154. FSO – smutny koniec historii (cz.2)

MOJA PRZYGODA Z FSO

Moja przygoda z fabryką, bo tak przeważnie określali FSO jej pracownicy zaczęła się dawno, dawno temu. Zanim zacząłem w niej pracować, jeszcze w trakcie studiów odbywałem w niej dwa razy miesięczne praktyki wakacyjne (było to o ile dobrze pamiętam po drugim i trzecim roku). Za pierwszym razem pracowałem na taśmie montażowej Fiata 125p, za drugim razem trafiłem na „dołek” gdzie „przygotowywano” samochody na specjalne zamówienia różnych ważnych wówczas klientów.

154. FSO 2

W trakcie studiów miałem sporo szczęścia, ale także przy wyborze specjalizacji kierowałem się „głosem serca”. Po trzecim roku cały rocznik wybierał sobie specjalizację i od czwartego roku studia były już ukierunkowane na określoną specjalność. Za namową kolegów i przyjaciół z którymi tworzyliśmy „paczkę”, najpierw zapisałem się na kierunek  związany z napędami hydraulicznymi, bo ten kierunek wybrali moi najbliżsi koledzy. Jednak zaledwie po dwóch lub trzech dniach doszedłem do wniosku, że koledzy kolegami, ale właściwie dlaczego mam studiować coś, co mnie zupełnie nie interesuje. Od zawsze tym co mnie w samochodach najbardziej fascynowało była nie mechanika, ale nadwozia, a że zaledwie 3 lata wcześniej na moim wydziale taka specjalność powstała, opuściłem dobrych kolegów i szybciutko przeniosłem się na specjalność budowa nadwozi samochodowych. Zespołem Nadwozi na Wydziale SiMR Politechniki Warszawskiej kierował wówczas dr inż. Janusz Pawłowski. Jak na czasy PRL był to bardzo ciekawy człowiek, a przy tym bardzo pozytywnie nastawiony do młodych ludzi. W latach pięćdziesiątych pracował w BKPMot, był także głównym konstruktorem pierwszego polskiego autobusu z bezramowym  nadwoziem kratownicowym – San H01. Później związany był z FSO, Instytutem Wzornictwa Przemysłowego, Politechniką Łódzką i Warszawską, a w latach siedemdziesiątych miał już szerokie kontakty zagraniczne, zwłaszcza w Anglii gdzie przez jakiś czas pracował i dokąd przez długie lata wyjeżdżał na miesiąc i prowadził wykłady.

Janusz Pawłowski “Siódemka” – żołnierz baonu PARASOL podczas strzelania ze Stena

W Zakładzie Nadwozi panowała miła, a przede wszystkim przyjazna studentom atmosfera. Zajęcia były różnorodne i bardzo ciekawe. (Np. z rysunku przestrzennego i kompozycji prowadzone przez adiunkta z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej ). Nasz promotor dr Pawłowski nie traktował nas jak leniwych i zainteresowanych głównie dyskotekami smarkaczy, ale jako przyszłych poważnych inżynierów. W trakcie jednej z dyskusji nad postępami pracy dyplomowej, którą wykonywaliśmy zespołowo (tak jak odbywa się to w prawdziwych biurach konstrukcyjnych), spotkanie rozpoczęło się od lampki koniaku, co w relacjach promotor -student było na uczelniach PRL rzeczą raczej niespotykaną.

154. FSO 4

W 1981 roku obroniłem pracę magisterską i po wakacjach zacząłem rozglądać się za pracą. Ponieważ dr Pawłowski utrzymywał dobre kontakty ze swoimi absolwentami również po zakończeniu studiów, o pomoc zwróciłem się do niego. Do dziś pamiętam rozmowę i jego słowa co mógłbym robić dalej: „Może pan oczywiście pójść do pracy do Polmozbytu, no ale tam, to się pan tylko kraść nauczy”. Ponieważ chciałem rozpocząć pracę w wyuczonym zawodzie, dr Pawłowski polecił mnie swojemu dobremu koledze czasów Powstania  Warszawskiego – inż. Ziemkiewiczowi z FSO, a że rasowy „nadwoziarz” zanim zacznie pracę przy ich konstrukcji powinien zdobyć praktykę z zakresu technologii, na jesieni 1981 wylądowałem w Biurze Konstrukcji Tłoczników w Dziale Głównego Technologa żerańskiej FSO. Zanim podjąłem jednak pracę jako konstruktor oprzyrządowania do produkcji nadwozi, odbyłem 3 miesięczny staż w różnych zakładach fabryki: w ośrodku badawczo rozwojowym, na narzędziowni, na spawalni, na tłoczni, na montażu i dość dobrze poznałem fabrykę.

