21. Druga Wojna Światowa

W ubiegłym roku od pewnego kolekcjonera, w zamian za kilka prospektów, otrzymałem model radzieckiego ZISa 5. Początkowo miałem zamiar go sprzedać, ale gdy okazało się, że mój szwagier pamiętał dokładnie ten samochód jako leciwe już auto z demobilu, stojące w bazie, w której pracował, postanowiłem zostawić sobie ten model. Gdy wklejałem jego zdjęcie do albumu „krótka historia” nie bardzo wiedziałem jak je opisać i przed rokiem produkcji dodałem skrót „WW II”. Tak narodził się pomysł zaprezentowania w albumie innych pojazdów z czasu Drugiej Wojny Światowej, które udało mi się w mojej kolekcji zgromadzić. Nie jest ich wiele, gdyż właściwą popularną skalą dla tego rodzaju modeli jest skala 1:35, a nie 1:43, w której są one rzadkością. Niemniej jednak kilka tych najbardziej znanych udało mi się zdobyć. Modelik Willys MB Jeep nabyłem co prawda już dwadzieścia lat temu, ale była to wersja cywilna, choć zielona, to jednak jasna, a do tego rajdowa (z pałąkiem i nalepką na masce). Tak więc model jeepa był, ale nie wojskowy. Pierwszym więc modelem z czasów wojny okazał się model czołgu T34, który kupiłem na targu, w Piastowie, w 1992 roku za całe 10tys zł – odpowiednik dzisiejszej złotówki. Nie zbierałem wtedy jeszcze ani ciężarówek, ani ciągników, ale model był w skali 1:43, był fajny, miał ruchome gąsienice, obrotową wieżę i ruchomą lufę wiec włączyłem go do kolekcji. Kilka lat później w sklepie modelarskim udało mi się kupić wojskowa wersję Willys MB Jeep, a w innym sklepie dostałem gratis białą amerykańską gwiazdę na maskę i miałem już dwa modele z czasów wojny (później model wymieniłem na model z pełnymi oznaczeniami, a dwa lata temu dokupiłem kolejną wersję z brezentowym dachem). Opla Blitza trafiłem na giełdzie i chociaż 6 lat temu 70zł tanio nie było, kupiłem go bez namysłu. Volkswagena Typ 82 Kübelwagen przywiozłem rok później z Muzeum Volkswagena w Wolfsburgu (dokąd podczas podróży służbowej zboczyliśmy nieco z trasy).

ZDJĘCIA MODELI W ALBUMIE OBOK

Modele pojazdów z czasów wojny w skali 1:43 są dalej rzadkością, chociaż w ostatnim czasie firmy modelarskie zaczynają produkować takie modele.

Moim największym marzeniem jest model sanitarki Dodge WC54. Jak na razie model taki się nie ukazał. Kilka lat temu kupiłem model powojennego Dodge’a z 1946r i zastanawiałem się czy nie dałoby się go na sanitarkę przerobić.

21.blog_sd_3167381_3329636_tr_dodge_power_wagon_1b

Mam jednak nadzieję, że skoro w ubiegłym roku wyszła już seria amerykańskich, niemieckich pojazdów opancerzonych, łazik Gaz 67 i kilka innych pojazdów, jakaś firma skusi się i zrobi dobry model tego znanego i popularnego w czasach wojny pojazdu armii USA.

21.blog_sd_3167381_3329636_tr_dodge_wc54_2b

Dodge WC54

4 myśli w temacie “21. Druga Wojna Światowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s