196. Ubiegłoroczne zdobycze (2012)

No i w końcu udało się opublikować najważniejszy i chyba najbardziej oczekiwany wpis w roku. Już po raz siódmy zaprezentować na blogu wszystkie, zdobyte w minionym roku modeliki.  Poprzednie moje coroczne podsumowania można zobaczyć tu: 2011 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

Rok 2012 był dla mnie i mojej rodziny rokiem trudnym. Dlatego podobnie jak w roku 2011, inaczej jednak niż latach w poprzednich, nie wszystkie modele jakie w ubiegłym roku kupiłem udało mi się na tym blogu zaprezentować.

Rok nie zaczął się najlepiej. W połowie stycznia mojemu ojcu wszczepiono rozrusznik. Jednak już tydzień później ojciec znów źle się poczuł i pogotowie zabrało go do szpitala. Starałem się go prawie codziennie odwiedzać. Po trzech tygodniach pobytu w szpitalu, nad ranem 14 lutego w „walentynki” ojciec mój zmarł. Mama została sama, a że jest już dobrze po osiemdziesiątce muszę ją częściej odwiedzać i co tydzień, przynajmniej raz u niej nocuję.

W długi majowy weekend do szpitala na kilka tygodni trafiła moja córka. Jej choroba też odcisnęła piętno na naszej rodzinie i choć jest już w całkiem dobrej formie, do tej pory jest pod opieką lekarzy i co kilka tygodni musi pojawiać się w klinice.

Z opisanych powyżej względów nie podejmowałem w roku ubiegłym żadnych dużych prac remontowych, ani w mieszkaniu, ani tym bardziej przy modelikach. Jednak nie był to rok zupełnie pod tym względem zmarnowany.

W tym roku w lipcu wziąłem 2 tygodnie urlopu. Nigdzie jednak właściwie nie wyjechałem. Odbyłem kilka krótkich wycieczek, a gdy pogoda się popsuła i resztę urlopu spędzałem głównie na balkonie, gdzie szlifowałem, a później malowałem drzwi od kilku pomieszczeń mojego mieszkania. Ponieważ odnawiałem 4 drzwi, oszlifowanie każdych z dwu stron zabrało trochę czasu, malowanie też więc robiłem to „na raty”. Ostatni raz malowałem drzwi od łazienki „poprawkowo” po raz drugi jeszcze w drugiej połowie października.

Zanim jednak drzwi pomalowałem, jeszcze chyba w kwietniu lub w maju postanowiłem je zmodernizować i wstawić do nich drewniane ramki – kratki. W maju, kiedy córka się rozchorowała, malowałem owe ramki w wolnych chwilach na balkonie. (ramek było 6). Później robiłem dość trudną operację wymontowania obsadzonych na kit dużych szyb w drzwiach do pokoju córki i gościnnego. Operacja się udała i nie dość, że zaoszczędziłem parę groszy, to drzwi z nowymi ramkami i starymi, szklanymi szybami wyglądają lepiej ni te, w których wymieniłem szyby na nowe, z tworzywa.

Cała zabawa z drzwiami zaczęła się zresztą jeszcze w lutym od napraw drzwi po wyważeniach, jakie w ubiegłych latach miały miejsce na skutek ich zatrzaśnięcia. Niejako skutkiem ubocznych tych napraw była jedna z najobszerniejszych „modelikowych” przeróbek ubiegłego roku, odlewanie i dorabianie kół do Żuka A03.

Co się w minionym roku udało?

Jak swego czasu, w trakcie wspólnego koncertu, powiedział lider legendarnego zespołu Earth Wind & Fire do lidera równie legendarnej grupy Chicago „better late than never„, udało się odbyć najdalszą w ciągu wielu ostatnich lat podróż i co prawda dopiero w październiku, ale jednak wyjechać na kilkudniowe, za to całkiem ciekawe i ciepłe wakacje.

A co poza tym ?

Nie tylko dla mnie ale i dla innych kolekcjonerów modeli aut w skali 1:43, rok 2012 był już piątym rokiem z rzędu, który upłynął pod znakiem „Kultowych Aut PRL”. Ja z „kultowego szaleństwa” prawie zupełnie ochłonąłem i z serii kupowałem tylko wybrane modele, takie, które uznałem za naprawdę ciekawe i warte uwagi. Kolekcja wzbogaciła się o kolejne modele popularnych aut z okresu mojego dzieciństwa i młodości. Pojawiło się w niej kilka kolejnych modeli samochodów polskich. Szczególnie cieszą mnie Nysa 522, przyczepka N126 i Polonez MR’87. Kolekcja wzbogaciła się również o kilka modeli aut nie produkowanych co prawda w Polsce, ale w czasach PRL popularnych u nas lub u naszych sąsiadów. Modele te (oprócz Gaza 69A) kupowałem jako uzupełnienie kolekcji, na długo po ich ukazaniu się na rynku. Kupowałem je zresztą okazyjnie po atrakcyjnych cenach (przeważnie na giełdzie).

W ubiegłym też roku kupiłem kilka modeli, które ukazały się w serii „Kultowe Auta PRL”, ale nie są to modele aut z „bloku wschodniego”, a typowe auta „zachodnie”, jakich modele stanowią lwią część mojej kolekcji. To był zresztą kolejny już rok, kiedy kolekcja wracała na swoje pierwotne tory i w ubiegłym roku kupiłem niemal 2 razy więcej modeli aut nie związanych z historią motoryzacji PRL, niż z nią związanych.