154. FSO 5

Okres „pierwszej Solidarności”, na który przypadł początek mojej zawodowej kariery, był to dość burzliwy okres w historii Polski i dość dużo osób wyjeżdżał wtedy na zachód, przeważnie za pracą. Niektórzy z nich nawiązywali ciekawe i owocne kontakty z firmami zagranicznymi i pośrednio pomagali zdobyć praktykę zagraniczną innym kolegom. Dokładnie tak było w przypadku grupy inżynierów zajmujących się konstrukcją nadwozi samochodowych. Jeden z absolwentów dr Pawłowskiego nawiązał współpracę z zachodnioniemiecką firmą Rücker, która miała swoje biura we wszystkich niemieckich miastach, w których siedziby miały koncerny samochodowe i wykonywała na rzecz tychże koncernów zlecone przez nie prace konstrukcyjne. Firma poszukiwała inżynierów zwłaszcza o specjalności nadwoziowej.

Pierwsze rozmowy w sprawie wyjazdu do Niemiec rozpoczęły się w Zakładzie Nadwozi PW już latem 1982 roku. Dr Pawłowski nam młodym inżynierom zalecał odbycie praktyki zagranicznej i aktywnie w tym pomagał. Do RFN wyjeżdżali jego kolejni absolwenci (przeważnie związani z FSO lub Przemysłowym Instytutem Motoryzacji) i ściągali kolejnych kolegów. Wyjazdy zostały zalegalizowane i sformalizowane – odbywały się przez Centralę Handlu Zagranicznego Metronex.

W tym okresie cały czas pracowałem w FSO jako konstruktor tłoczników, „trzymałem jednak rękę na pulsie”. Bywałem na spotkaniach z przedstawicielami firmy Rücker, utrzymywałem kontakt z centralą Metronex i w październiku 1985 roku wyjechałem do RFN na miesięczny okres próbny. Dzięki umiejętnościom i praktyce nabytej w trakcie czterech lat pracy w FSO, zaliczyłem pomyślnie okres próbny, w FSO otrzymałem urlop bezpłatny i w grudniu 1985 roku rozpocząłem pracę konstruktora w oddziale firmy Rücker w mieście Troisdorf koło Kolonii. W Niemczech pracowałem do końca 1988 roku i na początku 1989 roku wróciłem do pracy w FSO.

154. FSO 6

Mimo trzyletniej ciekawej i różnorodnej praktyki zagranicznej, dobrej znajomości obcego języka wylądowałem przy tej samej desce kreślarskiej, przy której zaczynałem pracę w 1981 roku. Skonstruowałem kilka ciekawych i jeden dość trudny tłocznik do Poloneza Caro, zetknąłem się też z radziecką dokumentacją do Zaporożca (o czym zresztą na tym blogu pisałem). Sprawa wyjazdów do pracy w RFN, wraz ze zmianą ustroju, jaka się w owym czasie w Polsce odbywała, nie umarła jednak śmiercią naturalną, a kontrakty były dalej kontynuowane, ż tą różnicą, że o ile w połowie lat osiemdziesiątych to ja musiałem się starać aby do RFN wyjechać, o tyle pod koniec 1989 rok, gdy tylko wyraziłem ewentualną chęć ponownego wyjazdu, inni (koledzy związani z Rückerem i Metronexem) postarali się abym do pracy w RFN wyjechał. W połowie lutego 1990 roku formalnie przeniosłem się z Działu Głównego Technologa do Ośrodka Badawczo Rozwojowego Samochodów Osobowych (FSO), gdzie nie pracowałem ani dnia, bo od razu zostałem oddelegowany do pracy za granicą. Zaś kilka dni jakie pozostały mi do wyjazdu przepracowałem jeszcze na poprzednim stanowisku pracy, kończąc rozpoczęte wcześniej zadania. I tak 20 lutego przy ładnej słonecznej pogodzie mknąłem już moim czerwonym Fordem Escortem do Troisdorfu.

Tym razem z FSO nie otrzymałem urlopu bezpłatnego, a byłem przez OBR oficjalnie oddelegowany do pracy za granicą, co skutkowało tym, iż z początkiem roku 1992, kiedy w fabryce zmieniła się nieco polityka wobec prac badawczo rozwojowych, chcąc kontynuować pracę w Niemczech ja i kilku kolegów w podobnej sytuacji zmuszeni zostaliśmy do zwolnienia się z FSO, pomimo, że fabryka z tytułu naszego zatrudnienia za granicą otrzymywała nie taki znowu mały odpis dewizowy w twardej walucie jaką była niemiecka marka. Tego samego roku, w maju przy przedłużaniu kolejnego pozwolenia na pracę w RFN, jakiś urzędnik w Düsseldorfie dopatrzył się, że w RFN pracowałem łącznie ponad 5 lat i nie przedłużył mi już pozwolenia na dalszą pracę. Z końcem maja zmuszony zostałem więc do powrotu do Polski.

