go dublował.

pozdrawiam

4 myśli w temacie “208. Pracowite wakacje i Nysa N61 Tropic

  1. Witaj Artemisie, chciałbym dodać, że mam na działce prawdziwego Lublina 51,
    z lat 60-tych, bez papierów, przyholowałem go od kuzyna w 1992 roku.
    Jego kabina jest cała blaszana, i jest to bez wątpienia Lublin 51.
    Pozdrawiam

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s