Modele te to: Toyota Corolla, Volkswagen Passat i pokazana na kolejnym zdjęciu Simca Aronde. Udało mi się też zdobyć dwa modele, z mojej ”listy poszukiwanych”: NSU Prinz 1000L i Fiata 124 Spider firmy Vitesse, który na liście wciąż figurował, bo kupiony 2 lata temu modelik z serii „Legendarne Samochody”, okazał się niewypałem.  Kupiłem też model, który nie figurował na liście, ale już od dłuższego czasu „za mną chodził”. ISO Grifo, bo o nim mowa, nie cieszy mnie może tak bardzo jak jeszcze kilka lata temu inne zdobycze z ”listy poszukiwanych”, ale cieszy mnie nie mniej niż bardzo długo poszukiwany NSU. Pozostałe nabytki to mniej lub bardziej istotne uzupełnienia kolekcji, a w kilku przypadkach modele kupiłem bo po prostu była to nie zwyczajna, ale naprawdę spora ”okazja”.

Pod sam koniec serii „Legendarne Samochody”, która już od połowy ubiegłego roku się nie ukazuje, pojawiły się w niej modele ciekawe, o dość dobrej jakości i kilka z nich kupiłem. Dzięki temu, w kolekcji przybyło kilka kolejnych modeli aut przedwojennych. Na Allegro kupiłem też okazyjnie Citroena 15 CV firmy Solido, do którego przymierzałem się od (jeśli nie pomnę) 25 lat . Na czerwcowej giełdzie, po całe 10 zł, kupiłem 2 uszkodzone modele: ZISa 101A, którego do tej pory nie naprawiłem i granatowego Volkswagena 1303 Cabrio. Zakup tego ostatniego, kolega, z którym często konsultuję zakupy, (a który wtedy właśnie  na giełdzie się pojawił) serdecznie mi odradzał. Modelik „na oko” wydawał się za mały. Wbrew radom kolegi modelik kupiłem i praktycznie go już naprawiłem. Dorobiłem brakującą szybę przednią i reflektory. Nie pokazałem go na blogu, bo pierwotnie miałem go zamiar przemalować. Modelik nie tylko jest w skali i za mały nie jest, ale okazał się prawdziwym rarytasem. Jest to jeden z bodajże dwóch modeli w skali 1:43, jakie 20 lat temu wypuściła na rynek, wyspecjalizowana w produkcji bardzo ładnych zabawek, niemiecka firma Siku !

W porównaniu do kilku poprzednich lat zakupy modelików były nieco skromniejsze i były mniej więcej na poziomie z roku 2006. Wydatki na modeliki były na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym. Na modeliki wydałem tylko 40 zł więcej niż w roku 2011, jednak kupiłem również o 3 modele więcej. Kolekcja jest naprawdę duża i każdy zakup musiał być dokładnie przemyślany.

Co się ubiegłym roku nie udało?

Mimo ponawiania prób i podchodów na Allegro, nie udało się w mijającym roku kupić więcej niż 2 modele z mojej ”listy poszukiwanych”. Nie udało się też zakończyć ciągnących się już latami przeróbek i napraw modeli „rozgrzebanych” Nie będę ich tu jednak wymieniał, bo ich nazwy powtarzają się niemal w każdym corocznym podsumowaniu.

Kolekcji i blogowi poświęcałem zdecydowanie mniej czasu niż w latach poprzednich i niestety nie udało mi się też, regularnie opisywać moich nowych zdobyczy. Właściwie opisałem tylko połowę nowo nabywanych modeli i na blogu znów powstały zaległości. Mam jednak cichą nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się je przynajmniej w jakiejś części nadrobić.

pozdrawiam

 

P.S.

ZAPRASZAM DO KOMENTOWANIA

Nie wiem dlaczego jedne komentarze widać od razu, a inne wymagają zatwierdzenia po zalogowaniu się do bloga. Dla mnie to też jest kłopot.

Jeśli dodałeś komentarz, z go nie widać nie przejmuj się! Jak tylko go znajdę, zatwierdzę i będzie widoczny


Reklamy

9 myśli w temacie “196. Ubiegłoroczne zdobycze (2012)

 1. Dziękuję serdecznie za życzenia.
  Rok już zaczął się dość ciekawie . Oprócz Poloneza kupiłem dość okazyjnie 2 fajne modele Hondy. Simson Duo zapowiadał się świetnie, ale niestety wymaga naprawdę dużej przeróbki. Obserwuję Allegro i może coś ciekawego tam „ustrzelę” Jednak już jest coraz mniej modeli, które chciałbym kupić. Większość modeli aut o których kiedyś marzyłem już właściwie mam. Teraz już tylko uzupełniam w kolekcji pewne luki.
  pozdrawiam

  Polubienie

 2. Witam
  Na serwerze Dea pokazano już zdjęcie nowego nr spec.:

  Moim zdaniem bardzo fajny modelik jednak psują go koła(można przeszczepić) i brak paska na masce.
  Dziwne że na motoshowminiaturze jeszcze nic im o tym nie wiadomo!

  Polubienie

  1. Witam
   Ubiegłoroczne zdobycze to naprawdę maleńka część kolekcji. 20 modeli z ponad 700. Ostatni raz miałem możliwość oglądać całą moją kolekcję, rozłożoną na stole ponad 20 lat temu. (chyba w 1992 roku kiedy w kolekcji było około 140 modeli). Później już nie miałem takiej okazji. Teraz byłoby to już zupełnie niemożliwe.
   pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s