Po powrocie, po ponad dwóch latach spędzonych za granicą, zrobiłem sobie najpierw dłuższy 3 miesięczny urlop, później zarejestrowałem się  jako bezrobotny i szukałem pracy. Nie bardzo chciałem wracać do FSO bo z podwarszawskiego Piastowa, gdzie wylądowałem z powrotem po pewnych niezbyt szczęśliwych perypetiach w życiu osobistym i kupiłem małe mieszkanie, miałem dość daleko. Jednak po kilkumiesięcznych praktycznie bezowocnych poszukiwaniach nowej pracy zadzwoniłem do FSO. Koledzy z biura tłoczników powitali mój powrót z zadowoleniem (bo każdy kto coś potrafi, zawsze się przyda) i w połowie listopada 1992 roku,  po raz trzeci wylądowałem przy znajomej, tej samej desce kreślarskiej, znów w charakterze konstruktora tłoczników. Formalności załatwili koledzy, moje zwolnienie się z fabryki w styczniu poszło w niepamięć. Przywrócono mi nawet stary bardzo charakterystyczny nr identyfikacyjny pracownika z 1981 roku: 86666. Dla mnie rozpoczął się chyba najciekawszy okres pracy w fabryce i jeden z ciekawszych w moim życiu, w ogóle.

154. FSO 7

W biurze jako konstruktor pracowałem rok. Na jesieni 1993 roku w fabryce odbywały się wybory do Rady Pracowniczej Przedsiębiorstwa Państwowego Fabryka Samochodów Osobowych. Wystartowałem w tych wyborach. Najpierw wszedłem do Rady Pracowniczej FSO jako przedstawiciel Działu Przygotowania Produkcji, a na pierwszym posiedzeniu Rady zostałem również wybrany do jej Prezydium i już jako wiceprzewodniczący RPP FSO zostałem na 2 lata oddelegowany do pracy w dyrekcji fabryki. Zmienił się zupełnie nie tylko charakter mojej pracy, ale i mój status w FSO. Poznałem wielu nowych ludzi, miałem na co dzień kontakt z różnymi sprawami dotyczącymi całej fabryki. W Radzie Pracowniczej zajmowałem się też między innymi sprawami przekształceń własnościowych jakie się w FSO odbywały. Kierowałem komisją, która opiniowała i na posiedzeniach rady wyrażała zgodę na podejmowane przez zarząd fabryki działania. Dzięki nowej funkcji miałem możliwość brania udziału w niektórych spotkaniach i turach rozmów jakie toczyły się w owym czasie między FSO i amerykańskim koncernem General Motors. Brałem też udział w kilku spotkaniach poprzedzających przekształcenie FSO w jednoosobową spółkę skarbu państwa, a zaraz potem w  akcyjną Daewoo-FSO. Zwiedziłem niemal wszystkie filie i zakłady terenowe FSO. Byłem w Kożuchowie, Ciechanowie, Elblągu i kilka razy w Ełku. Odbyłem też kilka ciekawych podróży zagranicznych zwłaszcza w 1994 roku: byłem na rozmowach z GM na zamku Wartburg, w USA na 2 tygodniowym szkoleniu z zakresu zarządzania jakością i przy okazji na widokowej platformie południowej wieży World Trade Center, spędziłem też kilka dni w Hong Kongu i 1 dzień w Chinach, dokąd w owym czasie FSO eksportowało Polonezy.

W następnych wyborach do rady też wystartowałem jednak na skutek nie dogadania się między kandydatami z mojego działu nie wszedłem już do kolejnej, ostatniej Rady Pracowniczej w historii FSO. Rada ta działała jednak zaledwie kilka tygodni gdyż po dość szybkim przekształceniu PP FSO w Daewoo-FSO została rozwiązana.

W grudniu 1995 roku (po zakończeniu 2-letniej kadencji w RPP) znów, już po raz czwarty w mojej karierze, wylądowałem z powrotem w biurze konstrukcji tłoczników. Tym razem jednak postawiłem warunek, że nie chcę już pracować przy konstrukcji oprzyrządowania tłocznego, ale w sekcji zajmującej się oprzyrządowaniem spawalniczym i montażowym. Decyzja okazała się słuszna. W 1996 roku czynnie uczestniczyłem w przygotowaniu i wdrożeniu montażu w FSO koreańskich aut Daewoo Tico i Espero. Przy tej okazji poznałem nieco Koreańczyków i z kilkoma z nich miałem przyjemność współpracować.

W 1997 roku miałem jednak już moich przygód z FSO serdecznie dość. Postanowiłem spróbować szczęścia w innej firmie. I tak z końcem kwietnia po wielu latach rozstałem się z fabryką. Uruchomienia produkcji Lanosa w FSO nie doczekałem. Z fabryką miałem jednak kontakt. Do maja 2004 roku w FSO pracowała jeszcze najcenniejsza „zdobycz” jaką z fabryki udało mi się „wyrwać” – moja żona Jola.

pozdrawiam

P.S.

(Tekst ten napisałem częsciowo 1 marca jednak z uwagi na remont kuchni dokończyłem dopiero teraz) 

W następnej, ostatniej części poświęconej na tym blogu FSO, mam zamiar przedstawić moją prywatną opinię na temat przyczyn zaistniałej sytuacji i faktycznego upadku fabryki.

17 myśli w temacie “154. FSO – smutny koniec historii (cz.2)

  1. WitamNiestety na razie jestem zajęty remontem. W Żuku chciałbym przerobić koła, ale na to na razie nie mam czasu, będę opisywał kolejne modele najprawdopodobniej po zakończeniu remontu.pozdrawiam

   Polubienie

  1. WitamNiestety trzecia część okazała się na tyle obszerna, że musiałem ją podzielić na kolejne dwie częsci. Wpis o historii FSO do upadku komuny opublikuję już dziśpozdrawiam

   Polubienie

 1. Bardzo ciekawy post.Od kilku miesięcy mam tego bloga zlinlkowanego na swoim blogu, bo ja uwielbiam ludzi z pasją, a i moja pasja nie odbiega daleko od tematyki tego bloga.Do dziś rzeczą niewyobrażalną jest dla mnie rysowanie złozonych brył, obłych często na desce kreślarskiej, choć sam na desce zaczynałem (stoi w garażu)

  Polubienie

  1. Witam serdecznie Niestey komputery weszły na szerszą do użycia przy projektowaniu nadwozi dopiero na początku lat 90-tych (w Polsce nieco później) i nadwozia rysowało się na deskach stosując przy tym jako instrumenty do pomiaru odległości cyrkle, a do rysowania linii krzywych specjalne krzywiki.pozdrawiam

   Polubienie

  1. Na razie mam Żuka i Syrenę R20.Na Trabanta i Poloneza Trucka trzeba jeszcze poczekać. (jescze się nie ukazały)Jak już pisałem na razie jestem zajęty remontem w mieszkaniu !

   Polubienie

 2. DZIEŃ DOBRY.WITAM PO DOSYĆ DŁUGIEJ MOJEJ NIEOBECNOŚCI NA BLOGU, ALE JESTEM DOŚĆ ZAJĘTY. CHCĘ POINFORMOWAĆ, ŻE NA STRONIE INTERNETOWEJ SERII „KULTOWE AUTA PRL-u” POJAWIŁA SIĘ KOLEJNA AKTUALIZACJA, KTÓRA TYM RAZEM OBEJMUJE MODELIKI O NUMERACH OD 71 DO 73, OTO ONE:71) 18.05.2011 UKARZE SIĘ SACHSENRING P24072) 01.06.2011 UKARZE SIĘ FIAT 127P73) 15.06.2011 UKARZE SIĘ WOŁGA GAZ M-22CO DO TYCH MODELIKÓW TO PIERWSZY Z NICH KUPIĘ Z CIEKAWOŚCI, W OGÓLE NIE ZNAM TEGO AUTA, DRUGI MODELIK, CZYLI FIATA 127p KUPIĘ NA PEWNO, A JEŚLI CHODZI O WOŁGĘ GAZ M-22 TO CHYBA NIE BĘDĘ NA TEN MODELIK WYDAWAŁ PIENIĘDZY, ALE JESZCZE MUSZĘ SIĘ ZASTANOWIĆ.POZDRAWIAM BARDZO SERDECZNIE.

  Polubienie

  1. WitamWidziałem te zapowiedzi i cieszę się bardzo z Wołgi. Kupię ją na pewno. Pozostałe sobie odpuszczę. Ale na Wołgę trzeba będzie trochę jeszcze poczekać. pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s